شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰

دوشنبه بازار این هفته با موضوع "کمردرد"

کمردرد

بنابرگزارش مفداایران، جلسه این هفته دوشنبه بازار درمانگاه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران با موضوع کمردرد و با ارائه خانم دکتر آزاده عرفانی برگزار شد.

گزارش پیش‌رو برخی از مطالب ارائه شده در این جلسه آموزشی است.

کمردرد یکی از علل اصلی ناتوانی افراد در سنین کمتر از ۴۵ سال  است. ۹۰% کمردردها به دلیل حرکات نا مناسب مثل بلند کردن اشیاء سنگین و در نتیجه اسپاسم عضلات و التهاب‌های خوش خیم می‌اشد. ۵ تا ۱۰% موارد علت کمردرد بر اثر  بیرون زدگی دیسک‌های بین مهره‌ای و فشار روی ریشه اعصاب کمری می‌باشد.

اسپاسم و گرفتگی‌های عضلانی ناحیه کمر معمولاً به دلیل برداشتن غیر اصولی جسم سنگین و یا انجام حرکات ناگهانی ایجاد می‌گردد. این نوع کمردردها شایعترین هستند و با استراحت بهبود می‌یابند. در چنین مواردی نیاز به انجام بررسی رادیولوژیک و آزمایشگاهی نمی‌باشد. بهتر است استراحت بیمار به صورت استراحت مطلق در بستر بوده و جهت کم کردن درد از داروهای ضد درد خوراکی و یا شل کننده‌های عضلانی استفاده نمود ولی مصرف کورتون هیچگونه تاثیرثابت شده‌ای در بهبودی ندارد.

عوامل موثر در ایجاد کمردردهای طولانی (اگر بیشتر از ۳ ماه طول کشیده باشد) معمولا ً شامل وزن بالا، مصرف سیگار، سن بالا، استرس زیاد شغلی و ورزش نکردن می‌باشند.

در کمردردهای طولانی مدت علاوه بر استراحت و داروهای ضد درد، انجام ورزش‌های تقویت کننده عضلات کمر و شکم از اهمیت بالایی برخوردار است.

کمردرد به دلیل بیرون زدگی یا همان فتق دیسک بین مهره‌ای نیز می‌تواند به وجود آید. در این موارد معمولاً انتشار درد به اندام تحتانی وجود دارد.

در موارد شدید ممکن است اختلالات حسی و حرکتی وجود داشته باشد. MRI  در تشخیص مقدار بیرون زدگی دسیک کمک کننده می‌باشد اما توجه شود که صرفاً بر اساس یافته‌های MRI  درمان انجام نمی‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.