دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶

آشنایی با کار آزمایشگاه در دوشنبه بازار درمانگاه معاونت فرهنگی و دانشجویی

خانم میترا زراتی

خانم سیما محمدی کارشناس علوم آ زمایشگاهی در دوشنبه بازار امروز مطالبی در خصوص آزمایشگاه‌های تشخیص طبی ارائه کردند که خلاصه‌ای از آن به شرح ذیل است؛

آزمایشگاه محلی است که در آن با آزمایش نمونه‌های مربوط به بیماران به روند تشخیص و درمان کمک می‌شود.

وابستگی پزشکی به آزمایشگاه با پیشرفت تجهیزات و تکنولوژی روز به روز بیشتر می‌شود و امروزه اکثر پزشکان با استفاده از نتایج حاصل از آزمایش اقدام به تشخیص و درمان می‌نمایند.

عوامل بی‌شماری می‌توانند موجب تداخل و ایجاد نتیجه کاذب گردند به عنوان مثال: مصرف داروها، ورزش، حاملگی، اضطراب، تروماو...

جهت کاهش ایجاد تداخل و بروز نتایج کاذب وظیفه بیمار است که در این مورد اطلاعاتی از قبیل مصرف دارو، سابقه بیماری، ناشتا بودن یا نبودن را در اختیار مسئول پذیرش قرار داده و پاسخ دقیقی به دیگر سوالات او بدهد تا آزمایشگاه بتواند با اخذ تدابیر لازم و بکارگیری روش‌های مناسب نتایج صحیحی بدست آورد.

موارد متعددی وجود دارد که مسئولین آزمایشگاه نیاز به تکرار آزمایش با نمونه گیری مجدد دارند. این عمل به منظور اطمینان از صحت نتیجه آزمایش انجام می‌شود و لذا شایسته است بیمار بدون نگرانی در این مورد همکاری نماید.

قوانین برخی از آزمایشات بطور کلی و مختصر شامل موارد ذیل است:

آزمایشات قند و چربی خون نیاز به ۱۰-۱۲ ساعت ناشتایی دارد.

آزمایش آهن: شب قبل از آزمایش بیمار نباید غذای غنی از آهن مصرف کند.

پرولاکتین: ترس، اضطراب و ورزش محرک‌های افزایش این هورمون هستند بنابراین قبل از انجام این آزمایش فرد باید کاملا در حال آرامش باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.