یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰

هفته سلامت روان با شعار "سلامت روان در محیط کار"

سلامت روان

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی ، هفته سلامت روان و اختصاص شعار "سلامت روان در محیط کار" را خدمت همکاران و تلاشگران عرصه فرهنگ سلامت در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را تبریک گفت.

به گزارش مفدا هرمزگان ؛ "مجتبی رنجبری " رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه در مقاله ای سعی داشته است مفاهیم مهم روان شناسی شغلی را به صورت مختصر تشریح نماید:

لازمه توسعه و رشد هر جامعه­ای داشتن سازمان‌های سالم و پویا است. بنابراین شرط همگام بودن و هماهنگ عمل کردن سازمان یا سیستم این است که از ویژگی‌های لازم و کافی یک سازمان سالم برخوردار باشد. سازمان سالم جایی است که افراد با علاقه به محل کارشان می‌آیند و به کار کردن در این محل افتخار می‌کنند (کورکماز، ۲۰۰۷).

درواقع در یک سازمان سالم، سلامت جسمی و روانی، دوری از تخلفات شغلی و رضایت شغلی کارکنان به همان اندازه مهم و موردتوجه مدیریت سازمان است که تولید و بهره‌وری مورد تأکید قرار می‌گیرد. سلامت کاری کارکنان و کمبود کاهش تخلف از هنجارهای سازمان، عامل تعیین‌کننده‌ای در افزایش بهره‌وری نیروی کار و درنتیجه، ارائه خدمات بهتر و مؤثرتر توسط هر سازمان است (عرب، رحیمی، والی، روانگرد و اکبری ساری، ۱۳۹۱).

باید اشاره کرد که ازجمله عوامل مربوط به ایجاد هماهنگی در کار رضایت شغلی است. رضایت شغلی به عنوان مهم‌ترین نگرش، به طرز تلقی یا قضاوتی که اعضای یک سازمان نسبت به شغل و محیط کار خود دارند بازمی‌گردد. منظور از رضایت شغلی فرد، آن است که وی به طور کلی شغل خود را دوست داشته و برای آن ارزش قائل باشد و نگرش مثبتی نسبت به آن داشته باشد (فلدمن و آرنولد، ۱۹۸۳). افراد سازمان برای پنج عامل «حقوق و دستمزد، فرصت ارتقا، ماهیت کار، خط مشی‌ها و سیاست‌های سازمان و شرایط کاری» طرز تلقی‌های خاصی داشته و درجه رضایت کارکنان از هر یک از این عوامل متفاوت است (دیویس، ترجمه توسی، ۱۹۹۹).

همچنین هرزبرگ (۱۹۵۹)، توجه مدیران را به نقش عوامل انگیزشی در ارتقای انگیزش کارکنان در سازمان جلب کرد. هرزبرگ (۱۹۵۹) استدلال کرد که پول نباید لزوماً به‌عنوان قوی­ترین نیرو در شغل موردنظر قرار گیرد، همچنین عوامل بیرونی کار غیر از پول مانند مزایای جانبی، سبک رهبری، خط مشی سازمان که محیط شغلی اطراف کارمندان را احاطه می­کند نیز نمی­تواند در انگیزش شغلی آنان مؤثر باشد (عوامل انگیزشی بیرونی). او قویاً استدلال کرد که مدیران باید به عواملی چون فرصت برای پیشرفت، موفقیت، جذابیت برای شغل و شناخت که در رفتار کارکنان تأثیر مهمی دارد (عوامل انگیزشی درونی)، توجه ویژه داشته باشند. به عقیده هرزبرگ، این عوامل انگیزشی درونی " محتوای درونی کار " هستند که با انگیزش شغلی در ارتباط می­باشند و با عوامل بیرونی کار متفاوت هستند (کاظم زاده و هاشمی، ۱۳۸۸).

جا دارد از تعهد سازمانی که در دهه اخیر پژوهش ها را به خود معطوف کرده صحبتی داشته باشیم. تعهد سازمانی به‌عنوان یک نگرش مهم شغلی و سازمانی به­طور ساده، اعتقاد به ارزش­ها و اهداف سازمان، احساس وفاداری به سازمان، الزام اخلاقی، تمایل قلبی و احساس نیاز به ماندن در سازمان می­باشد همچنین می­توان گفت؛ تعهد سازمان عبارت است از تمایل برای ماندن در سازمان –تلاش بسیار برای سازمان و قبول داشتن ارزش‌های سازمان است (آلن و مایر، ۱۹۹۶). مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می­دهد بین انگیزه­های شغلی و کارآیی مدیران و کارمندان ارتباط معناداری وجود دارد (بخشب علی آبادی، نوروزی و حسینی، ۱۳۸۳؛ ساعتچی قاسمی و نمازی، ۱۳۸۷). راستا لینز (۲۰۰۴)، بین انگیزش شغلی و تعهد سازمانی رابطه مثبت به دست آورد. کارسلی و اسکندر (۲۰۰۹)، در پژوهش خود گزارش کردند که انگیزش شغلی با تعهد سازمانی و رضایت شغلی رابطه مثبت دارد.


ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.