سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶

داروهای مورد استفاده در مشکلات گوارشی و مطالب مرتبط در دوشنبه بازار درمانگاه

خانم دکتر رحیمی کیا

بنابر گزارش مفداایران، دوشنبه بازار این هفته ۲۹ آبان ماه درخصوص داروهای مورد استفاده در مشکلات گوارشی در درمانگاه معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار شد.
خانم دکتر رحیمی‌کیا، دارنده مدرک دکتری داروسازی، در این خصوص مطالبی به حاضرین ارائه کردند. مطالب ذیل از توضیحات ایشان اقتباس شده است:

داروهایی که در مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل آنتی اسیدها، ضد زخم گوارشی، ضد اسهال، ملین‌ها و...می باشند.آنتی اسیدها شامل قرص های جویدنی و سوسپانسیون آلومینیوم هیدروکساید، منیزیم هیدروکساید و ترکیب آلومینیوم منیزیم هیدروکساید می باشد.

از داروهای دیگر برای کاهش اسید معده فاموتیدین رانیتیدین و سایمتیدین می باشند و نیز مهار کننده پمپ پروتون شامل امپرازول اس، امپرازول لانزوپرازول پنتو پرازول هستند که هم اسید معده را کم می‌کنند وهم خاصیت ضدمیکروبی برعلیه هلیکو باکتر دارند.

داروهای افزایش دهنده استحکام سلولهای مخاط شامل سوکرالفیت بیسموت میباشند.داروهای افزایش دهنده حرکات گوارشی شامل متوکلرامید، سیزاپراید ودمپریدون می‌باشند که در زخم های گوارشی و رفلاکس مری به معده مصرف می گردند. داروهایی که در استفراغ استفاده می‌شوند باتوجه به منشاء استفراغ متفاوت می‌باشند که شامل آنتی دوپامین‌ها مانند متوکلروپرامید و دمپریدون آنتاگونیست سروتونین شامل اندانسترون و گرانیسترون که در مشکلات مربوط به مخاط دستگاه گوارش و انتی هیستامین‌ها مانند دیمن هیدرانات و پرومتازین که در مشکلات مربوط به دهلیز گوش مصرف می‌شوند.

ملین‌ها شامل ملین‌های حجم دهنده مانند پسیلیوم ملین‌های اسموتیک مانند لاکتولوز و سوربیتول و ملین هایس محرک مانند بیزاکودیل و روغن کرچک میباشند.

داروهای مصرفی در اسهال با توجه به علل اسهال متفاوت هستند که اگر عفونی باشند از آنتی بیوتیک‌ها مانند فلورو کینولولها و کوتریماکسازول در صورتیکه عفونی باشند از لوپرامید و دیفن اکسیلات استفاده می‌شوند و به عنوان درمان کمکی از محلول‌های تزریقی و" ا .آر. اس "و همچنین آنتی کولینرژیک ها شامل هیوسین و دی سیکلومین به عنوان ضد اسپاسم استفاده میگردد. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.