یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱

فرهنگی

آشنایی با قوانین و مقررات دانشگاهی؛ برای اخذ مجوز انتشار "نشریات دانشگاهی" چه اقدامی باید انجام دهیم!

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

مروری بر آئین‌نامه ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی آئین‌نامه "ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی" مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در راستای نهادینه کردن حقوق "نشریات دانشگاهی" تدوین شده است و تنها مرجع قانونی در حوزه نشریات است.

به گزارش مفدا، انتشار "نشریات دانشگاهی" یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان و دانشگاهیان در سال‌های اخیر به شمار می‌رود. این نشریات با موضوعات مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی واجتماعی  منتشر می‌شوند و با طی مسیر پر فراز و نشیب به رشد کمی و کیفی قابل توجه‌ای دست یافته‌اند. اما با توجه به اهمیت کارکرد این نشریات به عنوان یک رسانه درون دانشگاهی باید چارچوب‌های حقوقی و تعاریف قانونی را در خصوص این نشریات و روند فعالیت آن‌ها دانست و به آئین‌نامه‌ای مراجعه کرد که مصوبه شواری عالی انقلاب فرهنگی است و در آن به تفصیل در این خصوص توضیح داده شده است.

بر اساس تعریفی که در آئین‌نامه "ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی" آمده است: نشریات دانشگاهی تمامی نشریاتی هستند که به صورت ادواری و گاهنامه و نیز نشریات الکترونیکی با نام ثابت در حوزه‌های مختلفی چون؛ فرهنگی، سیاسی، هنری، ادبی، اجتماعی و ورزشی منتشر می‌شوند.

هریک از دانشجویان، اعضای هیأت علمی و یا مسوؤلان واحدهای اداری دانشگاه می‌توانند صاحب امتیاز و مدیرمسوؤل و سردبیر یک نشریه دانشگاهی باشد.

مرجع رسیدگی به صدور مجوز، نظارت و شکایت

برای دریافت مجوز انتشار "نشریات دانشگاهی" در اولین قدم باید بدانیم که به کدام مرجع ذی‌صلاح مراجعه کنیم.  تنها مرجع رسیدگی به درخواست صدور مجوز نشریه دانشگاهی " کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی" که زیر نظر "شواری فرهنگی" هر دانشگاه فعالیت می‌کند.

این کمیته وظیفه رسیدگی ابتدایی به درخواست‌های صدور مجوز "نشریات دانشگاهی"  و نظارت بر عملکرد آن‌ها و همچنین رسیدگی به تخلفات "نشریات دانشگاهی" را بر عهده دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.