دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶

دوشنبه بازار درمانگاه معاونت دانشجویی، فرهنگی

شکل گیری مکتب روانکاوی و توضیحاتی در مورد نشانه های وسواس

شکل گیری مکتب روانکاوی و توضیحاتی در مورد نشانه های وسواس

شکل گیری مکتب روانکاوی و توضیحاتی در مورد نشانه های وسواس  بحث دوشنبه بازار ۲۶ تیرماه بود که توسط کارشناس ارشد روانشناسی، خانم مریم بهبودی اجرا گردید.

پدر علم روانکاوی فروید است، یک نگاه سریع و مختصر به بستری که باعث شد نظریه روانکاوی شکل بگیرد این است که: در تاریخ اروپا یک پدیده ای ذهن پزشکان اروپایی را مشغول کرده بود و آن هم تظاهر بیماری هایی که دلایل جسمی نمی توانستند برایش پیدا کنند و بیماری علی رغم تلاش های درمان پزشکی بی نتیجه می ماند . فروید در سال ۱۸۸۱ از آلمان بورسیه می گیرد و به فرانسه می رود نزدیک پزشک فرانسوی به اسم شارکو که مریض های هیستری را که با شکایت جسمانی می آمدند و یک قسمتی از بدنشان لمس می شد را از طریق هیپنوتیزم درمان می کرد. سپس فروید متوجه شد که اگر مریض ها را در حالتی بگذارد که احساس رهایی داشته باشند ولی مثل روش هیپنوتیزم به خواب نروند و راجع به مشکلاتشان صحبت کنند به رفع  آن اختلال کمک می کند.

اختلال وسواس جبری از جمله اختلالات اضطرابی است که  با افکار و امیال پایدار و مهار ناپذیر و نیاز به تکرار پی در پی اعمال خاص می باشد.

البته ما اغلب دچار افکار خاص و یا تردید های وسواس گونه می شویم اما این افکار بعنوان عامل وارسی های مرتب و اضطراب ما، در اثر انجام دادن نمی شود.

برای تشخیص وسواس فکری و عملی باید یا باعث رنج و ناراحتی چشمگیر شود یا در عملکرد شخص ایجاد اختلال کند.

جایی که وسواس در آن شکل می گیرد رابطه اولیه مادر با کودک است وجزیی از رفتار او می شود. مادری که کنترل زیاد دارد و این فضا را نمی دهد که کودک فعال بودن خودش را تجربه کند عصبانیتی درونش بوجود می آیدو باعث پدید آمدن نشانه های وسواس می شود.              

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.