یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲

گفت و گو با مدیر مسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

مدیر مسئول نشریه دانشجویی ایما: اساساً فعالیت دانشجویی می‌تواند در تمام حوزه‌های زندگی یک دید متفکرانه و چشم انداز بهتری به شما بدهد

نشریات دانشجویی

نیلوفر کریمی مدیر مسئول نشریه ایما از مسئولان خواست تا توجه ویژه‌ای به نشریات فعال دانشگاه داشته باشند و امکانات بیشتری در اختیارشان قرار دهند تا بتوانند با جذب دانشجویان، فعالیت خود را گسترش دهند.

به گزارش مفدا تهران، نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بهره گیری از خلاقیت و استعداد دانشجویان در زمینه های مختلف اجتماعی، آموزشی، مذهبی، هنری، علمی، ادبی، سیاسی و ... اقدام به چاپ نشریه به صورت هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه و گاهنامه می کنند که برای آشنایی بیشتر و معرفی آنان با مدیر مسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه به گفت و گویی صمیمانه نشستیم که در زیر می خوانید:

لطفاً بیوگرافی مختصری از خود و سوابق فعالیت فرهنگی‌تان بیان کنید؟
نیلوفر کریمی ورودی سال ۹۳ رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. سال ۹۴ بعد از تغییراتی که در چینش افراد در نشریه ایما به وجود آمد، مدیر مسئول نشریه شدم. از دیگر کارها و فعالیت هایی که انجام دادم می توانم به همکاری در تاسیس کانون "نقد فیلم از نگاهی دیگر"، همکاری با کانون خیریه فانوس و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کنم.

در خصوص چگونگی تأسیس نشریه ایما و زمینه فعالیت آن، توضیح دهید؟
تا جایی که اطلاع دارم نشریه ایما از حدود ده سال قبل شروع به فعالیت کرده است و طی یک دوره کوتاهی فعالیت آن بسیار کم شد، اما از حدود ۶ سال قبل با تلاش های عارف شمس مجدداً فعالیت نشریه از سر گرفته شد و از آن زمان نشریه به صورت مداوم چاپ شده است. حیطه موضوعی نشریه بیشتر در زمینه های صنفی، مسائل دانشجویی، آموزشی، اجتماعی و سیاسی است. به صورت کلی تلاش ما برانگیختن حساسیت دانشجویان به مسائل و مشکلات اطرافشان چه در زمینه های صنفی، سیاسی و یا دانشجویی بود و همیشه این نکته را در نظر داشتیم که درباره مسائل روز چه در حوزه سیاست، مسایل اجتماعی، حیطه زنان و یا صنفی تحلیل داشته باشیم و واکنش نشان دهیم.

در حال حاضر نشریه ایما چه تعداد اعضای تحریریه ثابت و غیر ثابت دارد؟ آیا گسترشی در زمینه فعالیت های خود داده اید؟
در حال حاضر ۵ عضو ثابت و تقریبا ۶ عضو غیر ثابت در حال فعالیت هستند. در سال جاری با توجه به مسائل پیش آمده، تلاش کردیم فعالیتمان را در حوزه زنان افزایش دهیم و حتی در این راستا یک ویژه نامه ۱۲ صفحه ای نیز چاپ کردیم، اما همچنان روند سابق خود را در چاپ نشریه حفظ کرده و در تمامی حوزه های نامبرده شده فعالیت می کنیم.

آیا تاکنون در جشنواره های فرهنگی داخل یا خارج از دانشگاه حضور داشته اید؟
سال گذشته تعدادی از اعضای هیئت تحریریه و همچنین نشریه در جشنواره "تیتر ۱۰" که یک جشنواره رسانه ای و نشریات دانشجویی در سراسر کشور است، شرکت کردند و توانستند به مرحله بالاتر نیز راه پیدا کنند.

به عنوان یک دانشجوی فعال فرهنگی اجتماعی، تأثیرات اینگونه فعالیت ها روی درس و زندگی خود را چطور ارزیابی می کنید؟
اساساً ما به عنوان یک دانشجو وظیفه داریم که نسبت به مسائل اطرافمان حساس باشیم و بتوانیم واکنش مناسب نشان دهیم و چه جایی بهتر از دانشگاه برای تمرین و به بلوغ رسیدن. فعالیت دانشجویی می تواند در تمام حوزه های زندگی یک دید متفکرانه و چشم انداز بهتری به شما بدهد تا بتوانید چالش های پیش رو را بشناسید و با آنها به نحو مناسب برخورد کنید و هیچ کجا این دست فعالیت ها مانع پیشرفت در زمینه های درسی و یا حتی زندگی شخصی نمی شود، چه بسا می تواند مسیر بهتری برای پیشرفت شما باز کند.

نظر خود را در خصوص فضای فرهنگی دانشگاه و فعالیت های دانشجویان در زمینه های مختلف بیان کنید؟
با توجه به جشنواره هایی که در سطح دانشگاه برگزار شده است، در مقام مقایسه می توان گفت از ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشجویان آن برای رقابت با سایر دانشگاه های برتر کشور استفاده نمی شود و چه بسا در بسیاری از حوزه های فرهنگی علی الخصوص در حوزه رسانه و نشریات می توان گفت حتی در رتبه قابل توجهی قرار نداریم و این نشان دهنده این است که باید توجه ویژه ای به نشریات فعال دانشگاه کرد و امکانات بیشتری در اختیارشان قرار داد تا بتوانند با جذب دانشجویان فعالیت خود را گسترش دهند.

دانشجویانی که بخواهند با نشریه شما همکاری داشته باشند، از چه راه هایی می توانند ارتباط برقرار کنند؟
در انتهای هر شماره نشریه راه های برقراری ارتباط با مسئولین نشریه چاپ شده است و دوستان می توانند از طریق کانال تلگرامی نشریه با شناسه @imanashrie و شماره تماس ۰۹۳۵۴۰۰۶۸۹۷ با ما ارتباط برقرار کنند.

آیا نشریه ایما در آینده به کار خود ادامه خواهد داد؟ چشم انداز نشریه در آینده چه خواهد بود؟
تا کنون نتیجه تلاش های اعضای نشریه از سالهای قبل تا کنون برای زنده نگه داشتن حیات نشریه ثمربخش بوده و توانستیم به سطح قابل قبولی برسیم. در رشته و دانشکده خودمان فعالیت مستمر داریم و نشریه توسط دانشجوها و اساتید شناخته شده است و بازخوردهای مناسبی دریافت می کنیم. با شناختی که از اعضای نشریه دارم می توان گفت چشم انداز خوبی دارد و قطع به یقین فعالیت نشریه ادامه دار خواهد بود.

برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به این عرصه را دارند به عنوان یک فرد با تجربه، چه پیشنهاد و توصیه ای دارید؟
در باب فعالیت های فرهنگی باید خدمت دانشجویان عرض کنم که ما به عنوان دانشجو تفاوت هایی با یک دانش آموز داریم و مسئولیت های بیشتری رو باید عهده دار باشیم و این فعالیت ها کمک می کند که روند اجتماعی شدن و پختگی افراد زودتر و با کیفیت بهتری شکل بگیرد و دانشجو به عنوان یک فرد که عهده دار مسئولیت ها و وظایفی است، بیشتر می کوشد تا این بار که به دوش دارد به سرانجام برساند. در دانشگاه نشریات، کانون ها و انجمن های مختلفی در حال فعالیت هستند و زمینه های مناسبی را برای رشد دانشجویان فراهم می کنند؛ توصیه من این است که بدون ترس و پیش زمینه ای که ممکن است از سوی افرادی به آنها تحمیل شود با فعالیت گروه ها آشنا شوند و سپس در جایی که با عقاید ذهنی آنها مطابقت بیشتری دارد فعالیت کنند.

حرف آخر؟
در نهایت می خواستم از تک تک اعضای نشریه که طی این سالها تلاش کردند و با یک همکاری اثر بخش توانستیم فعالیت های نشریه را گسترش دهیم تشکر کنم.

ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.