دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸

درخواست رؤسای دانشگاه‌ها؛

۵ ریال از هر پیامک به توسعه دانشگاهی برسد

رؤسای دانشگاه‌ها

روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات پیشنهاد تخصیص ۵ ریال از هر پیامک به توسعه زیربناهای آتی دانشگاه‌ها را دادند.

به گزارش مفدا به نقل از خانه ملت، جمعی از رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور امروز (دوشنبه ۴دی ماه) با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پاره‌ای از مشکلات مالی حوزه آموزش عالی را مطرح کرده و خواهان توجه نمایندگان به این مشکلات در زمان تصویب بودجه سال ۹۷ شدند.

رؤسای دانشگاه‌های خواجه نصیر، شریف، علم و صنعت، دانشگاه شیراز، فنی و حرفه‌ای، شهید بهشتی و معاونین مالی و برنامه‌ریزی دانشگاه فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، امیرکبیر در این نشست حضور داشتند.

طبق اظهارات رؤسای دانشگاه‌ها، بودجه دانشگاه‌ها نیاز به ترمیم داشته و بودجه فعلی تکافوی نیازهای دانشگاه‌ها را نمی‌کند به عنوان مثال در بخش پژوهش و تولید دارو در سال گذشته تنها ۱۲۰میلیون دلار هزینه شده است در حالی که برخی از کشورها برای تولید هر عدد دارو نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه کرده‌اند، به همین دلیل تولید داروی جدید نداشته‌ایم چراکه بودجه پژوهشی موجود متناسب با نیازها نیست.

همچنین تعداد مقالات به ویژه مقالات پر ارجاع نیز به شدت در دو سال اخیر کاهش پیدا کرده است شاید به لحاظ عددی و کمی تعداد مقالات بالا باشد اما به لحاظ کیفی اینگونه نیست، همچنین تحقق تنها ۴۵ صدم درصد از ۱درصد درآمدهای عمومی کشور به دانشگاه‌ها و... از دیگر مباحث مطروحه در این نشست از سوی رؤسای دانشگاه‌ها بود.

راهکارها و پیشنهادهایی همچون بسترسازی برای کمک شرکت‌های خارجی به دانشگاه‌ها به منظور تجهیز علمی آن‌ها، تخصیص ۵ ریال از هر پیامک به توسعه زیربناهای آتی دانشگاه‌ها و کافی نبودن بودجه نزدیک به۳ هزار میلیارد تومانی صندوق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شد؛ به همین دلیل قرار شد پیشنهادات خود را اعلام کنند تا در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار داده شود.

بنابراین گزارش، نمایندگان و رؤسای دانشگاه‌ها با تشکیل کمیته‌ای مشورتی به منظور اراده مشاوره به کمیسیون در طول سال موافقت کرده تا ارتباط‌ها تنها به زمان بودجه‌بندی منتهی نشود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.