سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲

«رضا نژادتبریزی» رتبه‌دار مسابقات قرآن کرواسی:

داوران بوسنیایی و عربستانی با این قضیه که به عنوان نفر سوم اعلام شوم، مخالف بودند

رضا تبریزی نژاد

«رضا نژادتبریزی» حائز رتبه سوم مسابقات بین‌المللی کرواسی در بدو ورود به کشور در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: متسابقان حاضر در مسابقات بین‌المللی قرآن کرواسی همگی به تضییع حق نماینده ایران در رشته حفظ اذعان داشتند.

به گزارش مفدا، رضا نژادتبریزی، نماینده اعزامی جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین‌المللی قرآن کشور کرواسی ساعت ۵ بامداد امروز سه‌شنبه، ۱۳ مهرماه از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) وارد کشور شد و مورد استقبال قرار گرفت.

نژادتبریزی که مقام سوم مشترک در رشته حفظ مسابقات بین‌المللی قرآن کشور کرواسی را به دست آورده است، در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) طی گفت‌وگو با  ایکنا در مورد سطح این دوره از مسابقات کرواسی در رشته حفظ قرآن با بیان اینکه این مسابقات، نسبت به مسابقات قبلی که بنده در امارات شرکت کرده بودم از سطح بالایی برخوردار نبود، اظهار کرد: با این حال چند نفری که به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب شدند، تقریبا خوب اجرا و تلاوت داشتند، البته تنها در این میان، بنده و نماینده مصر و یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در مسابقات، بدون غلط تلاوت کردیم و جالب است که هیچ‌ کدام نیز مقامی را کسب نکردیم و متسابقانی که در تلاوت خود غلط داشتند، صاحب رتبه شدند.

نفر سوم مسابقات قرآن کشور کرواسی در مورد متسابقان این دوره گفت: اگر بنده در مسابقات جمهوری اسلامی ایران با این متسابقان رقابت می‌کردم حداقل با اختلاف بیست تا سی نمره با ایشان مقام اول را کسب می‌کردم ولی با وجود این نوع آئین‌نامه مسابقات (که حتی با وجود این آئین‌نامه نیز بنا به قول استاد ابوالقاسمی باید مقام اول را کسب می‌کردم)، داوران تشخیص دادند که بنده مقام اول را به دست نیاورم.

رضا نژادتبریزی

وی در ادامه در رابطه با سطح داوری این دوره از مسابقات نیز با بیان اینکه بنده به شخصه از سه نفر از داوران واقعا راضی بودم، تصریح کرد: داور بوسنیایی و نیز داور عربستانی با این قضیه که بنده به عنوان نفر سوم اعلام شوم، مخالف بودند و رئیس هیئت داوران که ایشان هم بوسنیایی بود به همراه چند داور دیگر با این قضیه موافق بودند که البته نظر داور عربستانی و بوسنیایی به بقیه ترجیح داده شد.

نژادتبریزی در ادامه اظهار کرد: استاد ابوالقاسمی در این رابطه نکته جالبی را بیان کردند که اگر بخواهیم داوری را در این زمینه مقایسه کنیم، یکی از داوران در برگه داوری خود در مورد بنده هیچ موردی را یادداشت نکرده بود ولی یکی دیگر از داوران این برگه را پر کرده بود که احتمالا اختلاف داوری در این زمینه تأثیرگذار بوده است البته عنادی را نیز که ممکن است برخی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند، ممکن است که در این مسئله دخیل باشد.

وی در ادامه با اشاره به مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات با بیان اینکه شخصا بنا به دلایلی در مراسم اختتامیه حضور نداشتم و پدرم در این مراسم حضور پیدا کرد، اظهار کرد: به بنده اعلام شده بود که رتبه چهارم را کسب کرده‌ام در صورتی که وقتی پدرم از مراسم اختتامیه بازگشت با گواهینامه نفر سوم آمد و به بنده گفت که مسئولان مسابقات مختصر جایزه‌ای نیز به اینجانب اعطا و بابت اعلام نشدن نام بنده به عنوان رتبه سوم (مقام مشترک بین دو نفر) نیز عذرخواهی کرده‌اند.

نفر سوم مسابقات قرآن کشور کرواسی در رابطه با استقبال مردم از این مسابقات نیز با اشاره به اینکه کشور کرواسی و شهر زاگرب کلا مسلمانان کمی دارد، افزود: نکته جالبی که وجود دارد همدلی و اتحادی که بین همین تعداد کم مسلمانان وجود دارد، باعث می‌شود که ایشان در اندک مجالسی نیز که برپا می‌شود، شرکت داشته باشند حتی در روز آخر مسابقات نیز مسجد محل برگزاری مسابقات کاملا از جمعیت پر شده بود و مردم حتی در بیرون مسجد ایستاده بودند.

رضا نژادتبریزی حافظ قرآن

نژادتبریزی در ادامه در رابطه با رفتار متسابقان با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه رفتار ایشان بسیار عالی بود، گفت: غیر از نمایندگان عربستان و قطر، بقیه متسابقان دائما با ما صحبت می‌کردند و اعلام می‌داشتند که ما می‌دانیم که حق ایرانیان در این مسابقات رتبه اول است و حتی پس از اعلام نتایج نیز ناراحتی خود را از نتایج اعلام شده ابراز و اعلام می‌کردند که در حق شما ظلم شده است. ایشان خیلی به ایران علاقه‌مند بودند؛ چرا که برخی از آن‌ها در مسابقات بین‌المللی کشورمان حضور داشته‌اند.

وی در مورد استقبال مسئولان سفارت جمهوری اسلامی در کرواسی نیز ابتدا ضمن تشکر از سیدعلی حمیدی، کارشناس امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه به دلیل پیگیری‌های فراوان در زمینه أخذ ویزا، اظهار کرد: سفیر جمهوری اسلامی ایران استقبال خیلی خوبی از ما انجام دادند و جا دارد که اینجا از زحمات ایشان نیز تشکر و قدردانی کنم.

نفر سوم مسابقات قرآن کشور کرواسی در مورد آئین‌نامه مسابقات نیز با بیان اینکه در این آئین‌نامه ۹۰ نمره برای حسن حفظ و ۱۰ نمره برای صوت و لحن، تجوید و وقف و ابتدا در نظر گرفته شده بود، افزود: معمولاً بنده که در مسابقات ایران در بخش صوت و لحن، تجوید و وقف و ابتدا بالاترین نمره را دریافت می‌کنم و برخی مواقع در بخش حفظ مشکل داشتم این بار در قسمت حفظ با اختلاف سه تا چهار نمره با رقیبان نمره کامل را دریافت کردم و تنها کاری که در این زمینه توانسته بودند انجام دهند این بود که نمره صوت و لحن بنده را کم دهند که این امر موجب ناراحتی و اعتراض استاد ابوالقاسمی شد. 

وی در ادامه در با بیان اینکه در حالی به عنوان نفر سوم این مسابقات اعلام شد که جایزه این رتبه را دریافت نکرده است، اظهار کرد: جایزه نفر سوم این دوره از مسابقات ۱۵۰۰ یورو بود و تنها یکی از داوران و مسئولان برگزاری مسابقات در روز اختتامیه برای اینکه به قول خودشان بنده ناراحت نشوم، مبلغ ۲۰۰ یورو به بنده اعطا کرد که قصد دریافت آن را نیز نداشتم ولی رد احسان نکرده و آن را در نهایت دریافت کردم.

نژادتبریزی در پایان سخنان خود در این زمینه ضمن تشکر از زحمات پدر خود که همراه با وی در این مسابقات حضور داشت و نیز استاد ابوالقاسمی بابت حضور و حمایت از نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات، تصریح کرد: شاید اگر استاد ابوالقاسمی در این مسابقات حضور نداشتند، همین رتبه قرائت را نیز از ما می‌گرفتند که البته در این زمینه اگر در هر یک از مسابقات بین‌المللی یک استاد مبرز و همراه در کنار نماینده کشورمان اعزام شود، خیلی از این مشکلات برطرف می‌شود.

وی همچنین، از خبرگزاری ایکنا برای پوشش اخبار مسابقات و نیز استقبال و تهیه خبر در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، تشکر و قدردانی کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.