پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰

رحلت محدث بزرگ آیت الله حاج شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان(1359ق)

تقویم تاریخ - کریمی 23 شهریور

غروب روز ۲۲ ذی الحجه سال ۱۳۵۹یادآور رحلت ملکوتی عالمی فرزانه و دانشمندی جلیل القدر یعنی مرحوم روانشاد، علامه جلیل و محدث نبیل و متتبع خبیر، حجه الاسلام «حاج شیخ عباس قمی» و یا «محدث قمی» می باشد.

غروب روز ۲۲ ذی الحجه سال ۱۳۵۹یادآور رحلت ملکوتی عالمی فرزانه و دانشمندی جلیل القدر یعنی مرحوم روانشاد، علامه جلیل و محدث نبیل و متتبع خبیر، حجه الاسلام «حاج شیخ عباس قمی» و یا «محدث قمی» می باشد. نام محدث قمی برای مسلمانان به ویژه شیعیان، بهم آمیخته با کتاب «مفاتیح الجنان» می باشد که اکنون بعنوان یکی از مشهورترین و پرتیراژترین کتاب ها پس از قرآن و به زبان های مختلف در حرم ها، مساجد، تکیه ها، منازل و سایر اماکن زیارتی- مذهبی مورد استفاده قرار میدر طبقات اعلام الشیعه، زادگاه وی شهر مقدس قم و تولدش به سال حدود ۱۲۹۰ ه.ق می باشد و در صحن مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام ، کنار مرقد استادش محدث نوری،”نجف” به خاک سپرده شده است.

پدر بزرگوارش مرحوم «حاج محمد رضا قمی» یک کاسب معمولی، ولی متدین و معروف به تقوا و پرهیزکاری بود. مادرش نیز بانویی پارسا و باتقوا بود به گونه ای که محدث قمی بخش مهمی از موفقیت هایش را معلول زحمات مادر دانسته و از نماز اول وقت و تقید به نافله شب و وضو داشتن بهنگام شیر دادنش بارها سخن رانده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.