یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹

در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی؛

اجرای طرح "هر ماه با معرفی کتاب" برای سومین بار در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

معرفی کتاب

در سومین ماه از طرح "هر ماه با معرفی کتاب" توسط پرسنل معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، با کتاب‌های خواندنی و زیبای معرفی شده توسط مدیر امور دانشجویی این دانشگاه آشنا می‌شویم.

به گزارش مفدا رفسنجان، مسئول روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ضمن اشاره به استقبال همکاران و دانشجویان دانشگاه از این طرح، مجددا اهمیت ترویج فرهنگ کتابخوانی را یادآور شد و گفت: در سومین ماه از طرح  "هر ماه با معرفی کتاب"، برای معرفی کتاب این ماه به سراغ مدیر امور دانشجویی دانشگاه رفتیم و از آقای حمید عمویی خواستیم چند کتاب از نویسنده‌های مختلف داخلی و خارجی با موضوعات مختلف معرفی کنند که در ادامه به معرفی اجمالی و مختصر هر کدام از این کتاب‌ها می‌پردازیم.

بخش داخلی:

کتاب "جریان شناسی فکری، سیاسی صدر اسلام"

نویسنده: جواد سلیمانی

امیرمومنان(علیه السلام) می فرمایند:

وَاعْتَبِرْ بِمَا مَضَی مِنَ الدُّنْیَا لِمَا بَقِی مِنْهَا، فَإِنَّ بَعْضَهَا یُشْبِهُ بَعْضاً، وَآخِرَهَا لاَحِقٌ بِأَوَّلِهَا! وَکُلُّهَا حَائِلٌ مُفَارِقٌ ؛

ازحوادث گذشته تاریخ، برای آینده عبرت بگیر، که حوادث روزگار با یکدیگر همانند بوده، و پایان دنیا به آغازش می پیوندد، و همه آن رفتنی است.(نهج البلاغه، نامه۶۹)زمانه ما شباهت بسیار با زمانه امامت امام علی و امام حسن و امام حسین(ع) دارد و جریان های عصر حاضر وجوه مشترک و درخور توجهی با جریان های دوران امامت آن سه امام همام دارند؛ از این رو نویسنده در این کتاب (جریانشناسی فکری سیاسی صدر اسلام)،جریان های عصر آن سه امام را بر اساس گرایش های فکری و سیاسی آن ها نسبت به اهل بیت(ع) تقسیم کرده است.

پیداست دقت در جریان های آن دوران و مقایسه تطبیقی آنها باجریان های حال و آینده شیوه مناسبی برای بصیرت افزایی به شمار می آیند؛ به گونه ای که با نسبت سنجی جریان های صدر اسلام با اهل بیت(ع) می توان نسبت به جریان های مشابه امروز را با اهل بیت(ع) شناسایی کرد.

کتاب مذکور حاوی چهار فصل با عناوین زیر می باشد؛

فصل اول: مباحث مقدماتی

مفهوم جریان شناسی

مقصود از صدر اسلام

اهمیت بررسی جریان های صدر اسلام

معیار تقسیم جریان ها

فصل دوم: جبهه رهروان اهل بیت

۱. جریان رهروان بابصیرت

۲. جریان رهروان فاقد بصیرت

فصل سوم: جبهه معارضان اهل بیت

۳. جریان خواص تجدیدنظرطلب

۴. جریان زرسالار برانداز

۵. جریان صدارت طلب بیعت شکن

۶. جریان متحجر آشوبگر

فصل چهارم: جبهه اعتزال

(جبهة میانه رو بین حق و باطل)

۷. جریان اعتزال عافیت طلب

۸. جریان اعتزال قدرت طلب

بخش خارجی:

کتاب "با خالق هستی"

نویسنده: جی . پی . واسوانی

در کتاب، توصیه‌های "جی.پی.واسوانی " درباره نقش معنویت و دعا در زندگی انسان درج شده است .علل رنج و سختی انسان‌های نیک، نحوه غلبه بر مشکلات و سختی‌ها در زندگی، فواید و آثار دعا کردن، و روش‌های مراقبه و نجوا با خداوند از مطالب این کتاب هستند .

کتاب "راز"

نویسنده: روندا بایرن

راز یکی از کتاب های پرفروش در دنیا می باشد این کتاب توسط روندا بایرن (Rhonda Byrne) نوشته شده است. راز که مستندی به همین نام هم وجود دارد، به اهمیت قانون نیروی جاذبه در یاری رساندن به انسان برای نیل به آرزوهایش می پردازد. اعتقاد به قانون جاذبه به ما می گوید که چیزی به نام سرنوشت وجود ندارد و همه امور و اتفاقات زندگی انسان تحت کنترل ذهن اوست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.