پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱

در آستانه فرا رسیدم دهه محرم؛

چگونگی برپایی اولین مجلس عزاداری برای امام حسین(ع)

محرم

در آستانه فرا رسیدن دهه محرم و پرداختن به سنت عزاداری حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش و زنده نگه داشتن نهضت عاشورا، لزوم روش صحیح سوگواری بر اساس سنت پیش از بیش اهمیت دارد.

به گزارش مفدا، سوگواری برای امام حسین علیه السلام و تشکیل مجالس به این عنوان، یکی از مهمترین و عمیق ترین و در عین حال ساده ترین راهی است که موجب تجدید خاطره نهضت عاشورا، و زنده نگه داشتن فرهنگ آن نهضت است، و به طور مداوم و مکرر، خاطرات جانبازی های شهیدان کربلا را یادآوری نموده و روحیه ی مقاومت مردم را در برابر طاغوت ها و انحرافها بیشتر خواهد کرد. البته در صورتی که سوگواری صحیح و مثبت باشد.

امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب علیهاالسلام از همان آغاز در فکر تأسیس سنت عزاداری بودند. نخستین مجالسی که به این عنوان تشکیل شد، در شام پایتخت یزید بود. پس از آنکه سیاست یزید عوض شد و تصمیم گرفت از سخت گیری دست بردارد و اظهار پشیمانی کند. در همین فرصت، حضرت زینب علیهاالسلام برای یزید پیام فرستاد تا اجازه دهد برای مصائب برادرش امام حسین علیه السلام مجالس عزاداری بپا کند. قطعاً امام سجاد علیه السلام نقش اصلی را در این پیشنهاد داشته است.

یزید موافقت کرد. امام سجاد علیه السلام و همراهان، هفت روز در «دار الحجاره ی» شام، مجالس عزاداری برقرار نمودند. زنان بسیاری در آن شرکت می نمودند، ذکر و یاد حسین علیه السلام و شهیدان کربلا به گوش همه ی مردم رسید. احساسات مردم به قدری تحریک شد که نزدیک بود به کاخ یزید هجوم ببرند و او را بکشند. مروان که در شام بود، احساس خطر کرد و به یزید گفت: صلاح نیست امام سجاد و همراهانش در شام بمانند، زودتر آنها را به مدینه بازگردان.

یزید آنها را پس از هفت روز عزاداری (یعنی روز هشتم) به سوی مدینه حرکت داد. [۴۵].

بنابراین، مؤسس سنت عزاداری، امام سجاد علیه السلامو زینب علیهاالسلام بودند.

شاهد دیگر بر این مطلب اینکه: هنگامی که کاروان امام سجاد علیه السلام شام را به قصد مدینه ترک کردند، بنابر این بود که یک راست به طرف مدینه بروند؛ ولی در مسیر راه، نخست به سوی کربلا رفتند، و در آنجا اربعین حسینی، در کنار قبور مطهر شهدا، سه روز عزاداری کردند.

جابر بن عبدالله انصاری در آنجا حضور داشت، و در این سه روز عده ای از بنی هاشم و اهل کوفه و… اجتماع نمودند و عزاداری نمودند. این برنامه نیز تأکید دیگری بر حفظ سنت عزاداری شد

و بعد از آن در مدینه ادامه یافت و کم کم گسترش پیدا کرد که امروز در سراسر جهان تشیع و رهروان راه خاندان رسالت علیهم السلام به عنوان یک سنت بزرگ، در سطح وسیع اجرا می شود.

گوشه ای از عزاداری امام سجاد علیه السلام چنین بود که به جابر بن عبدالله انصاری خطاب کرد و گفت:

یا جابر هیهنا والله قتلت رجالنا و ذبحت اطفالنا، و سبیت نسائنا و حرقت خیامنا:

«ای جابر! سوگند به خدا در همین جا مردان ما کشته شدند و نوجوانان ما سر بریده شدند، و زنان ما اسیر گشتند و خیمه های ما به آتش کشیده شد.» [۴۶].
[۴۵] اقتباس از نفس المهموم، ص ۲۶۲.

[۴۶] اقتباس از اعیان الشیعه، ج ۱، ص ۶۱۷ – مقتل الحسین مقرم، ص ۴۵۵.
انتخاب شفقنا از کتاب : نگاهی بر زندگی امام سجاد ( علیه السلام )

منبع:شفقنا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.