دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸

افتحاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

گونه عقرب جدید در جهان به نام کاشف و محقق هرمزگانی آن ثبت شد

محقق

کشف و معرفی گونه جدید عقرب “همی اسکورپیوس “ برای نخستین بار در جهان توسط دکتر مهران شاهی عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت و مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ثبت گردید.

به گزارش مفدا هرمزگان، عضو هیات علمی دانشکده بهداشت و مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان موفق به کشف و معرفی یک گونه عقرب جدید در جهان شد که به نام وی ثبت گردید.

دکتر شاهی با اعلام این خبر گفت: این نمونه برداری از اواسط سال ۹۲  با نصب ایستگاههای نمونه گیری از اکثر مناطق شهرستان بشاگرد از توابع هرمزگان آغاز شد  نمونه ها پس از جمع آوری جهت بررسی دقیق به آزمایشگاه حشره شناسی دانشکده بهداشت بندرعباس انتقال یافت  که با استفاده از کلیدهای تشخیص و منابع علمی موجود مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند  و نتیجتاً تعدادی از نمونه ها با کلیدهای تشخیصی مطابقت نداشته و به عنوان گونه جدید جهت بررسی بیشتر و دقیق تر به انیستو رازی نزد دکتر شاهرخ نویدپور  عقرب شناس برجسته کشور ارسال شد.

ایشان پس از بررسی عقرب با گونه های موجود در ایران ،  احتمال گونه جدید ، تشخیص داده شد و به همین منظور جهت تایید به کشور چک ارسال و در آنجا به عنوان گونه جدید در دنیا شناخته شد.

دکتر شاهرخ نویدپور عضو هیات علمی و رئیس آزمایشگاه رفرانس تحقیقات عقرب موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی  ضمن اعلام این خبر گفت: شناسایی گونه جدید عقرب همی اسکورپیوس از استان هرمزگان به اثبات رسید .

دکتر نویدپور در این خصوص افزود : دکتر مهران شاهی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس ، پس از تحقیق و تفحص فراوان، عقربی را از نواحی بشاگرد به عنوان گونه جدید اعلام کرد .

وی افزود : از اینرو به پاس زحمات دکتر مهران شاهی محقق هرمزگانی ، این عقرب به نام وی “همی اسکورپیوس شاهی” نامگذاری شد.

 لازم به ذکر است دکتر مهران شاهی عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت و مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و دارای مدرک دکترای تخصصی حشره شناسی پزشکی با گرایش عقرب شناسی می باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.