سه‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰

حجت الاسلام والمسلمین دکتر متوسل مدیر گروه معارف دانشگاه، به شبهات و سؤالات دانشجویان پاسخ داد

دانشکده فناوریهای نوین پزشکی

کیانا گوانجی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فناوری های نانو: من کاملاً قانع شدم و شبهه ای که همواره برای من بدون پاسخ بود امروز برطرف شد.

به گزارش مفدا تهران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر متوسل مدیر گروه معارف دانشگاه با حضور در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشکده فناوری­های نوین پزشکی که به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشکده روز یکشنبه 3 دی ماه 96 از ساعت 14:30 تا 16 برگزار شد، به پرسش ها و شبهات دانشجویان در محیطی کاملاً صمیمی و شفاف پاسخ داد.
بر اساس این گزارش، دکتر خسروانی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده گفت: تمام ابهامات و شبهات که یا بطور طبیعی در ذهن ما ایجاد شده است و یا در تبلیغات دشمنان اسلام و کشور القاء شده، دارای پاسخ­هایی کاملاً منطقی و عقل پذیر است بطوری که شنونده کاملاً راضی و قانع می­شود.
یکی از دانشجویان خانم سؤال کرد: چرا ارزش گواهی یک آقا برابر است با گواهی دو خانم؟
چرا اسلام چنین تبعیضی بین مرد و زن قائل است؟ همچنین سؤالاتی درخصوص امام زمان (عج) و طول عمر ایشان و نحوه زندگی ایشان مطرح شد.
در پاسخ به سؤال اول که با پرسش­های سلسله­وار و تکمیل کننده از طرف پرسشگر مطرح می­شد دکتر متوسل اینطور پاسخ داد؟
برای پاسخ به این سؤال باید دو اصل را قبول کنیم:
1- خالق هستی نه مرد است و نه زن لذا تبعیضی از این­ جهت قائل نشده است، همچنان­که حکمت و عدالت الهی منافی تبعیض است.
2- از نظر علم و دانش هیچگاه در اسلام بیان نشده که ارزش مرد دو برابر زن است و لذا از این جهت باهم برابرند. اما مرد و زن از نظر نقش­های اجتماعی، روحیات و عواطف، ویژگی­های جنسیتی و کسب برخی مهارت­های حرفه­ای که به قدرت جسمانی و کنترل عواطف بستگی دارد متفاوت هستند. وقتی ما دو گروه را مقایسه می­کنیم منحنی نرمال آن جامعه مدنظر است مگر نه استثنائات همواره وجود دارد و ما روی استثنائات بحث نمی­کنیم.
از نظر نقش اجتماعی مرد تأمین کننده هزینه­های زندگی است و اگر همسر او میلیاردها تومان دارایی هم داشته باشد زن هیچ وظیفه­ای برای تأمین هزینه خانواده ندارد لذا بسیار خردمندانه است که دیه مرد بیشتر از خانم­ها باشد و بدیهی است که این قانون بمنظور جبران خسارت اقتصادی خانواده وضع شده است، به همین دلیل دیه فردی که قطع نخاع شده است نیز از دیه فرد متوفی بیشتر است. اما در بحث گواهی شهادت، موضوع عمدتاً درخصوص مسائل مالی است که آقایان در آن واردتر هستند، همانطور که خانم­ها در بعضی امور واردتر هستند و نظر ایشان ارجح است و برای مثال خانمی که دارای دکترای تخصصی است بدیهی است که شهادت و نظر او نسبت به مردی که متخصص نیست ارجح است. همچنین خانم­ها به جهت روح لطیف و عاطفه سرشاری که دارند در مقابله با بعضی موضوعات و شغل­ها می­توانند تحت تأثیر عواطف خود واقع شوند. بدیهی است زنی که قرار است فرزند خود را در آغوش پر از مهر خود پرورش دهد اگر موجودی خشن باشد خود را از این جایگاه محروم کرده است و… .
توضیح اینکه، در پایان این نشست دانشجویان تداوم این گونه جلسات را خواستار شدند.

خبر: امیری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.