دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸

 رئیس کل سازمان نظام پزشکی:

نیاز به پروتکل عمومی در اخلاق پزشکی محسوس است

اخلاق پزشکی

علیرضا زالی با تأکید بر ضروری بودن یک پروتکل عمومی در حوزه اخلاق پزشکی ابراز امیدواری کرد تا با تدوین آیین نامه اخلاق پزشکی جمهوری اسلامی مشکلات این حوزه برطرف شود.

به گزارش مفدا، علیرضا زالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با ایکنا، با بیان اینکه در حوزه اخلاق حرفه‌ای نیاز به طرح کلی و جامع است، اظهار کرد: طی سه سال گذشته در سازمان نظام پزشکی یک برنامه عملیاتی در رابطه با اخلاق پزشکی پزشکی تدوین شد.

وی افزود: بر اساس این طرح یک پروتکل همکاری با انجمن‌های علمی و تخصصی پزشکی بسته شد که در پی آن کمیته‌های اخلاق پزشکی در این انجمن‌ها فعال شده و از سوی ما این کمیته‌ها به عنوان نهادهای رسمی تلقی می‌شوند. بنابراین از نقطه‌ نظرات این کمیته‌ها در رابطه با اخلاق حرفه‌ای در نظام پزشکی استفاده می‌شود.

 وی با بیان اینکه نظام سلامت ایران به یک‌ مانیفست اخلاقی عمومی و جامع الاطراف برای ارائه دهندگان خدمات پزشکی نیاز دارد، عنوان کرد: کارهای بسیار خوبی در سازمان نظام پزشکی، فرهنگستان علوم پزشکی و مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رابطه انجام شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: این نیاز منجر به تدوین آیین نامه‌ای در زمینه اخلاق پزشکی و حرفه‌ای‌ شده و خوشبختانه در مجمع عمومی نیز کلیات آن به تصویب رسید.

زالی با اشاره به نهایی شدن بخش‌هایی از این آیین نامه عمومی و کلی اخلاق پزشکی عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است که تا پایان آذر ماه شاهد نسخه‌های اولیه این‌ آیین‌نامه اخلاقی باشیم.

وی یادآور شد: با توجه به عمومی بودن آیین‌نامه اخلاق پزشکی نیاز به دیگر مباحث اخلاقی نیز در آن به چشم می‌خورد به همین دلیل در حال تعامل با کارشناسان و متخصصان دیگر حوزه‌ها برای گنجاندن این مباحث در آیین‌نامه هستیم.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.