سه‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲

دوشنبه بازار این هفته با عنوان "آمادگی در زلزله و اقدامات بهداشت محیط درحوادث و بلایا" برگزار گردید.

دوشنبه بازار با موضوع آمادگی زلزله دانشگاه ایران

دوشنبه بازار درمانگاه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ۴ دی در خصوص ضرورت آمادگی خانواده ها در برابر زلزله برگزار گردید.

در این جلسه  سرکارخانم جعفری همراز کارشناس بهداشت محیط درمانگاه، در خصوص ضرورت آمادگی خانوادهها در برابر زلزله و نقش مهم مردم در مدیریت بلایا و کاهش خطر از طریق شناسایی نقاط امن و ناامن منزل و محل کار توضیحاتی ارائه نمودند.

این مهم نیازمند طراحی مانور در خانواده میباشد. مراحل مانور خانوار شامل: جمع نمودن اعضاء، بیان هدف از مانور، تقسیم وظایف، اعلام شروع مانور با صدای زنگ یا سوت، پناهگیری در نقاط امن و در پایان بحث در مورد اشکالات و چگونگی رفع آنها میباشد.

در ادامه ضرورت تهیه کیف اضطراری با اقلام: جعبه کمک‌های اولیه، پول، مدارک مهم، موادغذایی خشک، کنسروبازکن، وسایلی مانند چاقو، طناب، سوت، آب، رادیو با باطری اضافی، چراغ قوه با باطری اضافی، وسایل ویژه نوزاد، سالمندان، بیماران، وسایل زنان، کفش محکم، لباس ( گرم، زیر) و آنچه که برای فرد عزیز است، مطرح گردید. مبحث دوم اقدامات بهداشت محیط در زمان وقوع بلایا بود. شاخصهای مهم شامل: آب آشامیدنی، غذا، دفع زباله و فاضلاب و کنترل حشرات جوندگان میباشند.

نکات کلیدی در این خصوص عدم مصرف آب مشکوک به آلودگی، روش‌های سالم سازی (جوشاندن و کلرزنی)، توجه به تاریخ انقضاء و ظاهر کنسرو، مصرف غذای گرم با دمای بیش از ۷۰ درجه، جلوگیری ازتجمع فاضلاب انسانی از طریق ایجاد کانالهای باریک زهکشی و ایجاد گودال جهت نگهداری زباله و پوشاندن با خاک میباشد.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.