دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶

چه چیزی از زلزله خطرناک تر است؟ / تخریب خوابگاه‌های دانشجویی استان ایلام شایعه است

زمین لرزه

رییس جمعیت هلال احمر کشور تخریب خوابگاه‌های دانشجویی در استان ایلام را شایعه دانست و از همه مردم کشور درخواست کرد در زمان‌های وقوع حوادث این‌چنینی به شایعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی توجه نکنند و اخبار را از رسانه‌های معتبر کشور دنبال کنند.

به گزارش مفدا رفسنجان، دکتر علی اصغر پیوندی*: زلزله‌ای که دیشب مرزهای عراق و ایران را تکان داد، یکی از نیرومند ترین زمین لرزه های این سال ها بود. گفته می شود این زمین لرزه توسط ۱۸۰ میلیون  نفر حس شده یا دست کم منطقه‌ای را تحت تاثیر قرار داده که ۱۸۰ میلیون نفر ساکن دارد. چنین زلزله ای حتما وحشتناک است، اما گمان می کنم پدیده ای هست که می تواند وحشتناک تر و خطرناک تر از این زلزله یا هر زلزله دیگری باشد.

کسانی که در چنین شرایطی به جای انتشار آگاهی، شایعه ها را پخش می کنند از هر زلزله‌‍ای خطرناک ترند. آنها برای دیده شدن در چند گروه و کانال شایعاتی را منتشر می‌کنند که عواقب گسترده‌ای دارد؛ از اختلال در رفت و آمد و امدادرسانی تا بروز مشکلات روحی و روانی برای مردم.

در حالی که رسانه‌های رسمی بر محدود بودن خسارات و تلفات زلزله در  محدوده خاصی تاکید کرده اند، برخی اخبار جعلی از زمین لرزه در نقاطی می‌گویند که هیچ اثری از زلزله در آنها نبوده است. در این شرایط نیروهای امدادی و دستگاه‌های مسئول مجبور می شوند برای برقراری آرامش و اطمینان دادن به مردم، انرژی خود را صرف نقاطی کنند که هیچ ضرورتی ندارد.

وقتی ما در  فضای مجازی و شبکه های اجتماعی عکس آرشیوی از ساختمان ویرانه‌ای را به اسم تخریب خوابگاه دانشجویان در ایلام منتشر می کنیم، آیا می توانیم تصور کنیم با دل والدین آنها در مثلا خراسان چه می کنیم؟ بار ترافیک خطوط مخابراتی یا حتی جاده ها را چقدر اضافه می کنیم؟

خوب است به عنوان یک شهروند مسئول خبری که از صحتش اطمینان نداریم را منتشر نکنیم و حتی به منتشر کننده خبر تذکر بدهیم. مخصوصا کودکان را از معرض این خبرهای دروغ دور نگه داریم و حواس مان به حساسیت روحیه آنها باشد.خودمان شایعه نسازیم و به جک هایی که با زلزله ساخته می شود نه بخندیم و نه برای کسی ارسال کنیم. فراموش نکنیم هر خبری در مورد پیش بینی زلزله حتما و حتما دروغ است.

در نقاطی که درگیر زلزله هستند توصیه های رسمی و دقیق را به اطلاع دیگران برسانیم و اگر امدادگری بلد نیستیم، مداخله نکنیم. اصرار بی دلیل برای ذخیره مواد غذایی و سوخت خودش می تواند به بحرانی بدتر از زلزله تبدیل شود.

در مناطق دور از حادثه، شرایط کنونی را یک فرصت بدانیم؛فرصتی که به زلزله بیشتر فکر کنیم و برای مقابله با آن آماده شویم. حالا که حرف و خبر از زلزله بیشتر است دست کم توصیه های مربوطه را با اعضای خانواده مرور کنیم و اگر جعبه کمک های اولیه نداریم،دست به کار شویم.

به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر ایران به همه مردم عزیز اطمینان می دهم نیروهای امدادی با تمام توان و ظرفیت و متناسب با مختصات حادثه کارشان را از همان دقایق اولیه شروع کرده اند و انشاالله که این بلای طبیعی با کمترین تلفات و خسارات همراه باشد.

*رئیس جمعیت هلال احمر ایران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.