دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶

کارشناس دبیرخانه نماز دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

ترویج فرهنگ نماز در سطح ارتقای سلامت معنوی افراد تاثیربسزایی دارد/ تولید نرم افزارهای چندرسانه‌ای با هدف ارتقای سلامت معنوی

جلسه شورای مرکزی اقامه نماز وزارت بهداشت

کارشناس دبیرخانه نماز دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ترویج فرهنگ نماز در سطح دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها تاثیر بسزایی در سطح ارتقای معنوی افراد دارد و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این راستا موفق عمل کرده است.

محسن خلیلی در حاشیه نشست شورای مرکزی اقامه نماز وزارت بهداشت گفت:‌ همه مردم به نوعی به لحاظ آموزشی، درمانی و بهداشتی خدمت گیرنده وزارت بهداشت هستند و با توجه به این گستردگی مخاطب، نمی‌توان نسبت به این جامعه هدف واکنش درست نشان ندهیم، از این رو باید علاوه بر بعد مسائل درمانی و بهداشتی، نسبت به بعد مذهبی و سلامت معنوی آنها نیز اقداماتی اساسی انجام دهیم.

وی با اشاره به حضور بیماران، همراهان و ملاقات کنندگان در بیمارستانها و مراکز درمانی، خاطرنشان کرد: شایسته است برای ترویج فرهنگ نماز و نمازخوانی بین این افراد و ارتقای سطح سلامت معنوی آنها نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی داشته باشیم.

خلیلی افزود: بیماری که بعضا یک یا دو هفته به منظور مراحل درمانی در بیمارستان به سر می‌برد و زیست ۲۴ ساعته دارد باید علاوه بر تامین امکانات رفاهی، اسکان و تغذیه، به بعد سلامت معنوی اش نیز توجه کافی شود. ما باید شرایطی ایجاد کنیم که بیماران ارتباط معنوی بیشتری با خداوند داشته باشد و در این راستا مهیا کردن مسائل معنوی و مذهبی در مراکز درمانی یکی از مهمترین اهداف است.

وی گفت: متاسفانه در برخی از مراکز درمانی، حداقل امکانات برای اقامه نماز واجب بیمار هم وجود ندارد و معماری ساختمان ها به گونه ای است که امکانات برای فردی که بتواند در حالت دراز نماز بخواهند فراهم نیست.

تاثیر روحانیون بالینی بر ارتقای سلامت معنوی بیماران

کارشناس دبیرخانه نماز دانشگاه علوم پزشکی قزوین به فعالیت روحانیون بالینی در این دانشگاه اشاره کرد وگفت: در ۲۰ مرکز تحت پوشش دانشگاه از جمله شبکه‌های بهداشت و درمان و بیمارستان و حوزه‌های ستادی شرایط برای برگزاری اقامه نماز جماعت فراهم است و خوشبختانه همه مراکز درمانی ما بحث اقامه نماز جماعت توسط روحانیون معزز را دارند.

وی با اشاره به برگزاری نشست ائمه جماعات دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال ۹۳ اظهار داشت: در این نشست موضوع حضور روحانیون بالینی در مراکز درمانی و تاثیر آنها بر ارتقای سلامت معنوی بیماران، همراهان بیمار مطرح شد. چه خوب است قبل یا بعد از اقامه نماز جماعت در مراکز درمانیو بیمارستانها، امکانی برای روحانیون فراهم شود که آنها وارد بخش‌های مختلف شوند و پاسخگوی سوالات دینی، مذهبی آنها شوند. خوشبختانه در چند سال اخیر به همت روحانیون ما در برخی از بیمارستانها، به موضوع ارتقای سلامت معنوی توجه بیشتری شده است و باید این مساله در همه جا فراگیر شود.

همه دانشکده‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی قزوین شرایط اقامه نماز را دارند

خلیلی با بیان اینکه امکان اقامه نماز فرادی در هر دانشکده‌ای فراهم شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه همه دانشکده‌های تحت پوشش ما فضایی برای اقامه نماز دارند و امکانات اقامه نماز جماعت در پردیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین فراهم است.

وی در خصوص میزان مشارکت دانشجویان در اقامه نماز اظهار داشت: باید در این راستا فرهنگ‌سازی بیشتری کرد چرا که این موضوع آنچنان در حد مطلوب نیست و باید در راستای ترویج ونشر نماز در مراکز دانشگاهی تدابیر لازم را اتخاذ کرد و برگزاری جلسه شورای مرکزی اقامه نماز وزارت بهداشت که حرکتی تاثیرگذار در این راستاست.

اقدام تحسین برانگیز وزارت بهداشت در برگزاری جلسه شورای مرکزی اقامه نماز با موضوع سلامت معنوی

خلیلی یادآور شد: به نظر می‌رسد وزارت بهداشت به درستی حرکت کرده است و تلاش دارد بحث راهکارهای تولید نرم افزارهای چند رسانه‌ای با موضوع نماز و سلامت معنوی وهمچنین ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در بین مراکز آموزشی و درمانی را تقویت کند.هر چند باید این کار از مدتها قبل انجام می‌شد و ما با یک اتلاف زمانی مواجه بودیم اما با این حال ابتکاری تحسین برانگیز از سوی وزارت بهداشت است.

خلیلی گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت به بحث سلامت معنوی ضریب می‌دهد و تلاش دارد آنها در بین جامعه هدف خود تقویت کند‎. به هرحال ما امیدواریم هم در بعد نظری و هم در بعد اجرایی، فنری و هنری در این راستا شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشیم.

تهیه و انتشار  4 جزوه آموزشی با موضوعات سلامت معنوی و نماز برای بیماران

وی در پاسخ به این سوال که دانشگاه علوم پزشکی قزوین در راستای ترویج فرهنگ نماز چه اقداماتی کرده است، گفت: طراحی و تهیه جزوات آموزشی چهارگانه با موضوع‌های معنوی، مذهبی و ترویج فرهنگ نماز برای بیماران یکی از اقداماتی بوده است که انجام شده است. این جزوات آموزشی به لحاظ محتوایی از جامعیت خوبی برخوردار است و فتاوای حضرات آیات عظام متعددی در این جزوات آموزشی گردآوری و تدوین شده است.

خلیلی گفت: همچنین در بعد فنی و هنری نیز  کارهای گرافیکی خوبی در زمینه انتشار این جزوات آموزشی شده است و صفحه آرایی خوبی نیز روی این جزوات صورت گرفته است. ما سعی کردیم با تلفیق بعد محتوایی و هنری، این جزوات آموزشی را به بهترین نحو انتشار و در اختیار جامعه هدف خود قرار دهیم. به هرحال انتشار این ۴ جزوه آموزشی خروجی ما طی سال گذشته در بحث مسائل دینی و مذهبی بوده است.

ضرورت ساخت اپلیکیشن‌ با موضوع نماز و سلامت معنوی

 کارشناس دبیرخانه نماز دانشگاه علوم پزشکی قزوین به ضرورت ساخت اپلیکیشن با موضوعات نماز و سلامت معنوی اشاره کرد و گفت: تولید اپلیکیشن‌های متعدد با موضوع ارتقای سلامت معنوی و نماز قطعا  بواسطه در دسترس بودن افراد با تلفن همراه، تاثیرگذاری بیشتری نسبت به رایانه دارد. موبایل‌های هوشمند کمابیش در دسترس همه مردم از جمله بیماران، پرستاران، رزیدنت‌ها می‌باشد و اصولا تلفن بخشی از زندگی مردم شده است از این رو باید با ساخت نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای با موضوع نماز و سلامت معنوی، گامهای استواری در زمینه ارتقای سلامت معنوی برداریم.

وی به فعالیت ۱۰ تشکل و کانون دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اشاره کرد وگفت: انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی دو تشکل بزرگ دانشجویی در کنار ۸ کانون‌ دانشجویی به انجام وظایف محوله خود می‌پردازند.

خلیلی، یکی از کانون‌های فعال به لحاظ تشکیلاتی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین را کانون دانشجویی قرآن و عترت « فرات» عنوان کرد وگفت: با تایید معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، این کانون فعال‌ترین کانون ماست.

وی به انتشار ۷ نشریه فعال دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اشاره کرد وگفت: همه نشریات ما کم و بیش در زمینه رسانه‌ای وانعکاس اخبار دانشگاهی و ستادی فعالیت می‌کنند. خوشبختانه بسیج دانشجویی و کانون دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه دارای نشریه هستند.

خلیلی خاطرنشان کرد: نقص عمده که همه دانشگاه‌ها در زمینه نشریات دانشگاهی با آن مواجه هستند و به نوعی عمومی است، عدم انتشار منظم این نشریات است. ضمن اینکه به لحاظ محتوایی،گرافیکی و هنری نیز شاهد بی کیفیتی این نشریات هستیم.

وی از انتشار نشریه‌ای با موضوع سبک زندگی با رویکرد قرآن و عترت به صورت مستمر در دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد وگفت: شماره نخست این نشریه، اربعین امسال منتشر و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.