یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵

به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛

دومین شب شعر ملی عاشورا با حضور شعرای ارزنده کشوری برگزار شد

شب شعر ملی عاشورا

از سال‌ها پیش به‌صورت هر ساله در ماه صفر، "شب شعر ملی عاشورا" به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود و این آیین در شیراز به شکل یک سنت در آمده است.

به گزارش مفدا شیراز، دومین شب شعر ملی عاشورا به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد. این شب شعر از سال گذشته و برای اولین بار به‌صورت ملی و کشوری برگزار شد و در ماه صفر امسال نیز دومین شب شعر ملی عاشورا در این دانشگاه برگزار شد.

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مورد گفت: دومین شب شعر ملی عاشورا با حضور شعرای برجسته حوزوی و دانشگاهی در سالن های سینا و صدرای این دانشگاه برگزار شد.

دکتر کوروش عزیزی با اشاره به سابقه میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در برگزاری شب‌های شعر عاشورا ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال‌ها پیش به عنوان میزبان شب‌های شعر عاشورا که معمولا در ماه صفر نیز برگزار می‌شد، مطرح بوده و این میزبانی در این مرکز آموزش عالی بصورت یک سنت درآمده است ولی از سال گذشته با توجه به تصمیمات اخذ شده و پیگیری های اداره قرآن و عترت مدیریت تعالی فرهنگی دانشگاه، این آیین فرهنگی-مذهبی بصورت ملی و با فراخوان کشوری برگزار می‌شود که این خود گامی بزرگ برای رسیدن به اهداف بزرگتر فرهنگی به شمار می آید.

"عزیزی" طی سخنانی از تریبون این مراسم اظهار داشت: شعرا و فرهیختگان فرهنگی و مذهبی ما سعی کنند تا حماسه بزرگ و جهانی قیام امام حسین(ع) را در قالب هنر و محتوای هنرمندانه به جامعه و بویژه نسل جوان منتقل نمایند.

وی خطاب به شعرای حاضر در شب شعر، ادامه داد: خطایی که در مورد حماسه کربلا گاهی هنرمندان ما در آن گرفتار می شوند این است که به جای پرداختن به ریشه ها و فلسفه قیام بزرگ و ماندگار امام حسین(ع) و پیام های این قیام برای نسل های بشری، به موضوع مصائب و سختی های آن حضرت و اهل بیت مطهرشان می پردازند و آنقدر در این موضوع غرق می شوند تا از پیام اصلی و ذات این حرکت بزرگ مغفول می مانند.

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: خوشبختانه در سال های اخیر، هنرمندان متعهد کشور، رسالت خطیر و والای هنری خود را خوب تشخیص داده اند و این را می توان در محتوای آثار هنری تولید شده آنان دید.

در این آیین، رئیس اداره قرآن و عترت تعالی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در گفتگو با خبرنگار مفدا شیراز از روند برگزاری این همایش فرهنگی و هنری گفت.

"عطاالله امیدواری" اظهار داشت: از چند هفته پیش که فراخوان این شب شعر منتشر گردید شاهد ارسال تعداد زیادی از آثار هنری و ادبی شعرای حوزوی و دانشگاهی بودیم بطوریکه ظرف چند روز تعداد ۵۶۰ اثر از ۲۰۵ شاعر به دست ما رسید.

وی ادامه داد: پس از بررسی های دقیق و تخصصی آثار رسیده به دبیرخانه شب شعر توسط داوران، در مجموع ۱۳ اثر از میان آثار واصله انتخاب و دعوت نامه ها نیز به صاحبان اثر ارسال گردیده شد.

این چهره قرآنی دانشگاه اظهار داشت: در این دوره از شب شعر ملی عاشورا، شاهد همکاری نزدیک و بیش از پیش تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بودیم و می‌توان گفت موفق شدیم تا از ظرفیت حداکثری توانمندی‌های این جوانان و خلاقیت های آنان بهره ببریم.

"امیدواری" ضمن تقدیر و تشکر از همکاری‌های بی دریغ نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: حضور "آیت الله ملک حسینی" نماینده ولی فقیه در استان همجوار، کهگلویه و بویراحمد و امام جمعه شهرستان یاسوج به غنای هر چه بیشتر این محفل فرهنگی و معنوی افزود.

در این مراسم از همسر و دختر "شهید مسلم نصر" از شهدای مدافع حرم استان فارس تقدیر و لوح و تندیس جشنواره به آنان تقدیم شد.

گفتنی است، اجرای سوگواری جنوبی سنج و دمام و حضور خدام حرم حضرت احمدبن موسی(ع) با لباس متحدالشکل از بخش‌های دیدنی و جذاب این برنامه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.