سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷

فاتح قله «البروس»‏ و کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان از صعود گروه کوهنوردی دانشگاه به این قله می‌گوید:

ورزش کردن زمینه را برای موفقیت‌های شغلی فراهم می‌کند/صعود به قله «آکونکاگوا »آمریکای جنوبی برنامه آینده ماست

مصدق فاتح بام اروپا

علیرضا مصدق، کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان و فاتح بام اروپا با اشاره به اینکه قصد داریم در صعود بعدی به قله«آکونکاگوا »آمریکای جنوبی برویم گفت: به دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها توصیه می‌کنم که طوری برنامه‌ریزی کنند که ورزش نیز سرلوحه برنامه‌های‌شان قرارگیرد چرا که با ورزش می‌توان به پویایی و نشاط رسید و این نشاط زمینه را برای موفقیت‌های شغلی فراهم می‌کند.

به گزارش مفدا، علیرضا مصدق کارشناسی ارشد مدیریت مالی و کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان،  چهارم مرداد ماه امسال به همراه گروه کوهنوردی این دانشگاه، بر بام قاره اروپا ( البروس) در کشور روسیه صعود کرد و پرچم ایران و همچنین پرچم دانشگاه علوم پزشکی سمنان را بر فراز این قله به اهتزاز درآورد.

وی در گفت وگو با خبرنگار مفدا درباره این صعود توضیح داد: ۱۰ کوهنورد این دانشگاه پس از چهار ماه تمرینات آماده‌سازی، با تلاشی ارزشمند و در شرایط سخت جوی و برودت شدید هوا افتخار دیگری را برای ایران، استان سمنان و دانشگاه علوم پزشکی سمنان رقم زدند. برای صعود به قله البروس‏ و به منظور کسب آمادگی‌ بیشتر کوهنوردان، به اتفاق گروه کوهنوردی تمرینات زیادی انجام دادیم و حتی در ماه‌های گذشته موفق به صعود قله‌های داخلی از جمله قله دماوند شدیم.

وی درباره قله البروس نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: قله البروس به ارتفاع ۵ هزار و ۶۴۷ متر بلندترین قله قاره اروپا و یکی از هفت قله بلند جهان به شمار می‌رود؛  به دلیل اینکه این قله دارای یخچال‌های متعددی است، صعود به آن سختی‌های فراوانی دارد که خوشبختانه توانستیم بر همه مشکلات غلبه کنیم و فاتح این قله در اروپا شویم.

مصدق ادامه داد: این قله بلندترین نقطه قاره اروپا محسوب می‌شود. نام این قله، با نام قلهٔ البرز هم‌ریشه است و هر دو شکلی از یک واژه ایرانی هستند. این کوه همچنین شامل دو قله شرقی و غربی است که قله غربی قله اصلی آن است که با ارتفاع ۵ هزار و ۶۴۲ متر بلندترین قله اروپا لقب گرفت و قله شرقی حدود از ۳۰ متر از قله غربی آن کوتاه‌تر است.

فاتح قله البروس خاطرنشان کرد: تیم کوهنوردی دانشگاه علوم پزشکی سمنان که موفق به فتح بام اروپا شد متشکل از بتول آرام، زهرا صداقتی، مرضیه ولایتی، حکیمه فهیمی، مریم مزینانی، دکتر مریم ذوالفقاری، علیرضا مصدق و رضا خازن به عنوان اعضای تیم و حسن خازن به عنوان مربی و علیرضا محمد نژاد به عنوان سرپرست تیم کوهنودان است.

مصدق با بیان اینکه در سال ۹۳ نیز موفق شدیم در قالب همین گروه قله کلیمانجارو را نیز فتح کنیم، خاطرنشان کرد: صعود به بام آفریقا( کلیمانجارو) نیز دارای سختی‌های خاصی بود که خوشبختانه با توکل به خداوند و همت و غیرت اعضای گروه توانستیم بر فراز این قله نیز بایستیم و با بالابردن پرچم پیامبر رحمت و مهربانی به صد زبان دنیا، افتخار دیگری برای کشور، استان سمنان و دانشگاه علوم پزشکی، به ارمغان بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه برای صعود به قله البروس از آذرماه سال ۹۵ تمرینات خود را با اعضای گروه آغاز کردیم، گفت: بنا داریم هفت قله مرتفع جهان معروف به هفت بام دنیا را فتح کنیم که خوشبختانه تا کنون بر فراز دو قله مرتفع دنیا ایستاده‌ایم.

کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان این که کل صعود گروه به قله البروس ۵ روز به طول انجامید، گفت: برای رسیدن به این قله موانع و سختی‌های زیادی را به همراه اعضای گروه پشت سرگذاشتیم. روز ۳۱ تیرماه از ایران به مقصد مسکو حرکت کردیم و بعد از این که با دو پرواز به شهری که قله البروس در آن واقع شده است، رسیدیم یک شب در آن جا اقامت کردیم تا تیم بعد از استراحت و ریکاوری، صعود خود را آغاز کند. البته قرار بود ساعت دو نصف شب صعودمان را ‎آغاز کنیم که به خاطر نامساعد بودن وضعیت آب و هوایی، این صعود به تاخیر افتاد و فردای آن روز( اول تیرماه) صعود آغاز شد و در نهایت بعد از گذشت ۴ روز در ساعت ۱۱ چهارشنبه ۴ مرداد ماه توانستیم روی نوک قله بایستیم و صعودی موفق داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه تصور نمی‌کردیم به واسطه تجربه قبلی گروه و صعود به کلیمانجارو، رسیدن به قله البروس سخت باشد، گفت: حقیقتا صعود به قله البروس و کلا صعود به قللی که بالای ۵ هزار متر ارتفاق دارد به دلیل وجود یخچال‌های فراوان و مسیرهای صعب العبور، دارای ویژگی‌های خاصی است که حتما باید اعضای گروه برای صعود به این قلل از تکنیک‌های خاصی استفاده کنند و با یکدیگر به اصطلاح هم‌طناب شوند. به هرحال اگر سختی صعود به دماوند را ۵ تصور کنیم، به جرات باید بگویم سختی صعود به قله البروس فراتر از ۱۰ است و واقعا انرژی‌ای که صرف صعود به این قله شد شاید دو برابر قله دماوند بود و  این نکته نشان می‌دهد اعضای گروه با همدلی و اراده آهنین خود توانستند بر این مهم فایق شوند.

فاتح قله البروس  با بیان این که این صعود را بدون استفاده از اکسیژن به سرانجام رساندیم‏، گفت: البته وسایل ایمنی و تنفسی و همچین کپسول‌های اکسیژن به خاطر استفاده در موارد اضطراری همراه گاید( راهنمایان) بود تا در مواقع ضروری از آن استفاده شود.

وی در خصوص هزینه‌های صعود به قله البروس گفت: در مجموع برای صعود به این قله نفری ۵ و نیم میلیون تومان هزینه از جمله هزینه‌های پروازی، ترانسفروهای فرودگاهی و هزینه‌های اسکان، تغذیه و... شد که تمام این هزینه‌ها برعهده خود اشخاص بود که بخشی از آن از طریق اعطای وام تامین شد اما از این نکته نیز نباید غافل شد که دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز برای خرید تجهیزات و لباس کوهنوردی کمک‌هایی به گروه کرده است که جا دارد به واسطه حمایت‌های مادی و معنوی دانشگاه، از مسئولان مربوطه تشکر کنم.

کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان درخصوص برنامه‌های آینده صعود گروه کوهنوردی این دانشگاه گفت: برنامه بعدی ما صعود به بلندترین قله آمریکای جنوبی است. انشاءالله قصد داریم بر فراز قله آکونکاگوا  واقع در آمریکای جنوبی که در مرز آرژانتین و شیلی قرار دارد، قرار گیریم. این قله یکی از قله‌های هفت‌گانه است. نزدیکترین شهرها برای صعود به این قله مندوزا در آرژانتین و سانتیاگو پایتخت شیلی است.

وی افزود: ارتفاع ، سرما و بادهای شدید جان کوهنوردان را در این کوه به شدت تهدید می کند اما اساسا دست کم گرفتن این قله دلیل اصلی صدمات جدی و مرگ در مسیر نرمال صعود است که ما تلاش داریم این قله  ۶ هزار و ۹۶۲ متری را سال آینده فتح کنیم.

مصدق در خصوص دیگر فعالیت‌های ورزشی خود گفت: من  افزون بر فعالیت در رشته کوهنوردی، به شنا و تنیس روی میز نیز علاقه‌دارم و خوشحالم که اکنون که به عنوان کارمند دانشگاه علوم پزشکی سمنان انجام وظیفه می‌کنم، در کنار فعالیت‌های علمی و دانشگاهی، ورزش را نیز سرلوحه کارهایم قرار داده ام، از این رو به دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها توصیه می‌کنم که طوری برنامه‌ریزی کنند که ورزش نیز سرلوحه برنامه‌های‌شان قرارگیرد چرا که با ورزش می‌توان به پویایی و نشاط رسید و این نشاط زمینه را برای موفقیت‌های شغلی فراهم می‌کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.