چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی:

تنوع کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها باعث افزایش انگیزه دانشجویان شده است

نشست دبیران کانون های فرهنگی

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: تنوع و تکثر کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به دهه‌های قبل بیشتر شده است که قطعا این تنوع وتکثر باعث افزایش انگیزه و فعالیت دانشجویان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها می‌شود.

به گزارش مفدا رفسنجان، امیر للگانی در نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که صبح امروز در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برگزار شد با بیان این مطلب افزود: اگر در دهه هفتاد وارد دانشگاه‌ها می‌شدیم شاید با فعالیت متنوع دانشجویان در تشکل‌های سیاسی، نهادها و کانون‌های فرهنگی مواجه نمی‌شدیم و در آن زمان تکثر این کانون‌های فرهنگی و تشکل‌ها آنقدر شدید نبود اما خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد تنوع وتکثر این کانونها بودیم.

وی اظهار کرد:با تغییرات سیاسی و فرهنگی و همچنین تغییرات تکنولوژی که در دنیا رخ داده است و همچنین ورود تازه‌های الکترونیک به کشور و ورود شبکه‌های اجتماعی مختلف، باعث شده است که امروزه جوانان ما در فضاهای دانشگاهی فعالیت‌های متنوع و متکثرتری نسبت به نسل‌های گذشته داشته باشند و قطعا این تنوع نسل، می‌طلبد ما زیرساخت‌های نهادها و کانون‌های مختلف در محیط‌های دانشگاهی را ایجاد و در راستای تقویت آن تلاش کنیم.

للگانی خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های هدفمند در وزارت بهداشت، بحث تنوع وتکثر کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی است تا دانشجویان از هر طیف و قشر و با هرنگاه سیاسی و فکری و سلایق مختلف بتوانند به خوبی در کانون‌های خود فعالیت کنند و شاید اگر حوزه فعالیت در کانون‌های دانشجویی را محدود می‌کردیم بخشی زیادی از دانشجویان از جمله قشر خاکستری جذب این فعالیت‌ها نمی‌شدند و صرفا به فعالیت‌های روتین دانشگاه می‌پرداختند و خوشبختانه تنوع این کانون‌های فرهنگی در فضاهای دانشگاه‌های علوم پزشکی  در ۴ سال گذشته ستودنی بوده است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید همواره در راستای تقویت کانون‌های فرهنگی در محیط‌های دانشگاهی تلاش می‌کنیم، خاطرنشان کرد: دکتر فراهانی معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت همواره به این نکته تاکید داشته و معتقد است  که قطار فرهنگی در فضای دانشگاهی متشکل از واگن‌های متعددی با سلایق مختلف است که باید بتوان دانشجویان با هر سلیقه و اندیشه و تفکر سیاسی را جذب این قطار فرهنگی کنیم.

وی به انجمن‌های علمی و فعالیت‌های  این انجمن‌ها در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: انجمن‌های علمی که مصوب شورای انقلاب فرهنگی است خوشبختانه در دو سال گذشته فعالیت خود را در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز کرده است که آیین نامه این انجمن‌ها به تصویب رسیده و ما توانسته‌ایم تعداد زیادی از دانشجویان با گرایشات مختف علمی و فرهنگی راجذب این انجمن‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم و این تنوع  و تکثر کانون‌ها و انجمن‌ها که در چند سال گذشته ایجاد شده است باعث جذب دانشجویان با نگاه ها، سلایق و توانمندی‌های مختلف به کانون‌های دانشجویی شده است.

للگانی یکی از اهداف برگزاری این نشست یک روزه را هم اندیشی وهم فکری با نمایندگان دبیران کانون های فرهنگی و افزایش تعامل با آنها عنوان کرد و گفت: مشکلاتی که شما نمایندگان و دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها دارید باید شنیده شود و با هم فکری و هم اندیشی بتوانیم موانع موجود را برداریم. ما باید فضاهای دانشگاهی را طوری فراهم کنیم که هر دانشجویی متناسب با علایق و نگاه فکری و سیاسی خود و متناسب با علاقه‌مندی خود نسبت به امور فرهنگی، در کانون‌های فرهنگی دانشگاهها فعالیت موثری داشته باشد.

وی با اشاره به تنوع وتکثر نشریات دانشجویی در سالهای اخیر در فضای دانشگاهی گفت: تنوع و فراوانی نشریات دانشجویی، فضا را برای ورود دیدگاه‌های مختلف به عرصه رسانه‌ درمحیط های دانشجویی بازتر کرده است.

للگانی خطاب به نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی منتخب دانشجویان در حوزه کانون‌های فرهنگی هستید و باید با همفکری، هم اندیشی و تمرین فراوان در راستای تقویت کانون‌های فرهنگی دانشگاه خود تلاش کنیم. ما در دانشگاه‌ها صرفا نباید مبادرت به فعالیت‌های فرهنگی کنیم بلکه باید علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و تقویت این کانون‌ها، روحیه تعاون، کار گروهی، تعامل و گفت وگو را در محیط های دانشگاهی تقویت کنیم تا بتوان به اهداف مورد نظر نزدیک شویم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که آنهایی که کارهای گروهی و تشکلی در فضاهای دانشگاهی خود انجام داده‌اند، در بیست سال آینده در محیط اجتماعی و خانوادگی خود فردی موفق‌تری بودند تا آنهایی که کارتیمی نکرده‌اند از این رو تقویت کارهای گروهی در دوران دانشجویی امری ضروری است و باید روحیه کار جمعی و گروهی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم و فعالیت دانشجویان در کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های مختلف دانشجویی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این مهم است.

وی خاطرنشان کرد: کار گروهی در حوزه دانشگاه تاثیرات زیادی دارد و خیلی نباید دانشجویان در راستای فعالیت در کانون‌های فرهنگی نگران موانع کار باشند چرا که همان موانع کار هم ثمرات زیادی دارد!

للگانی اظهار کرد: مسیری که ما و شما در محیط‌های دانشگاهی طی می‌کنیم و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم، قطعا دستاوردهای زیادی برای خودمان و آینده کشورمان دارد و در راستای این مسیر، شاید با یکسری از موانع، سلایق فرهنگی و سیاسی حاکم در محیط دانشگاه‌ها مواجه شویم در هر صورت باید ما و شما بتوانیم با تلاش و تعامل همدیگر و پیگیری همکاران‌مان در اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت‏، این موانع را برطرف یا به حداقل برسانیم.

نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی صبح روز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به نمایندگی از کانون های دانشگاه‌های خود به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص فعالیت کانون‌های فرهنگی دانشگاه خود می‌پردازند و مسائل و موانع فعالیت‌های حوزه کانون‌هایدانشگاه خود را بیان می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.