شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹

هفته پژوهش مبارک باد

به مناسبت آغاز هفته پژوهش

ایده پژوهش

پژوهش؟ تجاری سازی دانش؟((paper or patent?

اندیشیدن، پژوهش و نوآوری، اساسی‌ترین نیاز برای دست‌یابی به پیشرفت، توسعه، رفاه عمومی و استقلال واقعی است. تأکید بر پژوهش و تشویق پژوهش‌گران و دانشمندان به فعالیت‌های پژوهشی مورد نیاز کشور، یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به خودکفایی است. بر این اساس، روز 25 آذر سال، به «روز پژوهش» نام گذاری شده است و در آن روز، از پژوهش‌گران برتر سال که نماد تلاش در راه ایرانی سربلند و استوار هستند، قدردانی می شود.

جایگاه پژوهش در بین دانشگاهیان

از آنجا که دانشگاه، اساتید و دانشجویان، سرمایه‎‌های غنی یک کشور محسوب می‌شوند، از این رو تحقیق و پژوهش در بین این اقشار، جایگاه والاتر و ارزنده‌تری می یابد، آنچه امروزه مطرح است، بحث انتقال دانش، ترجمان دانش و در نهایت، تجاری سازی دانش می‌باشد. یکی از مباحث چالش برانگیز در جهان، گفتمان پیرامون، پاسخ به این پرسش است، که "paper or patent?"

خب پاسخ شما چیست؟ آیا تنها نگارش مشتی کاغذ، که در بسیاری مواقع ارزش چندانی ندارد را ارزنده می‌دانید و یا نه تبدیل خلاقیت، دانش، هوش و ذکاوت بشری به محصولات، کدام یک؟

یک پیشنهاد عالی

بهتر نیست برای تحقق یک ایده، بین دانشگاه و صنعت ارتباط مستقیم باشد؟

بهتر نیست کتابخانه‌‎ها، مراکز علمی و پژوهشی، معاونت‌های تحقیقاتی، تولید کنندگان صنایع، دانشگاهیان و همه و همه یک صدا شوند، یک مسیر غایی انتخاب کنند، و آن مسیر، راه سازندگی باشد، راه تجاری سازی دانش، راه تحقق همان سوال همیشگی، پول بهتر است یا ثروت؟

امروزه می‌توان گفت دانشی که بتواند پا به عرصه تولید نهد، و در نهایت ثروت آفرین باشد، برتر است

موفقیت توشه راهتان باد...

هفته پژوهش، به پژوهش‌گران واقعی مبارک باد.

نویسنده: فاطمه ترابی، کتابداری پزشکی، علوم پزشکی ایران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.