چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

دانشگاه کارخانه انسان سازی است؟؟؟

مشاوره

این روزها که تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشورمان رو به افزایش می‌باشد و در فهرست بالاترین کشورها در میزان فارغ‌التحصیل قرار گرفته‌ایم. در حوزه آسیب‌های اجتماعی و میزان شادکامی در جامعه باید با دقت بیشتری به آمارها و شواهد موجود، نظر انداخت. همانطور که امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب جمهوری اسلامی ایران انتظار داشتند، دانشگاه باید کارخانه انسان سازی باشد نه فقط محل ایجاد مدارک بالای دانشگاهی.


چند روز پیش در مرکزی یک ارتباط به دور از حرمت و  حقوق انسانی را شاهد بودم. در این ارتباط واقعیت‌هایی نهفته است که من را به عنوان یک روانشناس به فکر واداشت. نقش‌های اجتماعی (نقاب های اجتماعی) که به گفته کارل گوستاو یونگ روانشناس بزرگ سوئیسی انسان‌ها برای فرار از خود و احساس‌های خود بزرگ بینی ممکن است در آن فرو رفته و روابط ساده انسانی و خود بودن را فراموش کنند، یکی از مولفه های مورد تاکید این مقاله می باشد.

من دکتر، رئیس، معاون یا مدیر هستم. در این تقسیم بندی دیگر انسان‌ها درجه دوم حساب می گردند. همچنین وقتی دیگران (شهروندان درجه دو) درخواست خود را مطرح می نمایند در شرایط ضعف قرار می گیرند که انسان‌های درجه اول می توانند نظر، عقیده و تصمیم خود را تحمیل نمایند و بعضاً در مقابل حق انسانی نپذیرفتن تصمیم و نظر دیگران ممکن است از دست شهروند درجه دو عصبانی شوند و آنان را به عدم اطاعت از یک دکتر، رئیس، مدیر متهم نمایند.

آدلر به عنوان فردی که با نظریه روان‌شناختی خود نام خود را در تمامی کتاب‌های جامعه‌شناسی و روانشناسی ماندگار کرده است معتقد است که علاقه اجتماعی عامل سلامت روان انسان و جامعه می باشد و فقدان علاقه اجتماعی می‌تواند عامل اصلی اختلال و مشکلات انسانی باشد. در دانشگاه باید ارتباط سالم حاکی از پذیرش دیگران، اخلاق، همفکری، هم فهمی، همدلی، حقوق دیگران، حل تعارض، تفکر نقاد و روحیه انسان دوستی در کنار تمامی علوم آموزش داده شود. همچنین یک وظیفه رشدی برای تمامی انسان ها وجود دارد که در راستای رشد این مفاهیم انسانی مطالعه و تمرین نمائیم.

امیدوارم این مقاله برای بنده، همکاران دانشگاهی و دانشجویان فرصتی را ایجاد نماید که در این خصوص لحظاتی را به تامل  بگذرانیم.

مجتبی رنجبری     رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی

                                        دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.