پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷

دبیر خانه نشریات وزارت بهداشت مطرح کرد:

لزوم حمایت مسئولان فرهنگی از نشریات دانشجویی، با اجرای قانون / فعالان "نشریات دانشجویی" دچار خودسانسوری هستند

زهرا فراهانی

دبیر خانه نشریات وزارت بهداشت معتقد است؛ مهمترین حمایتی که مسئولان فرهنگی دانشگاه می‌توانند از "نشریات دانشجویی" داشته باشند، این است که قانون را در اصل خود برای "نشریات دانشجویی" اجرا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا در همدان، با تشکیل جلسه اعضای منتخب سومین دوره خانه نشریات و پس انتخاب اعضای شواری مرکزی این خانه، زهرا فراهانی با اکثریت آرای اعضای شورای مرکزی به عنوان سومین "دبیر خانه نشریات" وزارت بهداشت، انتخاب شد.

زهرا فراهانی دانشجوی ترم یازده رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان و مدیر مسئول نشریه طوطیا است. وی که به عنوان دبیر خانه نشریات دانشجویی کار خود را آغاز کرد است،  معتقد است که مسئولان فرهنگی باید برای تشویق  و حمایت دانشجویان و ایجاد فضای مناسب برای "نشریات دانشجویی" قانون را در اصل خود اجرا کنند. فراهانی همچنین معتقد است که برخی از دانشجویان فعال نشریاتی دچار خودسانسوری هستند و در چاپ نشریات، خود مراقبتی می‌کنند. برای بررسی وضعیت "نشریات دانشجویی" و فعالیت "خانه نشریات" وزارت بهداشت، مفدا گفتگویی را با این فعال "نشریات دانشجویی" و دبیر "خانه نشریات" انجام داده که به شرح ذیل است.

مفدا: از چه زمانی فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرده‌اید؟

زمانیکه وارد دانشگاه علوم پزشکی همدان شدم، به کار مطبوعاتی در فضای دانشگاه علاقه‌مند شدم. البته در آن زمان فعالیت نشریات رونق نداشت و کمتر کسی به دنبال کار نوشتن می‌رفت و دانشجویان بیشتر سعی می‌کردند فعالیت‌های دیگری انجام دهند. البته فضای کارتحلیلی و علمی وجود داشت اما نشریات مانند الان رشد نکرده بودند. از سال دوم دانشکده کار خود را با نشریه طوطیا که برای کانون قرآن و عترت است آغاز کردم و سردبیر نشریه شدم.

مفدا: وضعیت نشریات دانشگاهی را چطور می‌بینید و فکر می‌کنید علت "افت و خیز" نشریات دانشجویی از چه عواملی نشات می‌گیرد؟

در حال حاضر نشریات نسبت به گذشته رشد بسیار خوبی دارند.  بسیاری از دانشجویان به فعالیت مطبوعاتی علاقه‌مند هستند و "نشریه دانشجویی" جایگاه خوبی را در بین دانشگاهیان پیدا کرده است. معتقدم افت و خیز نشریات دانشجویی بستگی به مدیریت فرهنگی دانشگاه دارد و اینکه مسئولان از فعالیت نشریات حمایت کنند.

در طول چند سال اخیر اتفاقات مثبتی در حوزه "نشریات دانشجویی" افتاده و حمایت‌های خوبی صورت گرفته است. البته وقتی دانشجو ببیند که برای وقتی که صرف کار مطبوعاتی می‌کند نتیجه خوبی به دست میاورد حتما جذب می‌شود.

مفدا: آیا دانشجویان از "نشریات دانشجویی" استقبال می‌کنند؟

استقبال دانشجویان منوط به داشتن محتوای مناسب است. نشریه‌ای که محتوای خوب و با کیفیت داشته باشد حتما اگر قیمت‌گذاری هم داشته باشد، فروش خود را دارد و دانشجویان استقبال می‌کنند. البته خرید "نشریات دانشجویی" یک سنت خوب است که متاسفانه کمرنگ شده است. برخی از فعالان نشریاتی معتقدند که نیازی به خرید نشریه نیست و موضوع خرید نشریه را در دانشگاه منسوخ کردند. البته نشریه دانشجویی باید کیفیت لازم را داشته باشد تا بتوان بر روی آن قیمت گذاشت و دانشجویان هم برای خرید تمایل داشته باشند.  

مفدا: به نظر شما یک نشریه با کیفیت دانشجویی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد ؟

کیفیت یعنی یک نشریه دغدغه داشته باشد و تنها مطالب را کپی نکرده باشد. یک نشریه دانشجویی باید محتوای تازه‌ای را تولید کند که دانشجویان از آن استفاده کنند. نشریه نباید وابسته باشد و مطالبش تنها کپی شده باشند. البته از لحاظ ظاهری و چاپ نیز باید در حد قابل قبول باشد.

مفدا: تهدیدهای پیش روی "نشریات دانشجویی" چیست؟

بزرگترین تهدید برای "نشریات دانشجویی" وابسته بودن است. وابستگی یک نشریه به یک جریان خاص یا جریان فکری باعث از بین رفتن استقلال آن نشریه می‌شود. اگر نشریه‌ای وابسته شود و در راستای هدف یک جریانی قدم بردارد، مستقل نیست و قطعاً سقوط خواهد کرد. البته تشکل سیاسی می‌تواند نشریه داشته باشد، اما زمانیکه مطالبی از بیرون دانشگاه در یک نشریه کار شود، تمام ماهیت یک نشریه دانشجویی را زیر سوال می‌برد.

مفدا: آیا در حال حاضر سانسور در "نشریات دانشجویی" وجود دارد؟

معتقدم بیشتر "خودسانسوری" در بین فعالان نشریات دانشجویی وجود دارد. نوعی خودکنترلی و خود مراقبتی برای اینکه مطلبی چاپ نشود که دچار مشکل شوند. دانشجویان برای چاپ یک نشریه خیلی محتاط عمل می‌کنند و این تنها به خاطر این است که نشریه دچار مشکل نشود.

مفدا: ممکن است این موضوع "خودسانسوری" از نداستن برخی از قوانین و آئین‌نامه‌ها باشد؟

خیر! این موضوع به دلیل خارج از قانون عمل کردن برخی از نهادهای نظارتی مانند کمیته‌های ناظر بر نشریات در دانشگاه‌ها است. برخی از تصمیماتی که کمیته‌های ناظر بر نشریات می‌گیرند خارج از قوانین آئین‌نامه است و این موجب می‌شود که دانشجویان خیلی محتاط عمل کنند.

مفدا: سومین دوره "خانه نشریات" شروع به کار کرده است با توجه به اینکه شما دبیر این نهاد دانشجویی هستید بفرمائید، "خانه نشریات" چه کارکردهایی دارد؟

"خانه نشریات" تسهیل کننده راه برای فعالیت نشریاتی دانشجویان است. این خانه مشکلات نشریات را شناسایی می‌کند. در این راستا کارگاه و نشست برگزار می‌کنیم و تلاش داریم که سطح کیفی نشریات دانشجویی ارتقا پیدا کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که "خانه نشریات" بسیار نوپا است و هنوز در حال تصحیح برخی از موارد مندرج در شیوه‌نامه هستیم.

مفدا: "نشریات دانشجویی" به چه حمایت‌هایی از سمت مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها نیاز دارند؟

اصلی‌ترین حمایتی که مسئولان فرهنگی در قبال نشریات دانشجویی می‌توانند داشته باشند، اجرای قانون است. دانشجویی که خودسانسوری نداشته باشد به راحتی می‌تواند فکر کند، خلاق باشد و بنویسند و کار مطبوعاتی انجام دهد. مورد بعدی که "نشریات دانشجویی" نیاز دارند، مقوله آموزش است. براساس آئین‌نامه ناظر برنشریات دانشگاهی، هر دانشگاه باید در هر ترم دو کارگاه آموزشی برگزار کند که متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد.  اگر آموزش در اولویت باشد و دانشجویان را با ساختار مناسب کار نشریاتی آشنا کنیم، می‌توانیم قدم مثبتی در راه حمایت "نشریات دانشجویی" برداریم.

مفدا: شما دانشجوی رشته پزشکی هستید و کار نشریاتی را به صورت جدی دنبال می‌کنید. این دو را چطور در کنار هم مدیریت می‌کنید؟

 می‌خواهم پزشکی باشم که بتوانم بنویسم و به نوشتن علاقه دارم. در کنار تحصیل وقتی وارد کار مطبوعاتی شدم داشته‌های بسیاری به دست آوردم و قطعاً کار مطبوعاتی را پس از تحصیل نیز دنبال خواهم کرد. با فعالیت مطبوعاتی در کنار تخصیل توانمندی‌های به دست آوردم که می‌تواند در آینده شغلی من موثر باشد. بسیاری از زمان‌هایی که شاید در زندگی هر فردی وجود دارد و دیده نمی‌شوند را برای کار مطبوعاتی گذاشتم و در این زمینه موفق شدم.

مفدا: سخن آخر...

سخن آخرم این است که دانشجویانی که می‌خواهند در کنار سختی کار تحصیل وارد کار مطبوعاتی شوند حتما با مطالعه وارد شوند و در این زمینه ایده‌های ناب داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.