شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶

برگزاری نخستین کارگاه "شناخت مبانی حفاظت از محیط زیست کشور"

نخستین کارگاه "شناخت مبانی حفاظت از محیط زیست کشور" در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

عکس  گارگاه مجیط زیست

نخستین کارگاه آموزشی " شناخت مبانی حفاظت از محیط زیست کشور " ، با حضور دانشجویان ، اعضای هیات علمی ، معاونان آموزشی و فرهنگی دانشگاه علوم بهزیستی ، و مسئول نمایندگی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد.

به گزارش مفدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این کارگاه آموزشی با تلاش  دکتر " موسوی " عضو هیات علمی گروه علوم پایه و دکتر " شریفیان " مدیر گروه سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه و با همکاری دکتر " صنایع گلدوز " (کارشناس محیط زیست) طراحی شده و به تصویب شورای عالی آموزش دانشگاه علوم بهزیستی رسیده تا برای تمامی دانشجویان ورودی سال ۹۵ مقطع کارشناسی همه رشته های دانشگاه علوم بهزیستی برگزار شود.

    در اولین جلسه از هشت جلسه آموزشی نخستین دوره از این کارگاه آموزشی ، پس از مراسم افتتاحیه که با سخنان معاونان آموزشی و فرهنگی – دانشجویی و مسئول نمایندگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه انجام شد،  ۵۵ تن از دانشجویان ورودی امسال مقطع کارشناسی رشته های کاردرمانی ، فیزیوتراپی و ارتوپدی فنی ، و ۸ تن از دانشجویان مقطع دکتری رشته رفاه اجتماعی ، شرکت کردند.

دکتر فلاحی ، حفاظت از محیط زیست را بخشی از مسئولیت پذیری اجتماعی دانست

    دکتر " مسعود فلاحی " معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی ، حفاظت از محیط زیست را بخشی از مسئولیت پذیری اجتماعی ما انسانها دانست .

   وی گفت: مسئولیت پذیری اجتماعی ، مساله مهمی است که در کشورهای پیشرفته تا حدودی به آن عمل می شود ، حساسیت نسبت به محیط و اتفاقات اطرافمان و بی تفاوت نبودن در اجتماع ، بخشی از مسئولیت پذیری است .

   دکتر فلاحی با تاکید بر نیاز جامعه امروز ما به تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی ، افزود: حفاظت از محیط زیست ، یکی از مواردی است که با تقویت مسئولیت پذیری جامعه ، ارتقا یافته و رشد می کند.

   وی ، انسان را عامل تمامی معضلات زیست محیطی جهان دانست و گفت: در آلودگی هوا ، آب ، خاک ، کمبود کاغذ، کمبود آب و خشکسالی و بسیاری از معضلات زیست محیطی در دنیا ، انسان نقش اساسی دارد ، اما همچنان به محیط زیست خود و فرزندانمان بی توجه ایم .

   معاون فرهنگی – دانشجویی دانشگاه در پایان سخنانش در پاسخ به درخواست دانشجویان و اساتید برگزار کننده این کارگاه آموزشی مبنی بر حمایت و پشتیبانی از پروژه های عملی که در جریان برگزاری چند دوره ای که در قالب این کارگاه اجرا خواهد شد ، قول همکاری و مساعدت داد و افزود: هر فعالیتی در این ارتباط از طریق کارگاه آموزشی و یا تشکل ها و کانونهایی که تشکیل می شود ، صورت گیرد، در حد توان مورد حمایت معاونت فرهنگی – دانشجویی خواهد بود.

دکتر خدایی : محیط زیست ، امانتی برای آیندگان است

    دکتر " محمدرضا خدایی " معاون آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی ، محیط زیست را امانتی در دست جوامع امروز و برای آیندگان ، دانست.

   وی افزود: باید مراقب حفظ این امانت باشیم چرا که اگر به آن بی توجهی کنیم و با محیط زیست مهربان نباشیم ، عملکرد خودمان به خود باز می گردد.

   دکتر خدایی ، تغییر رفتار جامعه با محیط زیست را لازمه هدف حفاظت از محیط زیست دانست و گفت: برای تغییر رفتار ، اول ، بینش و شناخت نسبت به آن و سپس ، انگیزه لازم است تا در مجموع ، رفتار جامعه تغییر کند.

   وی تاکید کرد: حفاظت از محیط زیست ، باید مانند تمامی احساسات و نیازهای روزمره انسان ، در وجود و شخصیت هر یک از ما نهادینه شود تا علاوه بر آنکه بفکر نگهداری و حفاظت از آن باشیم ، به توسعه و گسترش آن نیز فکر و عمل کنیم.

   وی که روانپزشک و رئیس مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی است ، افزود: محیط زیست فقط به طبیعت اطراف ما برنمی گردد ، بلکه روح معنوی ما انسانها نیز بخشی از محیط زیست است که نیاز به مراقبت دارد ، و یا واکنش هایی که بین ما انسانها اتفاق می افتد ، جزئی از شرایط و محیط زیست ما را تشکیل می دهند که نیاز به پاسداشت دارند.

   دکتر خدایی ، با اشاره به اینکه انسان اشرف مخلوقات است ، ادامه داد: اما متاسفانه همین انسان ، بزرگترین عامل در تخریب محیط زیست شناخته شده است ، درصورتی که باید بدانیم ، هر آنچه در محیط زندگی و اطراف ما وجود دارد ، امانتی برای آیندگان است و چه بهتر که با آگاهی در حفظ آن بکوشیم.

حجت الاسلام والمسلمین معتمدی : از امر به معروف و نهی از منکر، در حفاظت از محیط زیست استفاده کنیم

    حجت الاسلام والمسلمین معتمدی مسئول نمایندگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه با بیان روایتی ، نگرش اسلام به عالم هستی و محیط زیست را مقدس دانست و گفت: براساس گفته خداوند، ما انسانها خلیفه خداوند بر روی زمین هستیم و زمین و هرآنچه که روی آن است ، تجلی صفات و اسماء الهی هستند که باید برای ما ، مقدس شمرده شوند.

   وی همچنین هدف از امر به معروف و نهی از منکر را نظارت برهمه چیز عنوان کرد و افزود: می توانیم از امر به معروف و نهی از منکر ، برای حفظ محیط زیست استفاده کنیم .

    وی ادامه داد: اگر با همین وضعیتی که بلحاظ زیست محیطی داریم ، پیش برویم ، آینده خوبی را در زندگی مادی و معنوی نخواهیم داشت .

   حاج آقا معتمدی از دست اندرکاران برگزاری این کارگاه آموزشی که برای اولین بار در کشور انجام شده ، تشکر کرد و گفت: با مشارکت جدی دانشجویان ، ان شاالله حرکت پر برکتی را انجام خواهید داد.

******

   سپس ، پیش از آغاز اولین جلسه این کارگاه آموزشی برای نخستین گروه از دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی توسط دکتر " صنایع گلدوز " ( متخصص محیط زیست و رییس انجمن ارزیابی محیط زیست ایران ) بعنوان مدرس ، توضیحاتی توسط اساتید دست اندرکار برگزاری این کارگاه ارائه شد.

   مدیر گروه سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی ضمن تشکر از مسئولانی که در این مراسم حضور داشتند، برای دانشجویان توضیح داد که هر دوره از این کارگاه آموزشی منحصربفرد ، شامل هشت جلسه آموزش تئوری توسط اساتید و متخصصان محیط زیست می شود ، ضمن آنکه در هر دوره ، یک پروژه زیست محیطی بصورت عملی، با همکاری و نظارت دانشجویان دکتری اجرا خواهد شد.

   دکتر " شریفیان " افزود: برای اولین دوره از این کارگاه آموزشی ، مدیریت پسماندهای دانشگاه پیش بینی شده است که با نظارت هشت دانشجوی مقطع دکتری رشته سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه اجرا می شود.

   وی ، از دانشجویان شرکت کننده در این کارگاه آموزشی ، بعنوان پرچمداران این حرکت سبز در جامعه دانشگاهی کشور نام برد و ادامه داد: بهزیستن ، نیاز به نگاه و نگرش همه جانبه دارد که امیدواریم با انجام این حرکت و گسترش آن در دیگر دانشگاهها و قشر های مختلف جامعه ، بتوانیم گامهای موثری در حفاظت از محیط زیست کشورمان برداریم .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.