یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹

گزارش ماهانه معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به دانشجویان ارجمند و تبریک سال نو - اسفند 1396

دکتر حلب چی

دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی، مطابق چهارماه گذشته گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی                که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی
من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش               که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی
در چمن هر ورقی دفتر حالی دگر است                      حیف باشد که ز کار همه غافل باشی


سالی دگر گذشت با تمامی فراز و نشیب‌ها و لحظات تلخ و شیرینش. سالی که به گمان بسیاری در مقایسه با سالیان اخیر با چالش‌های به مراتب بیشتری در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بلایا و سوانح غیرمترقبه همراه بود. اینک که در آستانه عید سعید نوروز و سال نو قرار داریم، امیدوارم که در پرتو عنایات خاص باری تعالی و همت و همدلی همه هم‌میهنان عزیزمان شاهد سالی سرشار از تندرستی، بهروزی و شادکامی برای تمامی آحاد سرزمین‌مان باشیم.


بیایید از خودمان شروع کنیم.
همانگونه که در دعای تحویل سال، بر اساس جوهره وجود انسانی از ایزد متعال تحول به سوی نیکوترین حال را طلب می‌نماییم، تلاش، همت و حرکت برای رسیدن به این تحول را فراموش نکنیم.
متأسفانه یک معضل بزرگ که در بسیاری از موارد گریبان ما را رها نمی‌کند و به نظر من یکی از بزرگترین موانع فرهنگی توسعه و حل مشکلات کلان کشور است، فراموش کردن نقش هر عضوی از جامعه در شناسایی چالش‌ها و کمک به پیشرفت کشور است. اگر دقت کنید در اکثر موارد، از خارج گود به مشکلات نگاه می‌کنیم و همواره در جستجوی مقصرین خارجی و داخلی (و قطعاً غیر از خودمان) هستیم. هر روز با خودروی شخصی تک‌سرنشین در خیابان‌های شلوغ پایتخت تردد می‌کنیم و همیشه از ترافیک سنگین و آلودگی هوا می‌نالیم. در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست خودمان کمترین دقتی نمی‌کنیم و آنگاه از تخریب محیط زیست شکوه داریم. در همسایگی ما خانواده‌ای در فقر و بیماری دست و پا می‌زند و ما به فکر تجملات بی‌ارزش و رفاه ظاهری خود هستیم. اصولاً قبول نداریم که ما هم در میان این دایره قرار داریم. به زعم بنده کلید اصلی تحول جامعه، آغاز تغییر از خودمان است. تغییری اساسی در نگرش‌هایمان، باورهایمان و حرکت‌هایمان.
به نظرم یکایک ما در پایان هر برهه زمانی مثلاً اکنون که در واپسین روزهای سال قرار داریم، باید به یک پرسش مهم و حیاتی از خودمان پاسخ دهیم. در سال گذشته چه ارزش افزوده‌ای برای خودمان، اطرافیان‌مان و میهن‌مان داشته‌ایم؟ با وجود و تلاش ما چه مشکلی از فردی یا گروهی حل شده است؟ به ارزش‌های انسانی مورد قبول خودمان (و نه هیچ‌کس دیگر) تا چه حد پای‌بند بوده‌ایم؟ آیا قدر داشته‌های خدادادی خودمان، دوستان‌مان و محیط اطرافمان را دانسته‌ایم؟ کلاه خود را قاضی کنیم. در خلوت و بدون در نظر گرفتن اثرات غیرقابل اجتناب محیط و سایرین در کارنامه سال 1396 چه نمره‌ای به خود خودمان می‌دهیم؟ به نظر من این دیدگاه قطعاً به شناسایی نقاط قوت و ضعف و افزایش شوق حرکت و ترسیم نقشه‌ای برای حرکت پرشتاب در مسیری صحیح منجر خواهد شد و در نهایت ثمری بجز ارتقای فرد و جامعه نخواهد داشت.
در این قسمت به شیوه مرسوم در خصوص پاره‌ای از رویدادهای مهم حوزه دانشجویی دانشگاه در ماه گذشته اشاره‌ای خواهم داشت.

3-7 اسفند ماه: سومین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور
 

در این دوره از مسابقات که در خزرآباد ساری برگزار شد، تیم اعزامی دانشگاه تنها موفق به کسب یک عنوان قهرمانی در رشته انفرادی فوتبال رومیزی شد و عملاً در میان سه تیم نخست جای نگرفت. این نتیجه چه از لحاظ کمیت دانشجویان و چه از نظر سابقه درخشان گذشته در کلیه مسابقات ورزشی دانشگاهی زیبنده دانشگاه ما نیست. اصولاً با توجه به جایگاه ورزش و فعالیت بدنی در حفظ سلامت جامعه به طور اعم و بالاخص گروه پزشکی که باید به عنوان الگو، پرچمدار گسترش ورزش همگانی در کشور باشند، لزوم برنامه‌ریزی بهتر برای مشارکت بیشتر دانشجویان در ورزش همگانی و به تبع آن کسب توفیقات بیشتر در رقابت‌های این حوزه به چشم می‌خورد.

15 اسفند: برگزاری جشنواره دانشجوی نمونه کشوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران و انتخاب 5 دانشجوی نمونه کشوری از دانشگاه
بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری که به طور معمول در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شد، برای نخستین بار در دانشگاه‌ها به میزبانی دانشگاه ما و با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور، وزرای محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فن‌آوری و رؤسای محترم دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد، شیرینی این مراسم زمانی بیشتر شد که به نحو بی‌سابقه‌ای تعداد 5 تن از دانشجویان شایسته و عزیز دانشگاه در این جشنواره در مقاطع متفاوت حائز عنوان دانشجوی نمونه کشوری شدند و دانشگاه علوم پزشکی تهران به دلیل داشتن بیشترین تعداد دانشجوی نمونه کشوری مورد قدردانی ویژه قرار گرفت.
این موفقیت بزرگ دربردارنده دو پیام مهم است. نخست آنکه با توجه به ظرفیت و قابلیت‌های عظیم دانشجویان نخبه دانشگاه، اگر برنامه‌ریزی و همت مناسب برای شناسایی و توانمندسازی این استعدادها انجام پذیرد، به قطع و یقین با دستاوردهای چشمگیر همراه خواهد بود. نکته دوم آنکه باید پذیرفت که اگرچه کسب موفقیت و جایگاه برتر دشوار است، ولی به‌طور حتم حفظ جایگاه دشوارتر و مستلزم تلاشی مضاعف است. به همین منظور همین جا از کلیه دانشجویان توانمند دانشگاه دعوت می‌کنم با توجه به فعالیت‌های حائز امتیاز در هر سه محور فرهنگی- اجتماعی، آموزشی و پژوهشی برای کسب موفقیت در سال آتی نیز برنامه‌ریزی بفرمایند.

16 اسفند: مراسم معارفه و اهدای احکام اعضای جدید شورای صنفی دانشجویان

این مراسم با حضور کلیه مدیران حوزه دانشجویی فرهنگی دانشگاه و دانشکده‌ها و نمایندگان شوراهای صنفی دانشجویان در دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها برگزار شد.
در سال جاری با افزایش اقبال نسبی دانشجویان برای عضویت در شوراهای صنفی مواجه بودیم و تعداد 93 نفر از دانشجویان نامزد عضویت در شورای صنفی بودند که نسبت به دوره قبل 45 درصد رشد داشته است. آنچه که در گزارش‌های گذشته هم به آن اشاره کرده‌ام، عملاً شورای صنفی فرصت مساعد دوسویه‌ای هم برای مسؤولین حوزه دانشجویی و هم دانشجویان برای رفع مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان دانشگاه است که امید است با باور و همت مشترکی که در این رابطه وجود دارد، شاهد بهبود ملموس شرایط برگزیده‌ترین دانشجویان کشور باشیم.

21 اسفند: نشست مشترک هیأت رئیسه دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و تهران در باغ موزه نگارستاندر این جلسه که به همت و میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد، مذاکرات بسیار خوبی در جهت تعمیق روابط و همکاری‌های بین دو دانشگاه در حوزه‌های مختلف صورت پذیرفت و تفاهم‌نامه همکاری توسط رؤسای دو دانشگاه به امضاء رسید. واقعیت آن است که این دو دانشگاه از لحاظ تاریخی و عاطفی به قدری به هم وابسته‌اند که تفکیک ظاهری ساختاری نباید مانع از تعامل تنگاتنگ و هم‌افزایی برای رسیدن به اهداف متعالی مشترک شود. در این راستا طی سال آتی شاهد همکاری‌های بیشتری در حوزه دانشجویی فرهنگی خواهیم بود که امیدوارم با ثمرات و نتایج ارزنده‌ای همراه باشد.

اعلام نتایج ارزیابی آثار جشنواره فرهنگی سیمرغ در بخش هنرهای تجسمی


در اواخر اسفند ارزیابی آثار ارسالی دانشجویان دانشگاه در بخش هنرهای تجسمی اعلام گردید و آثار 6 دانشجوی دانشگاه در بخش‌های نگارگری، نقاشی خط، طراحی، عکس و پوستر به مرحله نهایی راه یافتند و نامزد دریافت جایزه جشنواره سیمرغ در اردیبهشت ماه سال آینده خواهند بود. برای این دوستان و نیز سایر دانشجویانی که آثار آنها در بخش‌های تئاتر، فیلم، موسیقی و ادبی هنوز ارزیابی نشده‌اند، آرزوی کامیابی و بهروزی دارم. امیدوارم با برنامه‌ریزی بهتر هر سال شاهد حضور قوی‌تر و موفق‌تر دانشجویان گرامی در این جشنواره و اصولاً کلیه عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی باشیم
از سایر رویدادهای مهم این ماه می توان به برگزاری اردوی راهیان نور توسط بسیج دانشجویی دانشگاه، برگزاری مجمع سالیانه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، برگزاری انتخابات دبیرکل کانونهای فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویان و برگزاری بازارچه های خیریه توسط کانون های دانشجویی دانشگاه اشاره کرد.
والسلام
27 اسفندماه 1396

عکس: سید میثم عطری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.