یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹

گفتگو با نماینده نشریات دانشجویی غرب کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

یادگار آزادی

علیرضا یادگار آزادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام است که هم اکنون به عنوان نماینده نشریات دانشجویی غرب کشور در حال فعالیت است.

به گزارش مفدا ایلام، این دانشجوی فعال  دانشگاه علوم پزشکی ایلام  فعالیت در نشریات دانشجویی را جایی برای تمرین نویسندگی می داند. به دلیل اهمیت نشریات دانشجویی در تعالی فرهنگی دانشگاه با ایشان گفتگو کردیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید واز شیوه انتخابتان به عنوان نماینده نشریات غرب کشور بگویید؟

علیرضا یادگارآزادی هستم دانشجو ترم هفت علوم ازمایشگاهی که  بر اساس رای گیری برگزار شده میان ۳۰نشریه فعال در غرب کشور که در دانشگاه های علوم پزشکی ایلام و کرمانشاه و همدان و کردستان واز جمع  ۱۲کاندید حاضر آنجا  به همراه خانم زهرا فراهانی از دانشگاه علوم پزشکی همدان به عنوان نماینده غرب کشور انتخاب شدیم که  این انتخاب در دانشگاه بی سابقه بوده و بعد از سه سال اینجانب‌توانستم این کرسی مهم دانشجویی در سطح وزارت بهداشت را کسب کنم.

در حال حاضر در دانشگاه چه فعالیتی در حوزه نشریات دانشجویی دارید؟

بنده مدیر مسئول نشریه مد ایلام کمیک(اولین نشریه کمیک استریپ دانشجویی کشور) هستم و  صفحه آرایی و گرافیک سایر نشریات دانشگاه را نیز انجام میدهم که البته جدیدترین کاری که صفحه ارایی کرده ام، نشریه پارادوکس است که مورد تعریف و تمجید بسیاری از مسئولین وزارت و دانشگاه قرار گرفت.

چه تعریفی از نشریات دانشجویی دارید؟

نشریه دانشجویی در واقع مهم ترین جایی است که در وهله اول فرد میتواند به تمرین نویسندگی بپردازد و در وهله دوم  می تواند با عبارت بندی هایی که از درون برمیخیزد، حس دقیق و نظرات موشکافانه اش را حول جریانات ایراد کند و پس از مدتی توانایی بالقوه نگارشش، کاملا بالفعل میشود.

این قضیه تا آنجایی پیش می رود که دیگر، شخص در همه زمینه ها صاحب سبک میشود و نهایتا تجربه های حاصله از این تلاش هایش، در آینده نه چندان دور برایش مفید واقع خواهند شد.

به عنوان یک فعال دانشجویی جایگاه نشریات دانشجویی غرب کشور را چگونه می بینید؟

در این راستا باید گفت که ما سوای عملکرد متوسط نشریات منطقه غرب در جشنواره تیتر ۱۰، نشریات در دانشگاه های خود تا حد خوبی توانسته اند تعامل سازنده ای میان دانشجو و مسئولین ایجاد کنند و نهایتا امر تعالی فرهنگ جامعه ی دانشجویی به خوبی به ثمر نشسته است.اما برای اشکالات موجود هریک برنامه ریزی هایی شده که امید است به همت مسئولین وزارت و دانشگاهی، جایگاه این نشریات در سطح کشور به جایگاه واقعی خود برسد.

به نظر شما چه موانع و مشکلاتی برسرراه نشریات دانشجویی دانشگاه قرار دارد؟

سه مانع مهم در بحث نشریات دانشگاهی به چشم می خورد، یکی اشکالات موجود در پرسه چاپ است و همچنین هزینه هایی که برای کیفیت بخشی به چاپ نشریات به دشواری تامین می شود.

دوم بحث توزیع نشریات  است که خوشبختانه در دانشگاه ما با وجود تلاش های شبانه روزی دکتر صادقی فر، معاون فرهنگی و دانشجویی، وضعیت بهتر شده  اما هنوز اشکالاتی وجود دارد.

سوم بحث نبود صفحه آرا در دانشگاه است که امید است با سلسله کارگاه های که اینجانب  در ترم تحصیلی جاری به تدریس خودم هر هفته برای دانشجویان برگزار می کنم، این اشکال نیز حل شود.

چه انتظار و درخواستی از مسئولین وزارت بهداشت دارید؟

 قرار است اولین نشست خانه نشریات در تهران برگزار شود که امیدوارم پس از طرح مشکلات موجود، پاسخ عملی و مناسبی را از مسئولین وزارتی دریافت کنیم.

همانطور که قبلا در نشست های وزارتی هم گفته ام، مهمترین اشکال، نبود نگاهی عادلانه به دانشگاه های مختلف است که  قدری فضا را برای فعالیت برابر و رقابت صحیح با سایر دانشگاه ها سخت کرده است برای مثال دانشگاه های بزرگ مثل شیراز و اصفهان و تبریز و مشهد کارگاه های متعددی را حتی با داوران جشنواره های نشریات و فرهنگی برگزار می کنند که دست استان های کم برخوردار از این امکانات کوتاه می ماند. و همچنین گاها دیدگاه های غیر حرفه ای حاکم در دانشگاه های کم برخوردار نیز مزید برعلت شده و موجب عدم فعالیت کافی و مطلوب نشریات می شود.

حرف آخر

مهم ترین حوزه ای که یک دانشجو باید به آن بپردازد، بعد فرهنگی است. زیرا که تمامی ابعاد دیگر از جمله آموزشی و پژوهشی و مطالعاتی، در ذیل رشد فردی از طی کانال های ثابت تحصیلی به دست خواهند آمد. اما به جایگاه فرهنگ، اگر در این زمان و این سن برای دانشجویان به درستی پرداخته نشود، ضرری جبران ناپذیر را بر پیکره تحصیل کرده جامعه وارد می سازد.

یکی از مهم ترین ابعاد فرهنگی برای یک دانشجو، پرداختن به توانایی نوشتن در سبک های خاص نگارشی است. اینکه فرد بتواند به سان نویسندگان بزرگ ایرانی و خارجی، بنویسد و تحلیل کند. در پایان مشخصا می خواهم از دانشجویان فرهیخته دانشگاه بخواهم که مشتاقانه بیایند و ذوق و خلاقیت خود را در این عرصه به کار گیرند.

حرف خودمانی شما با دوستان دانشجوتان در دانشگاه:

استعداد شما دانشجویان هیچکدام کمتراز  دانشجویان آن دانشگاه هایی که عرض کردم نیست. ما جشنواره تیتر۱۱ را پیش رو داریم که فرصت مناسبی است که شما بتوانید با کسب رتبه در آن، خود را اثبات کنید. لذا حتما تا می توانید وارد نشریات دانشگاه شوید و به دوستان خود نیز اطلاع دهید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.