دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲

معرفی کتاب "علل الشرایع"

کتاب علل الشرایع
شیخ صدوق مؤلف این کتاب ارزشمند از چهره‌های برجسته فقهی و روات شیعه در قرن چهارم هجری است.
کتاب علل الشرایع مجموعه روایاتی از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام درباره علت برخی از احکام شرعی و عقیدتی است. وی در این کتاب به علت نام گذاری و علت برخی از کارهای پیامبران و یا پیامبر اسلام و ائمه معصومین علیهم السلام نیز اشاره دارد.
او که خود یکی از بزرگترین روات شیعه به شمار می‏‌آید عمر خود را صرف شنیدن و نقل روایات اهل بیت عصمت و طهارت نمود تا سخنان گهربار آن بزرگواران را به گوش دیگر انسان‏‌ها و آیندگان برساند.

این کتاب مانند دیگر کتاب ‏های شیخ صدوق پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه قرار داشته و از معتبرترین اصول روایی شیعه می‌باشد که در مجموعه‏‌های روایتی بزرگ شیعه مانند «بحار الأنوار» و«وسائل الشیعة» از آن نقل شده و به آن استناد نموده‌‏اند.
علل الشرایع از جمله کتاب‌های روایی معتبری است که علمای شیعه در اجازات خود، روایت آن را به یکدیگر اجازه می‌داده‏‌اند.
این کتاب برای شناخت علت برخی از احکام اسلام و فلسفه وجودی آنها، مانند اینکه چرا خداوند نماز را واجب گردانیده و اینکه چرا نماز ظهر و عصر یا مغرب و عشا را می‏‌توان با هم خواند بسیار راه گشا است.
همچنین دلیل برخی از مباحث عقیدتی در آن بحث شده، از جمله این که چرا پیامبران از فرشتگان برتر هستند و علت احتیاج ما به پیامبر و امام.
علاوه بر آن دلیل برخی از مباحث تاریخی را مستنداً ذکر نموده، مانند علت حرمت شکار در روز شنبه بر یهودیان و اینکه چرا حضرت فاطمه زهرا علیها السلام شبانه دفن شد و مباحث مفید دیگر.
در مجموع، علل الشرایع کتابی ارزشمند و قابل توجه می‌‏باشد که با توجه به روایات اهل بیت رسول خدا، که تنها راه شناخت معارف و احکام اسلامی است، نگاشته شده است.
علامه مجلسی در این باره می‏ فرماید: «کتاب‏ های شیخ صدوق در حدّ کتب اربعه می‏‌باشند و در اجازات روایی ما از مشایخ بزرگ شیعه موجود است و بسیاری از علما و فقهای شیعه از آنها روایت نقل کرده‏‌اند و به لطف خداوند نسخه‌های قدیمی و تصحیح شده‏ ای از آن در اختیار ما می‌باشد.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.