دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱

دوشنبه بازار امروز با صحبت‌های خانم دکتر زینب علیمددی روانپزشک در خصوص اختلالات شخصیتی

دکتر زینب علیمددی

دوشنبه بازار امروز، ۱۶ مردادماه به موضوع اختلالات شخصیتی اختصاص داشت. در این جلسه کوتاه آموزشی خانم دکتر زینب علیمددی مطالب جالبی ارائه نمود که بخشی از آن مطالب بدین شرح است:

اختلالات شخصیت دسته‌ای از بیماری‌های روانشناختی هستند که ریشه در سرشت فرد دارند و تحت تاثیر محیط شکل می‌گیرند.
این دسته از اختلالات معمولاً خود همخوان هستند و لذا افراد مبتلا معمولا به دنبال تغییری در خود نیستند بلکه اطرافیان فرد بیشتر متوجه مشکلات فرد مبتلا می‌باشند. ردپای شروع علایم معمولا از نوجوانی مشاهده می‌شود. از سوی دیگر اختلالات شخصیتی در تمام جوانب زندگی فرد گسترده بوده و او را از جهات مختلف تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

حدود ۱۰ تا ۱۳ درصد جمعیت به اختلالات شخصیت مبتلا هستند.
این اختلالات در سه دسته کلی قرار میگیرند؛ کلاسترهای  B ،A و C.
کلاستر A شامل اختلالات شخصیت اسکیزوئید، اسکیزوتایپال و پارانوئید می‌باشد.
افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید در درجه اول دچار سوءظن و عدم اطمینان به دیگران هستند. اغلب در مورد احتمال آسیب از جانب دیگران یا مسخره شدن نگران هستند. ممکن است وفاداری دوست یا شریک زندگی خود را زیر سوال ببرند. به دنبال سرنخ هایی از خیانت دیگران به خود باشند. نیت افراد را در برخوردهای گاهی کاملا دوستانه زیر سوال ببرند و به دنبال نیت‌ها و معانی پنهان رفتارها هستند. معمولا کینه توز هستند و احتمال دارد دست به انتقام جویی بزنند.
مسلماً این شرایط می‌تواند مانع برقراری روابط صمیمانه بین آنها و دیگران شود. در برخی موارد بسیار خصمانه برخورد می‌کنند یا دست به پرخاشگری می‌زنند.
درمان دارویی اغلب به شکل علامتی است و در جهت کنترل  افکار بدبینانه یا  پرخاشگری صورت می‌گیرد. انواع داروهای لیتیوم، دوز پایین داروهای ضد جنون، داروهای مهار کننده اختصاصی سروتونین و ضد تشنج‌ها ممکن است به کار گرفته شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.