دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲

آموزشی/کیف و کوله نجات

سراب

کوله نجات هر خانواده باید به صورت اختصاصی و با توجه به نیازهای اعضای خانواده تجهیز شود. یعنی حتی اگر کوله آماده، خریداری می شود باید محتویات آن توسط اعضای خانواده بازنگری و تکمیل شود.

کیفی که قرار است نجات دهنده ما در شرایط اضطراری باشد. محتویات این کیف باید در اسرع وقت در اختیار ما بوده و نیازهای اولیه حیاتی ما را برای مدت چند ده ساعت (شاید دو تا سه روز) تأمین کند. 

چند نکته مهم در باره کوله نجات:
1-  کوله نجات هر خانواده باید به صورت اختصاصی و با توجه به نیازهای اعضای خانواده تجهیز شود. یعنی حتی اگر کوله آماده، خریداری می شود باید محتویات آن توسط اعضای خانواده بازنگری و تکمیل شود.
2-  محتویات کوله باید به صورت دوره ای به روز رسانی شود تا از فاسد شدن اقلام آن جلوگیری شود.
3-  همه اعضای خانواده باید با محل قرار گیری و محتویات کیف آشنا باشند.
4-  کیف برای همه اعضای خانواده (به جز کودکان زیر 10 سال یا سالمندان) قابل حمل باشد. در صورت سنگین شدن کوله در خانواده های پر جمعیت، می توان چند کوله آماده کرد ولی اقلام حیاتی باید در همه کوله ها موجود باشد.
5-  محل قرارگیری کوله باید کاملاً مشخص، بر سر راه خروج و تا حدامکان ایمن باشد.
6-  در جمع آوری محتویات کیف به نیازهای خاص افراد آسیب پذیر خانواده (مانند شیرخشک و پوشک نوزادان، سمعک و عینک سالمندان ، داروهای خاص و...) توجه شود.
7-  محتویات کوله باتوجه به فصل و نیازهای آن تغییر کند.
8-  قرار نیست درون کیف نجات وسیله مضاعف قرار بدهیم. بلکه باید محل قرار گیری برخی لوازم در منزل را به داخل کوله نجات تغییر دهیم. (مثلاً محل قرار دادن بطریهای آب، چراغ قوه، داروهای معمول و کیت کمک های اولیه) در این صورت با استفاده روزانه از اقلام ؛ شرط به روز رسانی و پویایی کیف همواره برقرار خواهد بود.

محتویات کوله نجات

آب و مواد خوراکی برای سه روز : مواد خوراکی داخل کیف باید ماندگاری طولانی، کالری بالا و وزن کمی داشته باشد و نیاز به آماده سازی و پخت و پز نداشته باشد (مثل شیر خشک، بیسکویت، خرمای خشک، کشمش، چند گرم قند و ...)

کیت کمک های اولیه و داروها: شامل داروهای متداول (مثل مسکن ها، قرص های ضد اسهال و تهوع، پودر ORS، قرص سرماخوردگی و ضد آلرژی و ...)، داروهای خاص (مثل انسولین، قرص فشار خون، اسپری آسم و ...)، لوازم بانداژ (چسب زخم، پمادهای استریل، پمادهای سوختگی، انواع باند پنبه ای و کشی، چسب باند و ...)، موچین، قیچی کوچک، ناخن گیر  و سنجاق قفلی.

 لوازم بهداشتی و شخصی: مسواک و  خمیر دندان، صابون، دستمال تمیز، ژل ضدعفونی کننده، پوشک و پدهای بهداشتی، پمادهای ضدعفونی کننده و ضد قارچ، پماد ضد حشرات و 

 پوشاک : لباس مناسب متناسب با فصل، کلاه، لباس زیر، بادگیر، پتو یا کیسه خواب، زیر انداز مناسب ضد آب و 

ابزار و لوازم: چاقو، در بازکن، قاشق ،چنگال  و بشقاب یک بار مصرف، چراغ قوه با باطری های اضافه، رادیو ترانزیستوری کوچک، الکل جامد، کیسه فریزر، کبریت یا فندک، کیسه زباله بزرگ، ماژیک و

اقلام اطلاع رسانی: کپی مدارک شناسایی، کپی اسناد مالکیت، دفترچه راهنمای کمکهای اولیه و اقدامات، نقشه تخلیه اضطراری، کارت مشخصات و نیازهای اختصاصی اعضای خانواده، شماره تلفن های اضطراری و شماره تلفن نزدیکان (داخل و خارج از شهر

پول نقد و شماره حساب ها وسایر موارد: شارژر موبایل، پاوربانک شارژ شده، عروسک و اسباب بازی(اگر درخانواده کودکی هست)، حداقل هایی که می تواند به شما آرامش بدهد (کتاب دعا، آلبوم عکس، سی دی موسیقی و .

و حالا چند پیشنهاد:
1-  موقع آماده کردن کیف فرض کنید که قرار است برای گردشی چند روزه، با خانواده و پیاده به سمت طبیعت بکری بروید که خبری از امکانات اولیه نیست. محتویات کیف را با درنظر گرفتن نیازهای خود در این مدت و اهمیت سبکتر بودن کیف انتخاب کنید.
2-  از کیف و لوازم گران قیمت استفاده نکنید تا نگران پنهان کردن آن نباشید.
3-  داشتن حداقل ها از نداشتن آنها بهتر است، پس آماده کردن کیف را به تهیه تمام موارد لازم موکول نکنید. از همین الان شروع کنید و متناسب با نیاز، به مرور کیف خود را تکمیل کنید.
4-  از کیف نجات خود برای سفر استفاده کنید ولی بلافاصله پس از بازگشت آن را مجدداً تکمیل و آماده کنید.

از لوازم چندمنظوره استفاده کنید که وزن و تعداد کمتر ولی کارایی بیشتری دارند. مثلاً گوشی موبایل شما می تواند همزمان چراغ قوه، رادیو، نقشه تخلیه اضطراری، مسیریاب، کپی مدارک شناسایی و اسناد، عابر بانک، دفترچه راهنما و.... باشد. با جستجو و نصب اپلیکیشن های امداد و نجات می توانید بیشترین بهره را از گوشی خود ببرید. البته با همراه داشتن شارژر خورشیدی این امکان بیشتر هم خواهد شد.

نقشه های تخلیه اضطراری به منظور مشخص کردن نقاط امن تر، پس از وقوع زلزله در محلات شهر  تهیه شده است. در این نقشه ها فضاهای امنِ عمدتاً روباز و دارای سرویس بهداشتی و آب و برق شناسایی و به همراه کاربریهای دارای اهمیت در شرایط ضروری، علامت گذاری شده اند. بهتر است شهروندان ساعات اولیه پس از حادثه (حداکثر 72 ساعت اول) را در این مراکز بمانند تا دسترسی نیروهای امدادی به آنها نیز راحت تر صورت پذیرد.
شهروندان باید ابتدا (قبل از حادثه) نزدیکترین محل امن به منزل، محل کار، مدرسه و ... خود را شناسایی کنند. فلش های روی نقشه به انتخاب محل بهتر کمک می کنند.
بهترین مسیر رسیدن به آن نقطه را شناسایی و قبلاً آن را امتحان کنند. این مسیر باید حتی المقدور از خیابانهای عریض، بدون پل و مانع عبور کرده و کاربریهای خطرناک (مثل پمپ بنزین، ساختمان های بلند مرتبه و ...) در آن وجود نداشته باشد.
مسیر باید به صورت پیاده قابل دسترسی باشد.
در شرایط عادی افراد خانواده باید درمورد محل های امن انتخاب شده و رفتن به سمت آن ها با هم برنامه ریزی کنند.
پس از وقوع زلزله (زلزله های شدید یا خفیف)، شهروندان باید بعد از قطع شیر اصلی آب و گاز ساختمان و قطع برق، با همراه داشتن کوله نجات خود به سمت مراکز تخلیه اضطراری که از قبل مشخص کرده اند حرکت کنند.
در طی مسیر باید از دیوارهای سست، ساختمان های نیمه ساز، ساختمان های تخریب شده و تابلوها و مبلمان های بلند شهری فاصله گرفته و حتی المقدور به صورت گروهی حرکت نمایند.
همچنین باید مراقب پس لرزه ها و مخاطرات احتمالی مسیر باشند.
پس از رسیدن به مراکز تخلیه، شهروندان باید با حفظ نظم و آرامش تا عادی شدن شرایط و اطمینان از رفع خطر احتمالی در همان نقطه باقی بمانند و با جابه جا شدن بی مورد در سطح شهر باعث مسدود شدن معابر و خیابانها نشوند تا خودروهای امدادی امکان عبور سریع و رسیدگی به آسیب دیدگان را داشته باشند.
با روشن نگهداشتن رادیو، اخبار صحیح را برای انجام اقدامات بعدی دریافت کنند و به شایعات و اخبار غیر موثق توجه نکنند.
از افراد کم توان یا آسیب دیده مراقبت کنند و تا رسیدن نیروهای امدادی صبور باشند.
چنانچه زلزله زمانی رخ دهد که افراد خانواده در کنار هم نیستند، هر یک از افراد باید به طور جداگانه به نزدیکترین نقطه امن برود و تا عادی شدن شرایط و خلوت شدن شهر آنجا بماند. برای رفع نگرانی افراد خانواده هم می تواند با ارسال یک پیام کوتاه، ایشان را از محل استقرار و سلامت خود آگاه سازد.
استفاده همزمان از تلفن توسط شهروندان موجب اشغال شدن خطوط و اختلال در کار نیروهای امدادی می شود.
در زمان حضور در مراکز تخلیه اضطراری صبر، آرامش و استفاده از لوازم فردی موجود در کوله نجات، اهمیت فراوانی پیدا می کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.