سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱

نگاهی به اقدامات اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

اقدامات اداره مشاوره

بررسی عملکرد اداره مشاوره و سلامت روان در سال تحصیلی گذشته و اقدامات در نظر گرفته شده برای ترم جدید در گفتگو با رییس اداره مشاوره و سلامت روان.

به گزارش مفدا رفسنجان، خبرنگار روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی با توجه به اینکه در آستانه شروع سال تحصیلی جدید هستیم و بررسی اقدامات گذشته و پیش بینی برای سال جدید از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود در گفتگویی با مرضیه امینیان، رییس اداره مشاوره و سلامت روان گزارشی از اقدامات این اداره گرفته که در ادامه با هم میخوانیم.

طرح پایش سلامت روان و اهمیت آن

هدف مشاوره به طور کلی پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی و ارتقاء سطح بهداشت و سلامت روان دانشجویان است.

با توجه به اهمیت بحث سلامت روان دانشجویان، مسائل و مشکلات و دغدغه های جامعه دانشگاهی ایجاد بستر مناسب جهت پرورش دانشجویانی با بالاترین سطح سلامت روان، ضرورت مشاوره به منظور تأمین،توسعه و تسری بهداشت روان در فضای دانشگاهی و ارائه مداخلات پیشگیرانه مشاوره ای و درمانی دارای اهمیت زیادی میباشد. در همین راستا آزمون نگاه جامع سلامت محور برای تمامی دانشجویان علی الخصوص جدیدالورودها بکار گرفته شده است.

همچنین شرکت در طرح پایش سلامت روان باعث میشود تا بتوانیم ارزیابی خوبی از مشکلات و آسیب های دانشجویان عزیزان داشته باشیم که با مداخله به موقع نسبت به حل مشکلات دانشجویان اقدام نماییم.

در اداره مشاوره وزارتخانه نیز جهت افزایش مشارکت دانشجویان جوایزی از جمله تبلت برای این عزیزان در نظر گرفته شد که به قید قرعه به افرادی که در طرح شرکت کردند تعلق گرفت که یک نفر از دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در این قرعه کشی برنده شد. همچنین در ترم جاری نیز ما قصد داریم توسط اداره مشاوره دانشگاه جوایزی به قید قرعه برای عزیزان شرکت کننده در نظر بگیریم، با این حال انتظار ما این است که دانشجویان به سلامت روان خود مانند جسمشان اهمیت بدهند که بدون در نظر گرفتن جوایز در این طرح شرکت نمایند.

اهمیت مشاوره: حتی خردمند بی نیاز از مشاوره نیست (مولای متقیان حضرت علی(ع))

اقدامات اداره مشاوره در سال تحصیلی (۹۶ - ۹۵)

اداره مشاوره و سلامت روان در سال تحصیلی گذشته در جهت نیل به اهداف و رسالت های این حوزه اقدامات گوناگونی داشته که در ذیل به آنها اشاره میکنیم.

۱: برنامه هفتگی مشاوران در خوابگاه ها و ارائه خدمات مشاوره به صورت رایگان که در برخی اوقات نشست های اتاق به اتاق صورت گرفته است.

۲: برگزاری چندین کارگاه در خوابگاه ها و دانشکده بهداشت در زمینه های( سوء مصرف مواد،ارتباط فردی،ارتباط موثر تحصیلی،مشاوره قبل و بعد از ازدواج،رفتارجراٌتمندانه)و استفاده از همکاران محترم از حوزه معاونت بهداشتی جناب آقای کافی و سرکارخانم باقری و مجموع همکاران اداره مشاوره.

۳: برگزاری سمینار مشاوره قبل و بعد از ازدواج و مهارت های ارتباطی در سالن ذکریا

۴: برگزاری جلساتی با همتایاران سلامت روان

۵: حضور مشاورین خانم در مراسم اعتکاف سالیانه

۶: اعزام مشاورین در اردوهای جهادی

۷: جلسه با والدین دانشجویان جدیدالورود و سخنرانی همکاران مشاور از جمله آقای بهشتی پور

۸: پایش سلامت روان دانشجویان

۹: تهیه پمفلت آموزشی

۱۰: تدریس مهارت های زندگی ویژه دانشجویان جدید الورود در قالب ۵/۰ واحد درسی که رشته های (دانشکده پیراپزشکی و پرستاری و مامایی جمعا ۶ رشته تحصیلی) و در دانشکده دندانپزشکی مهارت های فنون مطالعه، روابط مؤثر، مقابله با استرس، مدیریت زمان، کنترل خشم و ... را در بر میگرفت.

قابل ذکر است که برنامه کارگاه ها و یا سخنرانی ها در زمان مناسبت های مرتبط (هفته خوابگاه ها و سلامت روان) نیز انجام شده است.

در هفته خوابگاه ها مسابقات بدمینتون (ورزش سلامت و روان) با همکاری خانم رضایی مسئول تربیت بدنی خواهران انجام گرفت و همین طور ارائه سخنرانی توسط همکار تغذیه (تغذیه سلامت روان) به مناسبت هفته خوابگاه ها در خوابگاه دختران صورت گرفت.

اقدامات برنامه ریزی شده جهت سال تحصیلی جدید:

۱: امیدواریم با حضور پررنگ تر همتایاران و مشاوران روبرو شویم و با هماهنگی که با همکاران در حوزه بهداشت صورت میگیرد سعی داریم طبق برنامه های وزارتخانه زمینه مشاوره قبل و بعد از ازدواج و همچنین سوء مصرف مواد را بیش تر از قبل فراهم کنیم.

۲: برگزاری جلسات متعدد مشاوره با والدین به صورت حضوری و یا تلفنی

۳: برگزاری جلسات سلامت و روان و کمیته روان شناختی با مشخص کردن اعضای فعال و دقت نظر بیشتر در اجرای طرح پایش سلامت و روان دانشجویان.

۴: تقسیم بندی و شرح وظایف مشاورین (پیگیری افت تحصیلی- انجام طرح پایش و ... )

۵: برگزاری جلسات هماهنگی با همکاران مشاور در شهریورماه برای ایجاد برنامه ریزی های مورد نظر

در آخر ضمن تشکر از همکاری جناب آقای علی شفیع زاده کارشناس روانشناس، که علاوه بر فعالیت در حوزه فرهنگی و روابط عمومی، همکاری قابل توجهی با حوزه مشاوره در تمامی زمینه ها از جمله مشاوره فردی، برگزاری کارگاه ها و... داشته اند برنامه ارائه مشاوره در خوابگاه ها در ترم آتی نیز به شرح ذیل حضور شما دانشجویان عزیز ارائه میگردد.

در ترم جدید حداقل ۴ روز در هفته از مشاورین در خوابگاه ها استفاده می کنیم که طبق هماهنگی های انجام شده آقای شفیع زاده، آقای بهشتی پور در خوابگاه های پسران وخانم رمضانی، خانم مرادی و خانم رضایی نیز در خوابگاه دختران در خدمت دانشجویان عزیز خواهند بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.