دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

برای توسعه فرهنگی به تکاپوی جدی‌تر نیازمندیم

سیدعباس صالحی

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب که کشور از لحاظ بودجه در شرایط انقباضی به سر می‌برد بر لزوم توجه به اهمیت و نقش بسزای کتابخوانی در توسعه اجتماعی ملت‌ها تاکید کرد و گفت: کتابخوانی مادر و مبدا توسعه تمدنی جوامع محسوب می شود.

به گزارش مفدا به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دبیرکل و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.  
 
صالحی ادامه داد: این نهاد به ارتقای کمی و کیفی کتابخوانی و تبدیل کتابخانه‌ها به‌عنوان باشگاه اجتماعی و فرهنگی توجه داشته است. امروز با توجه به اینکه افراد بیشتر  به انزواگزینی روی آورده‌اند کتابخانه‌ها مانند مساجد می‌توانند به‌عنوان نقطه تلاقی آن‌ها با اجتماع و افزایش تعاملات اجتماعی در میان افراد باشند. در دولت گذشته نیز به این موضوع در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توجه شده است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شرایط اقتصادی و بودجه‌ای کشور ادامه داد: کشور از لحاظ بودجه در شرایط انقباضی به سر می‌برد؛ اما اینکه چگونه بتوانیم شرایط رو به توسعه در حوزه فرهنگی را حفظ کنیم به تکاپوی جدی‌تری نیازمندیم.

به گفته صالحی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان یک خانواده باید تمام توان و تلاش خود را در جهت توسعه و گسترش کتابخوانی و تجهیز و افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور به کار گرفته و از ظرفیت مدیران کل ارشاد استان‌ها در تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهرها و استان‌های مختلف نیز کمک بگیرند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر اهمیت منابع انسانی، تاکید کرد: در مدت ٤ سال گذشته به کتابداران از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توجه شده است. تا پیش از این بازه زمانی، آن ها شرایط معیشتی و حقوقی مناسبی نداشتند اما در حال حاضر اتفاقات مثبتی در این بخش افتاده است.
 
وی در عین حال تصریح کرد: نیروها و منابع انسانی در هر نهاد و سازمانی به عنوان سرمایه های آن به شمار می آیند که در در شرایط مختلف فکری و پژوهشی نیز می توانند به مدیر خود کمک کنند.
 
صالحی در ادامه با اشاره به نقش زیرساخت‌ها در پیشبرد اهداف، افزود: در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این حوزه اقدامات مثبتی صورت گرفته است. اولویت گذاری برای اقدامات آینده در این زمینه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو اولویت‌گذاری در بخش زیرساختی برای ٤ سال آینده به صورت مطالعاتی در زمینه‌های معیارها و نوع مطالبات ضروری است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود بر توسعه و افزایش کتابخانه‌های روستایی تاکید کرد و افزود: منابع مردمی نیز از اهمیت زیادی در کتابخانه برخوردار است. اینکه چگونه بتوانیم براساس مدل‌سازی، مشارکت‌های مردمی برای افزایش کتاب در کتابخانه‌ها را به دست آوریم و به چه روشی این انگیزه را در مردم ایجاد کنیم که برای افزایش منابع کتابخانه‌ها به اقداماتی از قبیل وقف و نذر کتاب روی آورند، نیاز به بررسی و پژوهش دارد تا بتوان این موج را در میان مردم ایجاد کرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تبدیل کتابخانه‌ها به پاتوق و محلی برای پر کردن خلاء‌های فردی در فضا و و شرایط اجتماعی نیز از ضروریات است و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این حوزه می‌تواند بیش از پیش فعال باشد.
 
وی در ادامه با اشاره به اهمیت حوزه‌های فناوری و پژوهشی افزود: در این حوزه به پشتوانه آمار، فناوری و پژوهش نیاز داریم؛ بنابراین باید سهم این سه حوزه در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را افزایش داد.
 
صالحی با تاکید بر نقش شبکه‌سازی در کتابخانه‌های کشور گفت: از طریق شبکه‌سازی همه کتابخانه‌های سراسر کشور می‌توانند به یکدیگر وصل شوند و با یک روش فعالیت‌های خود را پیش ببرند.
 
در این نشست، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت‌های مختلف این نهاد در بخش‌های مختلف ارائه داد و گفت: لازم است نمایندگان از وضعیت این کتابخانه‌ها مطلع و در جهت ارتقای آن تلاش کنند.
 
در ادامه محمد الهیاری، معاون توسعه کتابخوانی  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم گفت: در بخش‌های مختلف ازجمله خرید کتاب، ارسال نشریات به روستاها، ارسال منابع اهل تسنن و نیاز سنجی گروه‌های خاص ازجمله راه‌اندازی سایت دسترسی نابینایان و ... اقدامات مناسبی صورت گرفته است.
 
در بخش دیگری از این نشست معاون مالی، معاون برنامه‌ریزی و پژوهش و برخی دیگر از مدیران این نهاد گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات خود ارائه دادند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.