سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱

مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

فلسفه وجودی نشریات دانشجویی، در وهله اول تمرین کار گروهی است

دکتر خیاطیان

هدایت اله خیاطیان مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که میزبانی این دوره از جشنواره نشریات را به عهده دارد. با وی گپ و گفتی در خصوص جایگاه و رسالت نشریات در دوره دانشجویی انجام دادیم، که در ادامه نظر شما را به آن جلب می کنیم.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه در ابتدای این گفت و گو، با اشاره به این موضوع که رسالت مطبوعات در سطح عام جامعه با رسالت نشریات دانشجویی متفاوت است؛ اظهار داشت: فلسفه وجودی نشریات دانشجویی، در وهله اول فکر کردن و تمرین کار گروهی در دوره دانشجویی است. وی در همین راستا اذعان داشت: دانشجویان عزیز از این طریق می توانند تبادل افکار داشته باشند و با رسیدن به فهم مشترک و یک نتیجه واحد، تبلور این همکاری را در نشریات خود به منسه ظهور برسانند.

خیاطیان همچنین اظهار کرد: به نظر بنده مهم ترین نقص جامعه مدنی ایران، عدم وجود روحیه کار گروهی است. بنابراین ما باید دانشجویان را به سمتی سوق دهیم تا با فعالیت های گروهی در این عرصه تجربه کسب کنند. چرا که امروزه ما شاهد هستیم حتی اکتشافات و اختراعات نیز نتیجه کار گروهی است و تمدن سازی و فرهنگ سازی در این عرصه نتایج مثمرثمری برای جامعه خواهد داشت.

خیاطیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این موضوع که متأسفانه یکی از معضلات امروز نشریات دانشجویی کپی برداری از سایت ها و خبرگزاری هاست، اظهار کرد: اگر نگاه اولیه به فعالیت های نشریات دانشجویان شکل بگیرد، پس از آن می توانیم در ذیل این نگاه اهداف دیگری از جمله تولید محتوا، تربیت و شکل دهی خلاقیت ذهنی، جایگاه مهم قلم ورزیدن و... را در دانشجویان ترویج دهیم.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین بیان کرد: متأسفانه در ارزشیابی نشریات یکی از شاخص های مهم، رسیدن به کمیت معنادار در تعداد عنوان نشریات دانشجویی است و به نظر می رسد این نظام ارزشیابی به تنهایی کافی نیست. وی در همین راستا افزود: این دانشگاه با برگزاری جلسات متعدد کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی، توانست آئین نامه داخلی را تدوین نماید که در آن نظام ارزشیابی استانداردی تعریف شده است و ما امیدوارم که بتوانیم تا پایان سال این آئین نامه را اجرا نمائیم. خیاطیان با اشاره به این موضوع که شاخص های نشریات دانشجویی ایده آل در این آئین نامه مشخص شده است، بیان کرد: سطوح 6گانه ای برای تشخیص نشریات برتر تعریف شده است که در آن هم کیفیت و هم کمیت نشریات دانشجویی مد نظر است.

دبیر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین اذعان داشت: حمایت، هدایت و نظارت نشریات دانشجویی اولویت اول ماست و ما معتقدیم هر سه باید تناسب داشته باشد تا اتفاق رو به رشدی برای اصحاب این نشریات بیفتد.

وی در خاتمه از تمامی دانشجویان خواست تا همگام با رشد در زمینه های پژوهشی و آموزشی، با غیرت و حمیت در عرصه های فرهنگی نیز ورود کنند و افزود: ما هم تمامی تلاش خود را می کنیم تا از نشریات در سطح قابل قبولی حمایت کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.