چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳

سخنرانی دکتر سلطانی عربشاهی درخصوص کم خونی دردرمانگاه معاونت دانشجویی

کارگاه درمانگاه معاونت

دکترسلطانی عربشاهی معاون آموزشی دانشگاه دردرمانگاه معاونت دانشجویی درخصوص آنمی(کم خونی) سخنرانی کردند:

 • کم خونی به کاهش تعداد یا تغییر در اندازه گلبولهای قرمز اطلاق می شود و اهمیت آن بدلیل ظرفیت حمل اکسیژن گلبولهای قرمز به بافتهای بدن است.

 •  (White Blood Cell): تعداد گلبولهای سفید خون و مقدار طبیعی آن ۴۰۰۰ تا۱۰۰۰۰ سلول در هر میلی متر مکعب است.
 • RBC (Red Blood Cell): تعداد گلبولهای قرمز خون و مقدار طبیعی آن در مردان ۵/۴ تا ۹/۵ میلیون در میلی متر مکعب است. در زنان ۲/۴ تا ۱/۵ میلیون در میلی متر مکعب .کاهش آن ممکن است بدلیل کم خونی باشد ولی قطعی نیست و باید با سایر آزمایشات تایید گردد.
 •  Hgb (Hemoglobin): مقدار هموگلوبین خون معیار خوبی برای تشخیص کم خونی است و مقدار طبیعی آن در مردان ۱۴ گرم در دسی لیتر (۱۴gr/dl) و در زنان۱۲ گرم در دسی لیتر (۱۲ gr/dl) می باشد.
 • HCT (Hematocrit): هماتوکریت نمایانگر درصد حجم گلبولهای قرمز خون است. مثلا وقتی گفته می شود هماتوکریت فردی ۴۰% است یعنی از ۱۰۰ میلی لیتر خون ۴۰ میلی لیتر آن مربوط به حجم گلبولهای قرمز است. هماتوکریت با مقدار هموگلوبین تناسب دارداست یعنی اگر هر یک از آنها کاهش یا افزایش یابد، دیگری نیز کاهش یا افزایش نشان خواهد داد. مقدار طبیعی هماتوکریت در مردان ۴۱% تا ۵۲% و در زنان ۳۶% تا ۴۶% است.
 • MCV (Mean Corpuscular Volume): این شاخص نسبت هماتوکریت به تعداد گلبولهای قرمز بوده و نشانگر اندازه ی گلبولهای قرمز خواهد بود (طبیعی، بزرگتر و یا کوچکتر) و در تمیزانواع کم خونی از یکدیگر کمک کننده است. در کم خونی ناشی از فقر آهن مقدار MCV کاهش می یابد و گلبولهای قرمز کوچکتر از حد طبیعی می شوند (به اصطلاح گفته می شود میکروسیتیک)، ولی در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B۱۲ گلبولهای قرمز بزرگتر از حد طبیعی می شوند (MCV افزایش می یابد که گفته می شود ماکروسیتیک). مقدار طبیعیMCV ۸۰ تا ۱۰۰ فمتولیتر) می باشد.
 • MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin): این شاخص نسبت هموگلوبین به تعداد گلبولهای قرمز بوده و مقدار نسبی هموگلوبین را در هر یک از گلبولهای قرمز مشخص می کند. مقدار طبیعی آن ۲۶ تا ۳۲ پیکوگرم است.
 • MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration): این شاخص نسبت هموگلوبین به هماتوکریت بوده (غلظت هموگلوبین در ۱۰۰ میلی لیتر گلبول قرمز) و نشانگر رنگ گلبولهای قرمز می باشد (طبیعی، کم رنگ یا پر رنگ). از این مولفه در افتراق برخی از انواع کم خونی ها استفاده می کنند. مثلا در کم خونی ناشی از فقر آهن علاوه براینکه گلبولهای قرمز کوچکتر از حد طبیعی می شوند (به اصطلاح میکروسیتیک می شوند) رنگ پریده و کم رنگ نیز می شوند (یعنی MCHC کاهش می یابد و به اصطلاح هیپوکروم می شوند). اما در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B۱۲ رنگ گلبولهای قرمز چندان تغییر نمی کند. مقدار طبیعی MCHC ۳۲ تا ۳۶ گرم در دسی لیتر (۳۲-۳۶ gr/dl) می باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.