شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳

در حاشیه سومین نشست «توسعه توانمندی‌های فعالان فرهنگی» مطرح شد:

«رژیم مصرف رسانه» معیار آگاهی از سواد رسانه‌ای است

غفاری استاد مهارت رسانه

مهندس حسین غفاری یکی از اساتید کارگاه سواد رسانه‌ای که در سومین نشست«توسعه توانمدی‌های فعالان فرهنگی» دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور دارد با اشاره به اهمیت مطرح شدن سواد رسانه‌ای در میان فعالان فرهنگی گفت: آگاهی از سواد رسانه‌ای موجب جلوگیری از آسیب‌های موجود در میان هجمه‌های رسانه‌ای در دنیای معاصر می‌شود و یکی از راه‌های آگاهی از میزان سواد رسانه‌ای پرداختن به موضوع «رژیم مصرف رسانه» است.

مهندس حسین غفاری از کارشناسان علوم ارتباطات که به عنوان یکی از اساتید کارگاه سواد رسانه‌ای در سومین دوره از نشست «توسعه توانمندی فعالان فرهنگی» در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حضور دارد، در گفتگوی اختصاصی با مفدا با اشاره به اهمیت پرداختن به سواد رسانه‌ای در دنیای معاصر گفت: موضوع سواد رسانه‌ای یک مهارت بین رشته‌ای در میان علوم مختلف است و در واقع نوعی از علم است که برای مواجه با دنیای رسانه‌زده و جلوگیری از آسیب‌های موجود در این فضا به کار می‌رود. این علم رسانه‌ای، مخصوصاً در میان  اساتید این رشته جای بحث‌ها و نظریه‌های بسیاری را باز کرده است و به عنوان یکی از مباحث مهم علمی در دنیای معاصر مطرح شده است.  

غفاری افزود: سواد رسانه‌ای در میان جوانان باید به صورت علمی مطرح شود، چراکه یکی از مهمترین هدفگذاری‌های رسانه‌ها معطوف به جوانان می‌شود و بیشترین ارتباط را نیز قشر جوان با رسانه‌ها دارند که این موضوع جای تأمل است.

وی ادامه داد:  سواد رسانه‌ای از این جهت اهمیت دارد که به عنوان یک مهارت و تکنیک  به مردم آموزش می‌دهد که در میان هجمه رسانه‌ها و در میان  ساحت‌های مختلف رسانه‌ای ساحت مناسب را انتخاب کنند.

غفاری با اشاره به اهمیت پرداختن به امر سواد رسانه‌ای در حوزه فرهنگی و مخصوصاً در میان جوانان در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: کسانی که در رشته‌های پزشکی فعال هستند به طور مستقیم با انسان‌های مختلف در ارتباط می‌باشند و نیازمند برقراری یک ارتباط بهینه ارتباط انسانی هستند. باید توجه داشته باشیم که برقراری یک ارتباط موثر می‌تواند یکی از موفقیت‌های کاری برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی باشد.  از این منظر رسانه‌ها  نیز می‌توانند ارتباط اشخاص را نسبت با یکدیگر بهتر کنند یا تضعیف کننده باشند که هرچقدر میزان آگاهی از رسانه‌ها بیشتر باشد در امر مدیریت ارتباط در جامعه نیز موفق‌تر خواهیم بود. سواد رسانه‌ای برای دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی به برقراری بهتر ارتباط با محیط پیرامون و جلوگیری از بروز  آسیب‌های ارتباطی بسیار موثر است.

وی با اشاره به وجود معیارهایی برای آگاهی از میزان سواد رسانه‌ای‏‏‏، بیان داشت: برای آگاهی از میزان سواد رسانه‌ای معیارهایی وجود دارد اما مهمترین راه برای اینکه بدانیم چه میزان به سواد رسانه‌ای آشنا هستیم پرداختن به موضوع « رژیم مصرف رسانه» است. این موضوع مبحثی تازه است که بسیار فراگیر عمل کرده و می‌تواند به شما این آگاهی را از خودتان بدهد که چه مقدار با رسانه‌ها آشنا هستید.

غفاری توضیح داد: «رژیم مصرف رسانه» یعنی بدانیم و دقت کنیم که چه چیزی را از رسانه‌ها مصرف می‌کنیم، به چه مقدار و در چه زمانی این خوارک‌های رسانه‌ای را دریافت می‌کنیم‏ و آیا این خوراک‌های رسانه‌ای در حفظ سلامت ذهنی‌مان موثر بوده اند یا خیر. این موارد را اگر بتوانیم کنترل کنیم یعنی به سواد رسانه‌ای در حدی که معمول و قابل قبول است دست پیدا کرده‌ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سواد رسانه‌ای آموزه ‌هایی دارد که می‌تواند سره از ناسره و درست از غلط را تشخیص دهد و باعث می‌شود که فردی که در ارتباط با رسانه‌ها خوارک فکری دریافت می‌کند‏ بتواند استفاده بهینه‌ای از این فضا داشته باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.