سه‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸

با حضور دبیر ستاد اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت؛

اولین جلسه ستاد فعالیت‌های جهادی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد

جلسه ستاد فعالیت های جهادی دانشگاهیان در دانشگاه ایران

اولین جلسه ستاد فعالیت‌های جهادی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور دکتر محمد تاج‌فرد دبیر ستاد اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا ایران، این جلسه روز دوشنبه چهارم دی‌ماه با حضور  دکتر محمدتاج فرد دبیر ستاد اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت، صالحی قائم مقام دبیر ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت،  موسوی معاون دبیر ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت، دکتر شفائی خانقاه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران و دیگر معاونین و مدیران مدعو دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور مسئولین بسیج جامعه پزشکی و بسیج دانشجویی و نمایندگانی از کانون‌های دانشجویی هلال احمر و خیریه التیام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه تاج‌فرد گزارشی از روند شکل‌گیری "ستاد اردوهای جهادی دانشگاهیان" را در وزارت بهداشت به حاضرین ارائه کرده و گفت: پس از پیگیری‌های فراوان در چند سال گذشته بالاخره از اوایل سال ۹۵ با تاکیدات وزیر محترم بهداشت این ستاد کار خود را به طور مستقل در این زمینه آغاز کرده و برنامه‌های توسعه‌ای خوبی برای دعوت از جمعیتی بالغ بر دویست‌هزار دانشجوی این وزارتخانه ارائه کرده است.

وی تشکیل این ستاد را در جهت هماهنگی بیشتر و بهتر، بین کانون‌ها و تشکل‌ها و جمعیت‌های مختلفی عنوان کرد که همگی بنابر احساس وظیفه سعی در ارائه خدمات تخصصی در حوزه سلامت داشته و تاکنون نیز اردوهای موثری را تدارک دیده‌اند.

در این نشست ابتدا از همکاری همیشگی بسیج دانشجویی و بسیج جامعه پزشکی و کانون‌های هلال احمر و دیگر جمعیت‌های فعال که تا کنون این وظیفه خطیر را برعهده داشته، قدردانی شده و اذعان شد، هدف از تشکیل این ستاد به معنای محدود کردن فعالیت گروه‌های فعال در ادوارگذشته نیست؛ بلکه برعکس در نظر است با سازماندهی و اولویت بندی و  بهبود در فرآیندها و بهره‌وری بیشتر از هزینه‌ها و امکانات موجود بتوان خدمات ارائه شده را در سطحی وسیعتر به کار گرفت و از تمام ظرفیت‌های موجود خصوصاً در بخش نیروی انسانی متخصص در گروه‌های دانشجویی، کارمندی و اعضای هیئت علمی حداکثر بهره را برد.

تاج‌فرد خاطرنشان کرد: تا کنون و در همین فرصت اندک توانسته‌ایم به ۸۰ درصد از اهداف تعیین شده دسترسی پیدا کنیم.

وی، فرایند دسترسی به اهداف را مستلزم کارگروهی دانست و افزود: اگر همه گروه‌های داوطلب قبل از اجرای اردو، طرح خود را در این ستاد مطرح کنند با توجه به رصدهایی که در خصوص احتیاجات مناطق مختلف صورت گرفته می‌توان توصیه‌ها و اطلاعات تکمیلی خوبی را به جهادگران ارائه کرد و با سمت و سو دادن به حمایت‌های مالی و ستادی از موازی‌کاری جلوگیری کرده و اولویت‌های زمانی، مکانی و نیازمندی‌های ضروری‌تر را در دستور کار قرار داد. با این روش توزیع مناسبی در استقرار و ارائه خدمات از سوی نیروهای متخصص صورت پذیرفته و با به کارگیری پتانسیل واحدهای مختلف و دیگر دانشگاه‌ها هم افزایی بسیار خوبی را شاهد خواهیم بود.

 دبیر ستاد اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت از دیگر مزایای اجرایی شدن برنامه‌های این ستاد را، رسیدگی به نزدیکترین منطقه محروم از لحاظ بهداشتی و پزشکی، کاهش هزینه‌های حمل و نقل نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی، کاهش مخاطرات سفر به مناطق دوردست، کاهش هزینه‌های اسکان، جلوگیری از هدررفت هزینه مربوط به داروهای تهیه شده و نظام‌مند شدن ارائه خدمات تخصصی عنوان کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تاسیس کانون فعالیت‌های جهادی دانشجویان در هر دانشگاه علوم پزشکی بتوانیم فرصت‌های بیشتری را برای ارائه نظام‌مند خدمات ایجاد کنیم.

همچنین در این جلسه،  صالحی، قائم مقام دبیر ستاد اردوهای جهادی، از طراحی و استقرار قریب الوقوع سامانه‌ای برای تمرکز برنامه‌ریزی درخصوص تدارک اردوها خبر داد و گفت: سامانه‌ای جهت ثبت نام داوطلبین از بین دانشجویان، اساتید و کارمندان تحت عنوان "سامانه جامع فعالیت‌های جهادی دانشگاهیان" طراحی شده که به زودی در فضای اینترنتی مستقر و راه‌اندازی خواهد شد. در این سامانه با داشتن اطلاعات کافی از داوطلبین در زمینه تخصص‌ها و آموزش‌های اخذ شده و میزان آمادگی آن‌ها می‌توان در مواقع ضروری خصوصاً در زمان بروز حوادث غیرمترقبه، از نیروی انسانی متخصص در نیازمندترین مناطق و در اسرع وقت بهره‌مند شد و این از ملزومات انجام امور  هماهنگ ستادی است.

در ادامه این نشست معاونین، مدیران و نمایندگان دانشجویی نیز با ارائه برخی گزارشات، پیشنهاداتی را به جهت بهبود روش‌ها به مسئولین ستاد وزارتخانه ارائه کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.