دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲

اهمیت نیاز سنجی در پژوهش‌های قرآن و سلامت

قرآن و سلامت

رئیس پژوهشگاه علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی بر اهمیت نیازسنجی اولویت‌های قرآن و سلامت برای ارتقای سلامت مردم تأکید کرد.

به گزارش مفدا، علی منتظری رئیس پژوهشگاه علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به اهمیت نیاز سنجی در پژوهش‌های قرآن و سلامت اظهار کرد: در علوم سلامت مفهومی به نام نیاز سنجی وجود دارد که در سایر علوم هم موجود است، در واقع می‌توان با استفاده از یک نیاز سنجی ساده اولویت‌های پژوهشی قرآن و سلامت را استخراج کرد.
وی با بیان اینکه پژوهش‌های قرآن و سلامت می‌تواند به ارتقای سلامت مردم کمک کند عنوان کرد: ما می‌توانیم با کمترین هزینه در کمترین زمان ممکن به وسیله روش‌شناسی، موضوعاتی را از قرآن استخراج کنیم که به ارتقای سلامت کمک می‌کنند.
منتظری ادامه داد: اگر ما این نیازها را مشخص کنیم در همان زمان می‌توانیم پژوهش‌ها و تحقیق‌هایی را انجام داده و یک نوع دانش قرآنی و دانش علمی را که بتواند در محافل علمی مطرح شود ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه نباید منکر استفاده از روش سایر علوم و دست‌آوردهای بشری بود، تصریح کرد: اگر با همین روش‌ها نیز به قرآن مراجعه کنیم می‌توانیم یک راهنمای پژوهشی، دستورالعمل و راهنمای دستورات قرآنی تدوین کنیم.
رئیس پیشین جهاد دانشگاهی با تأکید بر اینکه اگر به صورت علمی و روشمند به پژوهش در حوزه قرآن و سلامت پرداخته نشود، ممکن است سوء استفاده‌هایی به وجود آید بیان کرد: خدایی نکرده اگر این کار را انجام ندهیم ممکن است کسانی جنس‌های تقلبی را به ما عرضه کنند، و از عطش و تمایلی که در این حوزه وجود دارد سوء استفاده شود.
عضو دانشمندان یک درصد جهان یادآور شد: محققان و پژوهشگرانی که با اعتقاد و اخلاص در این حوزه وارد شده‌اند می‌توانند یک متدولوژی برای مقابله عرضه جنس‌های تقلبی و غیر علمی به وجود آورند، این حوزه عرصه‌ای است که اگر کنترل نشود می‌تواند به سحر، جادو و اباتیل ختم شود.
وی افزود: باید مراقب بود و با استفاده از علوم موجود روش‌های مطالعاتی قرآنی را تدوین کرده و در اختیار سایر محققان و پژوهشگران قرار داد تا سره را از ناسره تشخیص داده شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.