سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳

توصیه های مهم اساتید و پیشکسوتان دانشگاه به دانش آموختگان چه بود؟

دانش آموختگی

در آئین یکپارچه دانش آموختگی دانشگاه، اساتید و پیشکسوتان در جمع صمیمی دانشگاهیان علوم پزشکی شهید بهشتی حضور یافتند و برای موفقیت در حرفه پزشکی و خدمات مرتبط توصیه های مهمی را ارائه کردند.

دکتر ولایتی، مشاور عالی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و از اساتید پیشکسوت پزشکی در حاشیه آئین یکپارچه دانش آموختگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وظیفه حوزه پزشکی را پیش از معالجه بیماری، حفظ سلامتی افراد جامعه دانست و گفت: پزشکان ازجمله دانش آموختگانی که تازه به عرصه پزشکی وارد شده اند و چه پیشکسوتانی که سال هاست در این عرصه خدمت می کنند، در درجه اول باید به بیمار به عنوان انسان بنگرند و شرافت انسانی به آن است که منجر به حفظ سلامت مردم جامعه شوند. 
وی در ادامه با تاکید بر این نکته که پزشکی عمومی مقدمه کار است، افزود: تمامی رشته ها ازجمله رشته پزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی نباید خود را بی نیاز از استمرار مطالعه بدانند. لذا عبارت فارغ التحصیل دیگر معنایی نخواهد داشت. این مساله به دلیل فرار بودن علم اهمیت می یابد و نیاز به رشد و توسعه علمی بیش از پیش احساس خواهد شد.
دکتر ولایتی اذعان داشت: رشته پزشکی به دلیل سروکار داشتن با جان انسان ها اهمیت دوچندانی دارد. بنابراین به منظور تجدید آموزه های پیشین و فراگیری یافته های نوین نیاز به مطالعه و بازآموزی مداوم است. 
رئیس مرکز درمانی مسیح دانشوری با اشاره به اینکه مهم ترین سرمایه در حوزه پزشکی اعتماد متقابل پزشک به بیمار است، یادآور شد: برقراری رفتار بر پایه خلق خوش با مردم باعث اعتماد بیمار به طبیب شده و اصل ارتباط بین پزشک و بیمار با اعتمادسازی برقرار خواهد شد.
دکتر کلانتر معتمدی از پیشکسوتان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه حرفه پزشکی از ارزشمندترین حرفه هاست، یادآور شد: دانش آموختگانی که در این حرفه پا گذاشته اند، بدانند که پزشکی حرفه مقدسی است و خدماتی که در این عرصه انجام می شود، عبادت محسوب می شود. توجه داشته باشید که مسائل مادی را در محور خدماتی که انجام می دهید، قرار ندهید چراکه اگر جانی را نجات دهید انگار جان تمام مردم دنیا را نجات داده اید، بنابراین ارزش کارخود را با مسائل مادی پایین نیاورید. 
وی خطاب به دانش آموزانی که در شرف انتخاب رشته هستند، گفت: رشته های پزشکی را تنها برای مسائل مالی آن انتخاب نکنید چراکه پزشکان لیاقت داشتن زندگی مرفه را دارند اما رشته پزشکی راه صحیحی برای رسیدن به زندگی مرفه نیست. 
این چهره شناخته شده پزشکی در خاتمه شاخه شاخه کردن بیش از حد رشته های پزشکی در قالب فلوشیپ و فوق تخصص را فراتر از نیاز فعلی جامعه عنوان کرد و گفت: این اقدام نابجا تنها باعث افزایش هزینه شده و ارتقای واقعی را از جامعه سلب می کند.
دکتر سیم فروش از اساتید و پیشکسوتان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم در خصوص جایگاه رشته های علوم پزشکی در جامعه، گفت: پزشکی یکی از مهم ترین پایه های جامعه است. سلامتی و امنیت دو نعمت بزرگ جامعه هستند و کمبود هریک از این دو موجب بروز مشکلات در جامعه می شود. پزشکان نگهبانان سلامت هستند و باید برای رسیدگی به نعمت های الهی یعنی بیماران، علم خود را به بالاترین رتبه ارتقا دهند و با حسن نیت در جهت رسیدگی به وضعیت سلامت در جامعه قدم بردارند. 
وی در ادامه اذعان داشت: دانشجویان پزشکی باید از بین کسانی که دارای اخلاق پزشکی هستند، انتخاب شوند. اگر اخلاق حرفه ای رعایت شود، خدمت در بهترین نحو آن محقق خواهد شد. لذا نیاز است تا این افراد اخلاق حرفه ای را سرلوحه کاری خود قرار دهند. همچنین اگر این امر در اساتید به صورت عملی نشان داده شود، در دانشجویان نیز منعکس خواهد شد. 
دکتر جرجانی، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری جشن آیین دانش آموختگان دانشگاه، گفت: برنامه های در نظر گرفته شده در این مراسم با هماهنگی مناسبی در راستای هدف اجرا شد. این مراسم فرصتی بود تا مسئولین و تمامی فارغ التحصیلان دانشکده ها در کنار هم قرار بگیرند و لحظات پرغروری را با حضور والدین تجربه کنند و آمادگی و تعهد خود را برای ورود به عرصه خدمت گذاری اعلام نمایند.
وی در ادامه افزود: دانشجویان باید موقعیتی را که به عنوان پزشک از آن بهره مند هستند، سرلوحه خدمت گذاری به جامعه قرار دهند و به بیمارانی که نیازمند توجه هستند، کمک شود و با توجه به فرصتی که برای خدمت کردن در اختیارشان قرار داده شده است به تعهدات خود عمل کنند. 
رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه این حرفه مقدس حول محور ارزش های مقدس است و باید به آن توجه شود، خاطرنشان کرد: شغل پزشکی سرشار از عشق و از خودگذشتگی و فراموش کردن خودشان برای مردم است. امید است که فارغ التحصیلان همیشه پایبند به این تعهدات باشند و تلاش هایشان منجر به بی نیازی کشور نسبت به خدمات درمانی شود.
دکتر حسینی، رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه نیز با بیان اینکه باعث خوشحالی ست که جشن آیین دانش آموختگان به صورت متمرکز و با حضور اساتید و دانشجویان این دانشگاه بسیار پرشور برگزار شد، گفت: اهمیت این جشن در آن است که دانشجویان از مرحله دانش آموختگی گذر کرده و به مرحله اشتغال می رسند و با حضور در نظام سلامت آماده خدمت به جامعه می شوند. لذا این جشن روحیه و قوت مجدد را به دانشجویان می بخشد تا با توجه به علمی که آموخته اند پا به عرصه خدمت بگذارند و برای جامعه مثمرثمر باشند. 
وی در ادامه در خصوص عملکرد دانشکده برای این دوره از فارغ التحصیلان گفت: دانشجویان تغذیه و صنایع غذایی از این جهت که فعالیتشان مرتبط با صنایع غذایی کشور است، دوره های کارآموزی بسیار فعالی را در وزارت بهداشت و صنایع غذایی کشور می گذرانند تا با قوانین و مقررات حوزه غذا و دارو، حوزه فرآیند تولید از نزدیک آشنا شوند تا در زمان حضور مستقل در بازار با پایان دوره تحصیل کار بتوانند پشتوانه قوی برای کارشان ایجاد کنند. 
به گفته وی، باتوجه به اینکه سال گذشته، سال اقتصاد مقاومتی و امسال، سال توسعه اقتصاد دانش بنیان است، دانشکده تغذیه و صنایع غذایی مرکز رشد و نوآوری صنایع غذایی را راه اندازی کرده است. این مرکز متشکل است از شرکت های دانش بنیانی که متعلق به اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشکده است. همچنین مجموعه دانشجویی تحت عنوان مکسان راه اندازی شد که خود دانشجویان دانشکده تغذیه در آن فعالیت دارند و این زمینه ای را فراهم کرد که دانشجویان دانشکده تغذیه و صنایع غذایی با صنایع بزرگ کشور در ارتباط باشند و عملکردی موفق با توجه به توانایی های دانشکده در جهت رفع نیازها با تولیدات علمی داشته باشند. این مرکز اقدامی در جهت اشتغال دانشجویان و تقویت نوآوری و ورود به بازار کار است. 
دکتر جهانگیری، رئیس دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در خصوص آئین دانش آموختگی اذعان داشت: مراسم دانش آموختگان که به همت معاونت محترم دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در ۱۵ مرداد امسال در نهایت نظم و ترتیب و با حضور  دانش آموختگان رشته های مختلف علوم پزشکی دانشگاه برگزار گردید فرصت مناسبی بود تا ضمن تجدید دیدار خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی و خانواده های ایشان و نیز اساتید محترم را گرد هم جمع آورد تا ورود این عزیزان را به عرصه کار و خدمت گرامی دارد.
وی در ادامه افزود: برگزاری مراسمی از این دست می تواند با معرفی و تقویت هویت حرفه ای و صنفی دانش آموختگان را برای حضور هر چه پررنگ تر در عرصه فعالیت های شغلی آماده سازد. همچنین حضور فعال و چشمگیر دانشجویان در مراحل مختلف طراحی، اجرا و برگزاری این مراسم نویدبخش تقویت مدیریت مشارکتی دانشجویان در عرصه دانشگاه است و همچنین زمینه ساز ایجاد کانون دانش آموختگان دانشگاه می شود. کانونی که می تواند همراه با ایجاد بانک داده ها برای مشاغل و حرف مرتبط؛ از طریق ایجاد و تداوم ارتباط با دانش آموختگان بازوان توانایی برای حضور دانشگاه در اقصی نقاط کشور و حتی در دیگر کشورهای جهان از طریق دانش آموختگانش باشد.
دکتر جهانگیری، قدم نهادن در وادی علم و دانش را سعادتی دانست که نصیب هر فردی نمی شود. وی خطاب به دانش آموختگان گفت: از لحظه ای که شما در این رشته پذیرفته شده اید، سرنوشت شما با حیات و ممات انسان ها گره خورده است. جان، ناموس، آبرو و حیثیت مردم در دستات شماست بنابر این باید متخلق به اخلاق الهی و متعهد به امور حرفه ای باشید.
دکتر رمضان خانی، رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص برگزاری مراسم، گفت: تجمیع دانشجویان به بهانه فارغ التحصیلی علاوه بر نقش بستن خاطره ای ماندگار در اذهان این افراد منجر به تقوت روحیه برای ورود به عرصه خدمت گذاری و نشان دادن جایگاه این افراد در جامعه می شود. 
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان علوم پزشکی، سربازان دائمی سلامت کشور هستند، گفت: گذران دوره های طولانی آموزش در واقع پرورش این افراد برای حوزه سلامت است و اگر خودشان را در دوره تحصیل کاملا برای خدمت به جامعه آماده نکرده اند، باید تمام توانایی های خود را که برای این عرصه نیاز است، آماده کنند. امید است تا دانشجویان پزشکی جبهه راستین حوزه سلامت باشند و در جهت تعالی و ارتقای خود گام بردارند. رعایت اخلاق و نظم ازجمله فاکتورهایی است که مایه اصلی موفقیت آن ها خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.