سه‌شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸

دبیر انجمن علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

گسترش علم از طریق تحقیق و پژوهش از اهداف انجمن‌های علمی است

اهواز

"کیارش شیربندی" دبیر انجمن علمی_دانشجویی رشته "پرتوشناسی" دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگو با خبرنگار مفدا اهواز گفت: دانشجو را می‌توان نیروی محرکه دانشگاه تلقی کرد، به همین دلیل انجمن‌های علمی دانشجویی می‌توانند در پیشبرد خیلی از اهداف موثر باشند.

به گزارش مفدا اهواز، به منظور معرفی انجمن‌های علمی دانشجویی، خبرنگار مفدا اهواز گفتگویی با یکی از دبیران انجمن‌های علمیاین دانشگاه انجام داده که مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

مفدا اهواز: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

کیارش شیربندی هستم، دبیر انجمن علمی_دانشجویی رشته پرتوشناسی دانشگاه علوم پزشکی اهواز.

مفدا اهواز: در مورد انجمن های علمی دانشجویی توضیح مختصری بفرمایید؟

انجمن های علمی دانشجویی همان طور که از اسمشان مشخص هست، ماهیت علمی دارند و به پویایی بیشتر دانشگاه در زمینه علمی کمک می کنند. دانشجو همیشه پیشگام و پیشتاز بوده است، دانشجو را می توان  نیروی محرکه ی دانشگاه تلقی کرد، به همین خاطر ماهیت انجمن علمی دانشجویی می تواند در پیشبرد خیلی از اهداف موثر باشد.

مفدا اهواز: شورای مرکزی انجمن چگونه انتخاب می شوند؟

انجمن شامل یک شورای مرکزی و شورای عمومی می‌باشد که شورای مرکزی شامل پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل است. شورای عمومی از دانشجویانی که فعالیت علمی می‌کنند تشکیل می‌شود. مثلا دانشجویان رادیولوژی عضو این شورا هستند و با شرکت در انتخابات، اعضا شورای مرکزی را مشخص می کنند و بر انجمن تاثیر گزار هستند.

مفدا اهواز: انتخابات هر چند وقت یک بار انجام می‌شود؟

ماهیت انتخاب به صورت سالیانه می باشد و اولین انتخاب آذرماه سال گذشته برگزار شد، و دومین انتخاب هم انشاالله امسال برگزار می شود.

مفدا اهواز: شرایط عضویت در انجمن علمی چگونه است؟

شرایط خاصی ندارد، هر کسی که به حوزه علمی و فعالیت دانشجویی علاقه مند باشد می‌تواند در انجمن عضو شود و کمیته‌هایی که برای انجمن تعریف شده است شامل: کمیته علمی، آموزشی، کمیته فرهنگی و کمیته روابط عمومی می باشد.

مفدا اهواز: اهداف انجمن علمی چیست؟

اهداف مختلفی برای انجمن علمی از طرف معاونت فرهنگی وزارت بهداشت و درمان هدف گذاری شده است. از جمله: ارتقا سطح آگاهی در زمینه تخصصی انجمن، گسترش علم از طریق تحقیق و پژوهش، برگزاری کارگاه‌ها، همایش‌ها و ...در این حیطه‌های مختلف انجمن علمی هدف دارد، مثلا انجمن علمی دانشجویی پرتوشناسی پیرامون مباحث پرتوشناسی فعالیت می کند.

مفدا اهواز: همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشکده با شما چگونه است؟

معاونت فرهنگی دانشگاه برای اولین بار متولی انجمن‌های علمی شده است، ما اکنون در انجمن‌های علمی مشکلات زیادی داریم از جمله روال‌های اداری برای اجرا برنامه بین دانشکده و معاونت فرهنگی و عدم بودجه مشخص به دانشکده ها و....چیزی که ما در این چند سال دیده ایم تمرکز معاونت فرهنگی بر برنامه ­های سیاسی بوده و کمتر اهمیت به برنامه های علمی داده شده است. در واقع اگر ما بخواهیم دانشجو یا گروهی را پیشگام در این دانشگاه بدانیم دانشجویان علمی و انجمن های علمی هستند چون در اصل ماهیت دانشگاه علمی_آموزشی است نه سیاسی، اینها همه فوق برنامه هستند.

 در کل می‌توان گفت چون سال اول تشکیل انجمن‌های علمی است و ساختارها به شکل درست چیده نشده است، رسیدن به حد قابل قبول زمانبر است.

مفدا اهواز: برنامه های انجمن علمی تا چه حد عملی می شوند؟

در رابطه با برنامه‌هایمان باید بگویم که ما طراحی پوستر هم خودمان انجام می‌دهیم. حتی از ما خواسته شده بود برنامه‌های خودمان را برای امسال ارائه دهیم ما سه برنامه ارائه دادیم بدون اینکه حتی یک نماینده دانشجویی هم در آن جلسه حضور داشته باشد، برنامه های ما را بدون دلیل رد کردند. برای مثال مشکل جمع خوانی کتاب چیست که مجوزش را رد کردند؟ یعنی در این حد نه بودجه هست نه همکاری اداری و ما قدرت خاصی نداریم و شما در نظر بگیرید که انجمن هایی که ماهیت سیاسی دارند به چه شکل فعالیت میکنند.

سال گذشته در یک شب دو برنامه با یک هدف در یک مکان برگزار شد. خب این بودجه از کجا می آید؟ چرا سرمایه‌هایی که برای این کشور است و جز حق الناس است ما اینگونه هدر می‌دهیم.

دانشگاه شده است جولانگاه انجمن‌های سیاسی. انجمن‌های سیاسی دانشگاه ورود میکنند به مباحث علمی دانشگاه، همین چند روز پیش یکی از انجمن های سیاسی برنامه ای تحت عنوان کارگاه نگارش خلاصه مقاله مروری برگزار کرده بود، در صورتی که این کار ماهیتا اشتباه بود و اگر به اهل فن مراجعه کنیم چنین کارگاهی با این عنوان یک کار غیرعلمی و غیر اصولی است. من نمی‌دانم چه کسی به آنها مجوز می‌دهد مگر ما شورایی برای نظارت بر مجوز برنامه‌ها نداریم؟ پس چه کسی به آنها مجوز می‌دهد؟ اگر کار علمی است محول کنند به انجمن های علمی و آنها به کار های سیاسی خودشان برسند کما اینکه قبلا هم انجام می‌دادند.

مفدا اهواز: برنامه آینده انجمن علمی چیست؟

برنامه ای که قرار است انشاالله در آبان ماه برگزارکنیم، جلسه جمع خوانی کتاب آرمسترانگ است و این را هم اضافه کنم که ما چون نه دانشکده و نه معاونت فرهنگی همراهی نکردند، برنامه را مشترک با مرکز آموزش استعدادهای درخشان، کمیته EDC و شورای صنفی دانشگاه قرار هست برگزار کنیم. اینکه فعلا همین یک برنامه را داریم تا انتخابات امسال که تکلیفمان با معاونت فرهنگی مشخص شود. آیا میتوانیم فعالیت کنیم؟ اگر ما بودجه ای نداشته باشیم اگرحتی بهایی به ما داده نشود و در روال اداری نیز کمکی به ما نکنند ما اصلا چگونه توان فعالیت داریم.

مفدا اهواز: دفترانجمن کجاست؟

در ابتدا هیچ دفتری به انجمن تعلق نگرفت و مکانی هم حتی برای جذب و فعالیت نداشتیم. دانشکده پیراپزشکی، خوشبختانه این همکاری را انجام داده و در روزهای آتی دفتری برای انجمن های دانشکده در نظر گرفته اند.

مفدا اهواز:  آیاحقوق به شما تعلق میگرد؟

خیر، کسی که در انجمن علمی فعالیت میکند صد در صد برای رضای خدا کار می‌کند. انجمن علمی تبدیل به ساختار فرمالیته شده است.

مفدا اهواز: توصیه شما به رئیس جدید دانشگاه چیست؟

توصیه من این است که اشتباهات را تکرار نکند و ببیند کشورهای دیگر فکرشان را عوض کردند، نگاهشان را به دانشگاه تغییر دادند. دانشگاهی که در آن آموزش و پژوهش محور نباشد، قطعا سمت انحراف می رود. دانشگاهی که میگوییم تیپ یک ولی با تیپ یک بودن فاصله دارد.

شاخصه هایی که برای پژوهش و آموزش اعلام میکنند آنگونه که نشان میدهند نیست و از ملاک هایی استفاده می شود که اشتباه است. این درحالی است که دانشگاه های نسل چهارم، یعنی دانشگاه هایی که بتوانند مسئله و مشکلات جامعه حل بکنند در حال ظهور هستند. دانشگاه نسل سوم دانشگاه کار آفرین محور بودند، یعنی سعی بر این داشتند که دانشجوی کارآفرین تربیت کنند و نسل دوم و نسل اول پژوهش و آموزش محور بودند، حالا سوال این است که دانشگاه ما کجاست؟

دانشگاه ما هنوز در همان نسل اول مانده است و نتوانستیم دانشگاه پر سودی باشیم. اگر آمارهای ثبت اختراع و ایده را نگاه کنید میبینید که نتوانستیم  بازدهی مناسبی داشته باشیم. پس کی قرار هست به سمت دانشگاه نسل چهارم حرکت کنیم؟

مفدا اهواز: و سخن آخر؟

کمبود بودجه ما درحالی است که در جشنواره فرهنگی، یکی از کانون ها که با خرج بسیار بالایی در جشنواره شرکت کرده بود، بازدهی لازم را نداشت یعنی آن خرج در قبال نتیجه ای که کسب کردند قابل قبول نبود. دانشگاه ما دانشگاه علوم پزشکی است، علوم انسانی نیست که این همه خرج برای فعالیت سیاسی بپردازیم، نمیگوییم اینها نباشند، فوق برنامه باشند نه اینکه نقش اصلی در دانشگاه بازی کنند.

عاطفه نورالهی و حدیث اصغری، خبرنگار افتخاری کمیته دانشجویی مفدا اهواز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.