سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳

قرائت بیانیه اعضای کمیته داوران دهمین جشنواره سراسری رسانه ونشریات دانشجویی

دومین مراسم اختتامیه جشنواره تیتر 10 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ 14 شهریور 96

امیرهوشنگ قلندری یکی از اعضای کمیته داوران دهمین جشنواره سراسری رسانه ونشریات دانشجویی تیتر ۱۰ در دومین آیین اختتامیه این جشنواره به نمایندگی از اعضای کمیته داوران، بیانیه این کمیته را قرائت کرد.

به گزارش مفدا، امیرهوشنگ قلندری یکی از اعضای کمیته داوران دهمین جشنواره سراسری رسانه ونشریات دانشجویی تیتر ۱۰ در دومین آیین اختتامیه این جشنواره به نمایندگی از اعضای کمیته داوران، بیانیه این کمیته را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه که توسط امیر هوشنگ قلندری در این مراسم قرائت شد. آمده است:

خدا را شاکریم که بعد از یک سال تلاش جشنواره نشریات دانشجویی به سرانجام خود رسیداگر دانشگاه میزان الحراره تحولات جامعه بدانیم حتما نشریات دانشجویی نیز بازتابی از صداهای موجود دردانشگاه هستند ورونق نوشتن و خواندن مطبوعات در فضای دانشگاهی نیز نشانه ای از رونق مطبوعات در سطح کلان جامعه است.

برگزاری جشنواره هایی مانند تیتر ده، هم وسیله ای است برای دیدن و جدی گرفتن نشریات دانشجویی و هم زمنیه ای را برای حمایت از این نشریات و بهینه‌سازی ساختار و محتوای آنها مهیا می‌سازد.خاصه آنکه در این دوره از جشنواره نوآوری‌های سازنده‌ای نیز از قبیل راه‌اندازی بخش فضای مجازی و نویسنده برتر به جشنواره اضافه شد.

ضمن آنکه آنلاین شدن و ثبت نام شرکت در جشنواره و فرآیند داوری باعث رونق و فراگیری بیشتر آن شده است.نکته مهم دیگری که در جشنواره امسال گنجانده شد و کمیته داوران نیز فعالانه برای توسعه و ترویج آن تلاش کرد، رسمیت بخشیدن به روزنامه‌نگاری علم در نشریات دانشجویی بود.

روزنامه‌نگاری علم بخصوص در سالهای اخیر که رشد شبکه پیام رسانی‌های موبایلی و شبکه‌های اجتماعی موجب گسترش اخبار جعلی در حوزه علم شده نیازی است که بیش از گذشته  باید برایش تدبیر شود.

به همین دلیل در داوری بخشهای تخصصی جشنواره مقاله‌های علمی، ترویجی که فارغ از قالبهای رسمی نشریات دانشگاهی به بیان مسائل علمی به زبان عامه می‌پرداختند برای نخستین بار با حضور جمعی از روزنامه نگاران علم داوری شدند.

به نظرمی‌رسد با توجه به ظرفیت بالای این حوزه، با به کارگیری آموزش‌های حرفه‌ای ، نشریات دانشگاهی به خوبی می‌توانند بستری برای رشد و گسترش روزنامه نگاری علمی تبدیل شوند تا در دوره‌های بعد ضمن تقویت و بسط این بخش از جشنواره شاهد مشارکت بیشتر دانشجویان و همچنین آثاری با کیفیت بهتر باشیم.

ضمن تقدیر از این تلاش‌های گسترده که منجر به افزایش چشمگیر مشارکت در این جشنواره شد، کمیته داوران بیش از ۱۴۰ نفر بودند که داوری حدود ۳۸ هزار اثر و نشریات را در این دوره از جشنواره برعهده گرفتند و از این منظر می‌توان گفت که برگزیدگان این دوره از جشنواره در رقابتی گسترده‌تر توانسته‌اند حائز رتبه‌های برتر شوند.

همه آثاری که در جشنواره شرکت‌کرده‌اند توسط دو داور و بر اساس فرم داوری یکسان، ارزیابی شدند. سپس ۴۰ اثر برتر در هر رسته که میانگین امتیاز بالاتری راکسب کرده‌بودند، راهی مرحله دوم شدند و درمرحله دوم نیز هر اثر راه یافته مجددا توسط دو داور جدید بازبینی شد و در نهایت در هر رسته ده اثر برتر به مرحله نهایی راه یافتند.

هدف از طراحی مرحله دوم،دقت نظر بیشتر و تمرکز بر روی ۴۰ اثر برتر در هر رسته بود. این باور وجود داشت که در میان آثار رسیده به مرحله دوم، فاصله امتیازی کمی وجود داشته باشد و یا اینکه سلیقه داوران مرحله اول در این مرحله که رقابت سنگین‌تر بود اثر منفی بگذارد. به همین دلیل بار دیگر دو داور جدید در مرحله دوم با ارزیابی مجدد به ۴۰ اثر امتیاز دادند در نهایت میانگین امتیاز ۴ داور تکلیف راه یافتگان به مرحله نهایی جشنواره را مشخص کرد.

کمیته داوران جشنواره بر خود لازم می‌داند به طور ویژه از حمایتهای دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، و همچنین وسعت نظر دکتر حسام الدین علامه مدیرکل پیشین فرهنگی و نیز همراهی وهمدلی امیرللگانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت تشکرکنم. بدون تردید نوآوری هاو چشم اندازهای جدیدی که دراین دوره به جشنواره افزوده شد، بدون حمایت وهمراهی این بزرگواران امکان پذیر نبود. در نهایت کمیته داوران سپاسگذار حمایتهای وتلاش‌های شبانه روزی دبیر محترم جشنواره – مصطفی رهبر- و تک تک اعضای دبیرخانه جشنواره است که بدون  مرز و نامحدود تلاش کردند تا جشنواره با بهترین کیفیت ممکن برگزار شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.