دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۱

دبیرخانه نشریات وزارت بهداشت:

فعالان نشریات دانشجویی، رسالت بزرگی در آگاهی‌بخشی به جامعه دانشگاهی دارند

اولین مراسم اختتامیه جشنواره تیتر۱۰در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ 13 شهریور 96

دبیر«خانه نشریات دانشجویان وزارت بهداشت» در مراسم اختتامیه اول جشنواره تیتر 10، فعالان نشریات دانشجویی را عضو کوچکی از قشر فرهیخته، جوان، کنشگران جامعه مدنی و تشکیل‌دهنده بدنه دانشجویی خواند که می‌توانند در زمره یکی از ارکان مهم آگاهی‌بخشی و ایجاد فضای آزاداندیشی در جامه دانشگاهی عمل کنند.

به گزارش مفدا، زهرا نعمتی، دبیر«خانه نشریات دانشجویان وزارت بهداشت» روز دوشنبه در اولین آیین اختتامیه دهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر 10، در جمع حاضران و شرکت‌کنندگان در این مراسم، از نشریات دانشجویی به عنوان ابزاری برای بیان نظرات، انتقادات، تفکرات و مطالبات قشر دانشجو یاد کرد و گفت: حال آنکه در این راه همواره دانشجویان اهل قلم با وجود نیروهای نخبه متفکر واندیشمند شاهد مشکلات فراوان از قبیل برخوردهای غیرقانونی، سلیقه‌ای و عدم اجرای تمام و کمال آیین نامه‌ها و ضوابط ناظر بر نشریات بوده‌اند.

وی افزود: نهاد نوپای خانه نشریات در تابستان ۹۴ به همت اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت شکل گرفت تا به عنوان بازوی مشورتی وزارت بهداشت التیام بخش پیکر رنجور نشریات دانشگاه‌ها باشد و با فراهم کردن بستری جهت حمایت از نشریات دانشجویی درصدد هموار کردن مسیر نشریات بر آید. البته برای عملکرد شایسته و اثربخشی مناسب، خانه نشریات نیازمند اصلاحات جدی بخصوص در مورد آیین نامه‌ اجرایی خانه نشریات بودیم که در دوره گذشته صورت گرفت.

دبیر، خانه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در دوره گذشته با آن مواجه بودیم، واگذاری حجم عظیمی از مسئولیت‌ها بدون در نظر گرفتن اختیارات لازم به خانه نشریات بود که امیدواریم با اصلاحات صورت گرفته در دوره‌های آتی این مشکل مرتفع شود.

نعمتی در  ادامه سخنان خود مختصری از گزارش اقدامات انجام شده خانه نشریات در دوره گذشته را به حاضرین ارایه کرد و گفت: ارتباط با بدنه دانشجویی و پیگیری مسائل ومشکلات مربوطه به نشریات از طرق مختلف از جمله دیدار متعدد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و طرح مشکلاتی از قبیل تعیین یا تصویب یا اعمال شرایط و مقررات غیرقانونی در دانشگاه  و همچنین وظایف غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی دانشگاهی وخارج دانشگاهی در محیط نشریات از جمله اقدامات دوره قبل بود.

وی افزود: ارایه گزارش مشکلات نشریات دردیدار با وزیر بهداشت بخصوص عدم ابلاغ مصوبات شورای ناظر وزارت بهداشت، ارایه گزارش از وضعیت نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درنخستین نشست خبری فعالین نشریاتی سراسر کشور با حضور نمایندگان مجلس ومعاونین محترم وزرای بهداشت و علوم و همچنین تهیه و تدوین شیوه نامه برگزاری انتخابات خانه نشریات وزارت بهداشت و اصلاح آیین نامه اجرایی خانه نشریات و اصلاح آیین نامه حمایت مالی نشریات دانشگاهی واصلاح آیین نامه آوزشی و تدوین آیین نامه روزنامه نگاری سلامت از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوره قبل بود.

نعمتی همچنین به برگزاری همایش جامعه شناسی سلامت دردانشگاه علوم پزشکی کردستان توسط نمانیده منطقه غرب، برگزاری کارگاههای تخصصی نشریات و همچنین اختتامیه جشنواره نشریات دانشگاهی توسط  نماینده منطقه شمال غرب اشاره کرد و گفت: پیگیری و حل مشکلات نظارت پیش از چاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد توسط نماینده شمال شرق نیز یکی از اقدامات موثر بوده است.

وی  در پایان ضمن تشکر از زحمات اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در راستای رشد کمی و کیفی نشریات با پویای خانه نشریات و اقدامات موثر وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که شاهد التزام عملی به آزادی در عرصه اندیشه منطبق در عرصه گفت وگو و قانون در عرصه عمل برای بالندگی و شکوفایی نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور باشیم.