سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷

نقش ورزش در زندگی جوانان؛

فعالیت های بدنی موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

ورزش

شایسته است اقداماتی در جهت هدایت افراد جامعه بویژه دانش آموزان و دانشجویان به سوی ورزش صحیح و علمی انجام گیرد که دچار آسیب های احتمالی نشوند و از سوی دیگر بهبود کیفی و کمی در آمادگی جسمانی و حرکتی و مهارتی با استفاده از علوم ورزشی در آنان ایجاد گردد.


به گزارش مفدا هرمزگان، به نقل از چشم نیوز؛ توسعه ارزشهای تربیتی و پرورش افراد سالم به لحاظ جسمی و روحی یکی از اثرات ورزش و تربت بدنی بر افراد خصوصا جوانان بوده و در درجه اهمیت بیشتری قرار داشته است همچنانکه در گذشته آیین جوانمردی و فتوت ، کمک به همنوع و مردم محتاج و دفاع از محرومین و فقرا در مقابل زورمندان جزئی از ورزش و تربیت بدنی به شمار می آمد اکنون نیز یک جوان ورزشکار  می بایست دارای قدرت روحی برتر و اخلاق پسندیده جوانمردی به همراه قوای بدنی و جسمی باشد.
 
همچنین تحقیقات جدید نیز مشخص کرده است ورزش علاوه بر سلامت جسمی و روحی موجبات از بین بردن مشکلات روحی و روانی را به دنبال دارد ضمن اینکه به گفته کارشناسان حتی ورزش موجب می شود میزان جرم وجنایت در بین نسل جوان هم کاهش یابد.
 
لذا با توجه به رشد روز افزون فعالیت های بدنی و ورزشی در جامعه و گرایش کودکان و نوجوانان و جوانان به جنبش و فعالیت و ورزش، شایسته است که اقداماتی در جهت هدایت افراد جامعه بویژه دانش آموزان و دانشجویان به سوی ورزش صحیح و علمی انجام گیرد که دچار آسیب های احتمالی نشوند و از سوی دیگر بهبود کیفی و کمی در آمادگی جسمانی و حرکتی و مهارتی با استفاده از علوم ورزشی در آنان ایجاد گردد.
 
در دانشگاه ها خیلی به ورزش پرداخته نمی شود
 
دانشجوی ترم هفت فیزیک در خصوص اختصاص دادن فضاهای مناسب در دانشگاه ها به ورزش می گوید: در دانشگاه ها خیلی به ورزش پرداخته نمی شود و اگر بگوییم تنها ورزش به این واحد در دانشگاه اختصاص دارد بیراه نگفته ایم.
 
وی می افزاید: مثلا برای ما که دانشجوی خوابگاهی هستیم باید سالن های ورزشی مناسب که در تمام طول روز بتوان از آن استفاده کرد مهیا شود و تنها یک میز پینگ پنگ و یک تور والیبال در محوطه جواب نمی دهد.
 
این دانشجو ورزش را از اساسی ترین نیازهای یک جوان برمی شمارد و می گوید: اگر به جوانان و نیاز آنها توجه شود شاهد تاثیرات مثبت آن در زندگی شان خواهیم بود چرا که جوان با ورزش می تواند انرژی و پتانسیل نهفته خود را تخلیه کند و با کسب روحیه شاد در اثر ورزش به فعالیت های علمی و فرهنگی بپردازد و این نیازمند توجه جدی مسئولین است.
 
ورزش موجب افزایش شور و شوق برای فراگیری درس می شود
 
 دانشجویی هم می گوید: من به شخصه خیلی اهل ورزش نبودم اما با ورود به دانشگاه احساس کردم ورزش می تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روح و جسمم داشته باشد بنابراین سعی می کنم هرروز فعالیت بدنی داشته باشم و ساعات درس تربیت بدنی اگرچه نسبت به سایر دروس محدود است اما بسیار لذت بخش است.
 
وی می افزاید: با اختصاص دادن سالن های ورزشی جهت دانشجویان و نیز کلاس های آموزشی در برخی از رشته ها نظیر شنا می توان به یک جامعه پویا دانشگاهی دست یافت چرا که ورزش موجب می شود شور و شوق برای فراگیری درس هم در دانشجو بیشتر شود که این خود از این فواید ورزش است.
 
ورزش در تحقق بسیاری از نیازهای مهم دوران جوانی نقش داشته دارد
 
دانشجوی دکترای تربیت بدنی هم در این باره می گوید: به طور کلی ورزش در تمام دوران زندگی انسان‌ها حایز اهمیت است ولی چون مبنای تربیت جسمی و روحی در سنین جوان گذاشته می‌شود، باید اهمیت بیشتری در این دوران برای ورزش قائل بود.
 
ورزش همانطور که همه می دانیم موجب نشاط و تندرستی جسم انسان می شود و اگر به طور اصولی و بر اساس یک برنامه منظم و صحیح استفاده شود، در تحقق بسیاری از نیازهای مهم دوران جوانی و شناخت زندگی سالم اجتماعی می‌تواند نقش داشته باشد.
 
وی می افزاید: اگر بخواهیم اهمیت ورزش را در سلامتی انسان بدانیم خواهیم دید که اثرات مفید فعالیت های ورزشی  در پیشگیری ،درمان و کنترل بسیاری از نارساییهای قلبی و عروقی و تنفسی  زیاد است.در اینجا بد نیست اشاره ای داشته باشیم به آمار مبتلایان به بیماری های قلبی و سکته های قلبی که همه ساله تعداد زیادی راقربانی می کند طبق آخرین تحقیقات انجام شده در ایران بالاترین میزان مرگ و میر بیماری های قلبی است ولی خوشبختانه با ورزش و فعالیت های مستمر بدنی می توان تا حد بسیار زیادی از این آسیب جسمی کاست ضمن اینکه سلامتی و توانایی جسمانی از نعمت های الهی است ؛ انسان همیشه خواهان سلامتی و نشاط است خوشبختی هر انسان وابسطه یه نیروی بدن و روحش است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.