یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی:

وزارت بهداشت نقش سازنده‌ای در برگزاری آئین تندیس فداکاری دارد/ تشکیل کانون "دانشجویان ایثارگر" در اولویت این جشنواره است

سعید پورعلی

دکتر سعید پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به نقش مهم و سازنده وزارت بهداشت در برگزاری "آئین تندیس فداکاری دانشجویان" گفت: معتقدم هم در حوزه‌های ساختاری و هم دانشجویی نقش وزارت بهداشت در این جشنواره بسیار پررنگ است و این وزارتخانه و سازمان‌های وابسته به عنوان محوری‌ترین همکاران ستاد جشنواره اهدای تندیس فداکاری درکنار ما بوده‌اند. در دوره هفتم بنا داریم کانون دانشجویان ایثارگر را تشکیل دهیم.

به گزارش مفدا،  آئین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با هدف زنده کردن و پاسداشت ارزش‌های الهی، انسانی، اخلاقی در جامعه، ترویج فرهنگ فداکاری، شجاعت، دلاوری و نوع‌دوستی و برانگیختن دانشجویان به مشارکت در کنش‌های امدادی و خیرخواهانه و نیکوکارانه هر ساله از سوی سازمان جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود تا ضمن سپاس‌گزاری و قدردانی از دانشجویان فداکار، نیکوکار، دلیر و نوع‌دوست این فرهنگ ارزشمند ایرانی اسلامی را در میان دانشجویان گسترش و بسط دهد.

در  همین زمینه دکتر سعید پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع فداکاری و ایثار در جامعه در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: هفتمین آئین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه دانشگاهی کشور برگزار می‌شود. ایثار و فداکاری یک امر دینی، اخلاقی و انسانی است که در هر آئین و مذهبی ستوده و سفارش شده است. در فرهنگ اسلامی ما اوج وارستگی مومن و نشانه بارز پیوستگی با خدا و مکتب در بیان قرآن در چهارچوب ایثار و شهادت متجلی می‌شود. همچنین به عنوان یک آزمون برای صلاحیت رهبری امت اسلامی نیز از آن یاد شده است.  

وی  در خصوص اهمیت برگزاری چنین جشنواره‌ای در سطح جامعه گفت: با توجه به اهمیت ترویج و تحکیم فرهنگ شهادت و فداکاری در سطح جامعه برآن شدیم که با شناسایی و معرفی مصادیق بارز این فرهنگ در حوزه‌های مختلف، بتوانیم الگوسازی صحیحی انجام دهیم و این الگوها را به جامعه معرفی کنیم.

پورعلی در خصوص مصادیق فداکاری و ایثار توضیح داد: مصادیق ایثار و فداکاری می‌تواند حضور داوطلبانه در جبهه و دفاع از دین، وطن و اهل بیت باشد. کسانی که فعالیت داوطلبانه در خدمات پیشگیرانه و امدارسانی در سوانح داشته‌اند به عنوان الگوهای ایثار معرفی خواهند شد. همچنین فعالیت در مسائل خیریه، توانبخشی و حفاظت از محیط زیست، اهدای خون و عضو، سطوح دیگری از مصادیق ایثار در جامعه دانشجویی هستند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی حضور نهادها و وزارتخانه‌های مختلف در برگزاری این جشنواره را از مهمترین شاخصه‌های کیفی شدن آن برشمرد و عنوان کرد: برای کیفی برگزار کردن و مشارکتی برگزار کردن این رویداد همراهان بسیار صمیمی و خوبی را در سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و در سطح نهادهای غیر دولتی شامل وزارت علوم، وزارت بهداشت، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی، سازمان انتقال خون، سازمان بسیج سازندگی، دانشگاه تهران، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و دانشگاه آزاد داشته‌ایم که در این رویداد در کنار جهاد دانشگاهی قرار گرفتند.

وی افزود: این سازمان‌ها مصادیق ایثار و فداکاری مرتبط با حوزه کاری خود را به کمیته‌ای که مسئولیت داوری را بر عهده دارد، معرفی می‌کنند و معرفی شدگان در قالب این کمیته ارزیابی می‌شوند و برگزیدگان آن به جشنواره ملی فداکاری راه پیدا می‌کنند.

پورعلی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در هفتمین آئین اهدای تندیس ملی فداکاری گفت: در این دوره از جشنواره تنها به معرفی الگوها اکتفا نکردیم و قرار  است که کانونی با نام  "دانشجویان ایثارگر" تشکیل شود، همچنین مقرر شده است که با هماهنگی رسانه ملی برنامه‌های متنوعی از این دانشجویان فداکار تهیه و در سطح جامعه برای مردم معرفی شوند. به علاوه اینکه اسامی و پوستر برگزیدگان برای اطلاع عموم دانشگاهیان به دانشگاه‌ها  ارسال می‌شود و پس از تقدیر ملی، در دانشگاه‌هایی که این دانشجویان تحصیل می‌کنند نیز مراسمی برای تجلیل و تقدیرشان برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم از سال آینده این جشنواره را در سطح منطقه‌ای برگزار کنیم. به این معنی که چند استان را در یک منطقه قرار دهیم و برگزیدگان هر منطقه به جشنواره ملی راه پیدا کنند. که این اقدام نیز می‌تواند در استان‌های کشور بیانگر فرهنگ ایثار و شهادت در آن منطقه باشند.

پورعلی با اشاره به نقش مهم و سازنده وزارت بهداشت و حضور پررنگ دانشجویان فداکار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور یادآور شد: وزارت بهداشت از چند جهت نقش بارز و سازنده‌ای در این رویداد ملی داشته است. اولاً به واسطه مشارکت سازمان‌های خود از جمله انتقال خون در معرفی دانشجویان فداکار نقش فعالی داشته  و در بحث معرفی دانشجویانی که اهدای عضو کرده‌اند  نیز بیشترین تکیه ستاد جشنواره به اطلاعاتی بوده که وزارت بهداشت ارائه کرده است. معتقدم هم در حوزه‌های ساختاری و هم دانشجویی نقش وزارت بهداشت در این جشنواره بسیار پررنگ است و این وزارتخانه و سازمان‌های وابسته به عنوان محوری‌ترین همکاران ستاد جشنواره اهدای تندیس فداکاری درکنار ما بوده‌اند.  

وی افزود: در این چند دوره از برگزاری "آئین اهدای تندیس فداکاری" دانشجویان وزارت بهداشت در دوره‌های مختلف و در سطوح مختلف فداکاری توانسته‌اند تندیس فداکاری را دریافت کنند و مشارکت این دانشجویان بسیار مهم و قابل ملاحظه است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با توجه به آخرین مهلت برای ثبت نام در این آئین ملی گفت:  آخرین مهلتی که برای ثبت نام در این آئین ملی  مقرر شده، ۱۵ آبان ماه است و جشنواره نیز در نیمه آذرماه سال جاری در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.  

پورعلی در ادامه در خصوص نحوه معرفی دانشجویان فداکار توضیح داد:  دانشجویان  به دو روش به دبیرخانه "آئین اهدای تندیس فداکاری دانشجویان" معرفی می‌شوند. ابتدا دانشجویانی که حائز مصادیق فداکاری و ایثار هستند می‌توانند با مراجعه به http://www.jahat.ir/tandis جهت ثبت نام اقدام کنند. همچنین سازمان‌ها و نهادهایی که مسئولیتی در امور خیریه و امدادرسانی دارند نیز می‌توانند دانشجویان فعال در حوزه‌های مرتبط را به دبیرخانه معرفی نمایند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در پایان یادآور شد: امیدواریم رسانه‌ها در این عرصه حضور جدی داشته باشند و بتوانیم فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و فرهنگی نوع‌دوستی و گفتمان ایثار وفداکاری را در جامعه گسترش دهیم.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.