دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵

گزارشی از آیین افتتاحیه بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت؛

قرآن؛ کلام اول و آخر آیین افتتاحیه بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت

بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به روایت تصویر 3

آیین افتتاحیه بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت یکشنبه ۲۵ تیرماه در تالار حافظ دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش مفدا، در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود ملی کشور، وحید نظریان، قاری بین‌المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از سوره‌های«حدید» و«تین» پرداخت و پس از آن، رسالت بوذری مجری مراسم بر روی سن تالار حافظ حاضر شد و حاضران در سالن را به تماشای تیزر جشنواره بیست و دوم دعوت کرد.

قرعه کشی سه دستگاه تبلت در میان حاضران در مراسم برنامه دیگری بود که مجری مراسم با اعلام آن شوری در میان سالن به راه انداخت و سپس یکی از این تبلت‌ها به قید قرعه به یکی از حاضران در سالن اهدا شد.

دکتر ایمانیه: راه سعادت مسلمانان تمسک به دو ثقل قرآن و عترت است

در در ادامه این مراسم دکتر محمدهادی ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور در پشت میکروفون تالار حافظ به حاضران در مرحله پایانی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت خیرمقدم به شرکت کنندگان در این مرحله از جشنواره گفت: شهر شیراز میزبان بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی در کشور بوده است و امروز آنچه را مشاهده کردم، شور و شعف دوستانی بود که در برگزاری این جشنواره زحمات بسیاری زیادی کشیدند و در کنار تمام جشنواره هایی که در این شهر برگزار شده است افتخار می‌کنیم که میزبان جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت هستیم. معتقدم با برگزاری این جشنواره بزرگ معنوی دانشگاه و شهر شیراز به برکت قرآن بیمه می شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت فراگیری و تمسک به قرآن برای هدایت انسان گفت: قرآن کلام خداست و از این رو برترین سخنی است که در میان بشر موجود است، بنابراین برتری قرآن بر سایر سخنان مانند برتری خداوند بر مخلوقانش است. باید بدانیم که قرآن کتاب تاریخ یا فلسفه یا نجوم و یا سایر علوم نیست، گرچه به فراخور گاهی گذری بر اینگونه مطالب نیز دارد. این کتاب آخرین نسخه خداوند برای هدایت بشر و البته کاملترین نسخه است.

ایمانیه افزود: آیا آیات این کتاب آسمانی به تنهایی می‌تواند بشر را به سرمنزل مقصود راهنمایی کند؟ خداوند در قرآن می‌فرماید: «ما قرآن را نازل کردیم تا آنچه به سوی مردم نازل شده است را برای آن‌ها روشن سازیم»بنابراین خداوند وجود پیامبر (ص)را برای تبیین آیاتش لازم می‌داند تا آن حضرت از سرچشمه وحی بنوشد و سپس جامعه را سیراب کند.

وی با اشاره به موضوع قرآن و عترت در کنار یکدیگر برای هدایت بشریت بیان داشت: رسول خدا(ص) در زمان حیاتشان چندین مرتبه فرمودند: «میان شما دو امانت گرانبها باقی می‌گذارم تا زمانیکه که به این دو متمسک شوید، هرگز به بیراهه نخواهید رفت. این دو امانت کتاب خدا و عترت من هستند و آگاه باشید که این دو هرگز از یکدیگر جدا نمی‌شوند تا اینکه در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند

ایمانیه قرآن و عترت را دو ثقل و ثمره جدانشدنی رسالت دانست و عنوان کرد: قرآن و عترت بنا به فرموده ختم رسولان تضمین کننده هدایت بشر تا قیام قیامت است. جدایی ناپذیری این دوثقل به معنای انفکاک ناپذیری امامت و وحی قرآنی از یکدیگر است.این امامان معصوم هستند که مبین و مفسر قرآن و شرح دهنده جزئیات وکلیات قرآن هستند و نکته این که هر یک از این دو ثقل به تنهایی برای بشر کافی نیست بلکه تمسک به هر دو لازم است.

وی شناخت و فهم آیات قرآن را منوط به مدد از ثقل اصغر یعنی اهل بیت عنوان کرد و گفت: برای شناخت و فهم آیات قرآن باید از سایر آیات قرآن مدد جست و باید به ثقل اصغر یعنی اهل بیت عصمت و طهارت مراجعه کرد.

ایمانیه یکی از اساسی ترین مشکلات برخی از مسلمانان را نگاه جزیره‌ای به آیات قرآن دانست وتوضیح داد: برخی مسلمانان در طول تاریخ نگاهی به اصطلاح جزیره‌ای به آیات قرآن داشتند که این  از اساسی‌ترین مشکلات است.مساله‌ای که در دوران حاضر وهابیت دچار آن است. بدین معنا که برای فهم یک مطلب از قرآن نمی‌توان یک آیه را دید و آن را ملاک عمل قرار داد بلکه باید مجموعه آیات قرآن در کنار هم دیده شود.

وی یکی دیگر از آسیب‌ها در میان مسلمانان را مراجعه نکردن به ثقل امامان معصوم برای بیان آیات قرآن عنوان کرد و گفت: آسیب دیگری که آن نیز دارای سابقه‌ای به اندازه حیات اسلام است مراجعه نکردن به ثقل دیگر یعنی امامان معصوم در تبیین آیات کریمه قرآن است، به راستی آیا در قرآن به تمام احکامی که یک مسلمان باید به آنها پایبند باشد اشاره شده است؟ برای مثال از مجموع صدها حکم و فروعاتی که درخصوص نماز و روزه ومناسک آن وجود دارد به چه تعداد از آن‌هادر قرآن اشاره شده است؟ همچنین دست یافتن به بطون آیات قرآن چگونه میسر است؟  اهتمام معصومین به قرآن بسیار جدی است و دراین راه توصیه های فراوانی از آن حضرات ثبت و ضبط شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره‌ای هم به تذکرات حضرت علی(ع) در باب تذکر در مورد قرآن کرد و گفت: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه فراوان به تمسک به قرآن تذکر داده است. از جمله ویژگی‌های قرآن در کلام امام از این قرار است: قرآن ناصحی است که انسان را نمی‌فریبد، هدایتگری است که گمراه نمی‌کند و سخنگویی است که دروغ نمی‌گوید. در ادامه همین سخن امام(ع) قرآن را شفاعت کننده‌ای معرفی می‌کند که شفاعتش پذیرفته می‌شود.

وی ادامه داد: از امام صادق(ع) نیز روایت شده که قرآن، زنده‌ای است که نمی‌میرد و همانگونه که شب و روز و خورشید و ماه همواره در حال گردشند، قرآن در جریان است و همانطور که در میان اولین ما جریان داشت در میان آخرین ما نیز جریان خواهد داشت.

ایمانیه از دیگر سفارشات در خصوص قرآن را نگاه به این کتاب شریف و قرآئت آن دانست که توسط ائمه اطهار توصیه شده است و گفت: از رسول خدا(ص) نقل شده است که: قرآن را به صورت نیکو بخوانید. همچنین امام رضا(ع) می فرماید: قرآن را با صداهای خود زیبا کنید، زیرا صدای نیکو بر زیبایی قرآن می افزاید.

همچنین در باب فراگیری قرآن و تعلم این کتاب آسمانی روایات فراوانی وجود دارد و رسول خدا در این مورد می‌فرمایند: بهترین شما کسانی هستند که قرآن را بیاموزند و بیاموزانند.

وی در ادامه بیان داشت: امیرالمومنین(ع) در خطبه ۱۱۰ نهج البلاغه می فرمایند: قرآن را بیاموزید که بهترین هدایت است و آن را نیک بفهمید که که بهار دلهاست، از نور آن شفا و بهبودی بخواهید که شفای سینه‌هایمان است، قرآن را نیکو تلاوت کنید که سودبخش‌ترین است، زیرا عالمی که به علم خود عمل کند، چون جاهل سرگردانی است که از بیماری نادانی خود شفا نخواهد گرفت بلکه حجت بر او قوی تر و جرات و اندوه بر او ثابت و در پیشگاه خداوند سزاوار سرزنش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان بیان داشت: امیدواریم بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت باب تازه‌ای برای شرکت کنندگان باشد. امروزه بشریت به جایی رسیده که متوجه آن شده که باید به معنویت اصیل بازگردد و معتقدیم باید جوانها را با دو ثقل اکبر و اصغر آشنا کنیم چراکه این آشنایی موجل پیشرفت کشور و رشد جوانان می شود.

پس از این سخنرانی رسالت بوذری مجری مراسم بار دیگر بر روی سن تالار حافظ حاضر شد و به اعلام نام برگزیدگان بخش پژوهشی جشنواره پرداخت و برگزیدگان یک به یک بر روی سن حاضر و جوایز خود را دریافت کردند.

دکتر حریرچی: مشارکت ۴۹ هزار نفری دانشگاهیان علوم پزشکی در جشنواره امسال تحسین برانگیز است

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام کل وزارت بهداشت، سخنران دیگر این مراسم در بخشی از آیین افتتاحیه، مشارکت ۴۹ هزار و ۲۲۶ نفر از دانشگاهیان علوم پزشکی در بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت را تحسین برانگیز خواند و گفت: جای خوشحالی دارد که جامعه بهداشت و درمان کشور مشارکت حداکثری در این رویداد بزرگ قرآنی داشته است.

وی با بیان این مطلب افزود: جای بسی افتخار است که خانواده بهداشت و درمان کشور اعم از دانشجویان، کارکنان، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به قرآن و آموزه های دینی و قرآنی اهمیت خاصی قائل هستند و حضور حداکثری آنها در این جشنواره، نشان از توجه واهمیت آنها نسبت به قرآن و اهل بیت است.

وی با یادآوری مشارکت حدود ۵۰ هزار نفری دانشگاهیان علوم پزشکی کشور در جشنواره بیست ودوم قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: این آمار نشانگر آن است که از هر ۱۲ نفر در جامعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور، یک نفر در این دوره از جشنواره شرکت کرده است.

حریرچی با اشاره به این که در چهارسال گذشته میزان مشارکت دانشگاهیان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در جشنواره قران و عترت وزارت بهداشت حدود ۱۷ هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال با مشارکت حداکثری دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاههای علوم پزشکی در این فستیوال بزرگ قرآنی، شاهد رشد ۳۰۰ درصدی مشارکت دانشگاهیان در این رویداد بزرگ سراسری بوده ایم.

وی با تبریک به جامعه اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به واسطه اهمیت آنها نسبت به مسائل قرآنی و آموزه های دینی گفت: در بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، یکهزار و ۴۰۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی در بخش های مختلف، در مسابقات قرآنی شرکت کردند که این رقم معادل ۱۰ درصد از اعضای کل هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور است. این مساله نشان می دهد که اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی فارغ از فعالیت های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی، در زمینه فعالیت های قرآنی نیز مشارکت خوبی از خود نشان می دهند و خانواده بهداشت و درمان کشور با قرآن و آموزه های دینی فاصله نگرفته است.مشارکت ۳۵ هزار کارمند دانشگاه های علوم پزشکی کشور در این ماراتن قرآنی و حضور ۱۲ هزار نفر از دانشجویان در بخش های مختلف این جشنواره را باید به فال نیک گرفت.

حریرچی گفت: امیدوارم این عملکرد درخشان و مشارکت حداکثری دانشگاهیان علوم پزشکی در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت همچنان در ادوار آینده تداوم داشته باشد و برگزاری این رویداد برزگ قرآنی در سالهای آینده به شیوه های مدرن تری ادامه یابد و صرفا به روش های خاص و قدیمی منحصر نشود.

قائم مقام کل وزیر بهداشت به تنوع بخش های مختلف مسابقات قرآنی در جشنواره قرآن و عترت اشاره کرد و گفت: بسیار جای خوشحالی دارد که این جشنواره فقط به صوت و لحن محدود نشده است و ما شاهد هستیم که در این رویداد بزرگ قرآنی متسابقین متناسب با علاقه و تخصص خود در بخش های مختلف از جمله مقاله نویسی، پژوهش، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، خوشنویسی، تئاتر، ادبیات و... با موضوع ومحوریت قرآن و عترت شرکت می کنند.

حریرچی با اشاره به آماده سازی بسته های آموزشی قرآن از سوی وزارت بهداشت با روش های متولوژیک برای استفاده از جامعه پزشکی کشور گفت: خوشحالم که برنامه های زیرساختی خوبی در وزارت بهداشت در زمینه توسعه فعالیت های آموزش قرآن در حال انجام است و در سایه این فعالیت ها می توان به تالیف ۱۲ جلد کتاب آموزشی در زمینه قرآنی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید قرآن و آموزه های دینی بیش از پیش در جامعه بخصوص در جامعه پزشکی کشور پررنگ تر شود، اظهار داشت: ما از قرآن فاصله گرفته ایم و به نظر می رسد که باید این فاصله را با تاسی به قرآنی و عمل به آموزه های دینی کمتر کنیم. اگر ما یک قدم به سمت قرآن و عترت حرکت کنیم و پیوندمان را با این کتاب آسمانی محکم تر کنیم قطعا به برکت این انس و پیوند، قرآن و اهل عترت صد قدم به سمت ما حرکت می کند و این مهم از برکات انس و توجه به قرآن است. البته باید این انس و تحکیم با قرآن از روی میل باطنی باشد و نه از روی ظاهر.

حریرچی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در برگزاری این رویداد بزرگ قرآنی اشاره کرد و گفت:افتخار می کنم که در خدمت شما دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی هستم که با قرآن و اهل بیت انس جدایی ناپذیری دارید از این رو شما باید قدر خودتان را بیش از پیش بدانید چرا که در بحر قرآن و در سایه ائمه اطهار علاوه بر فعالیتهای علمی و آموزشی، نسبت به فعالیتهای قرآنی نیز اهتمام خاصی می کنید.

وی با تاکید بر برگزاری مستمر جشنواره های قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت یادآور شد: ما با برگزاری این رویدادهای بزرگ قرآنی در خانواده بهداشت و درمان کشور حرکتهای خوب و رو به رشدی داشته ایم اما هنوز برای رسیدن به مراحل والاتر، راه طولانی در پیش داریم.

پس از صحبت‌های دکتر حریرچی، کلیپی 4 دقیقه ای از فعالیت های مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای حاضران به نمایش درآمد و پس از آن نوبت به اهدای جوایز بخش های فناوری، نشریات، کتاب خوانی و معارف قرآنی جشنواره رسید و برگزیدگان جوایزشان را از مسئولان وزارت بهداشت دریافت کردند.

در ادامه نیز گروه تواشیح محمد رسول الله بار دیگر بر روی سن حاضر شد و به اجرای  برنامه پرداخت؛ پس از این اجرا و با فرا رسیدن اذان مغرب یکی از اعضای این گروه اذان گفت و شرکت کنندگان برای ادای نماز مغرب و عشا سالن را ترک کردند.

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قرآن حلقه اتصال تمام مسلمین جهان است

در بازگشت به سالن، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اصغر دیمی، مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین جشنواره، پیام آیت الله مکارم شیرازی به این رویداد بزرگ قرآنی را قرائت کرد.

متن پیام مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به بیست و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی   به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب به همه عزیزانی که در این جشنواره و فعالیت قرانی کشوری به هر نحوی شرکت کرده اند خوش آمد می گویم، من مطمئن هستم که شما عزیزان با آشنایی به قرآن و تعلیمات حیات بخش اسلام راه سعادت و خوشبختی را می پیمائید و می توانید در آینده افرادی دانشمند و مومن و پاک باشید و به کشور خود کمک کنید، آری آینده کشور به دست با کفایت شما جوانان فرهیخته ساخته می شود به شرط این که در سایه هدایت های قرآن گام بردارید.

قرآن، کلام نورانی خدا و دستورالعمل جاودانی سعادت بشر و حلقه اتصال تمام مسلمین جهان است. در شرایطی که کشورهای اسلامی در اتش اختلاف می سوزند و مسلمین در برابر هجوم بیرحمانه دشمنان احتیاج به اتحاد و همبستگی دارند بهترین راه این است که بنا به فرمایش قرآن در آیه شریفه ۱۰۳سوره آل عمران که می فرماید: «واعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» همگی گرد قرآن جمع شوند زیرا اعتصام به حبل الله همان تمسک عموم به تعلیمات این کتاب بزرگ است و آشنایی جوانان و نوجوانان به این کتاب بزرگ آنها را در برابر تهاجم فرهنگی دشمن و تلاش او برای تخریب مبانی اعتقادی و اخلاقی آنان حفظ می کند.

در پایان به همه شما جوانان عزیز توضیه می کنم هر روز آیاتی از قرآن مجید را هرچند تعداد محدودی باشد بعد از نماز صبح بخوانید، درباره معنی آن بیاندیشید و محتوای آن را در زندگی خود پیاده کنید تا لذت خوب زیستن و آرامش روح را بچشید. برای همه شما از خداوند منان موفقیت و سربلندی و عزت و سلامت روح و جسم مسالت می نمایم و از همه دست اندرکاران و موسسین صمیمانه تشکر می کنم.

اهدای بخش دیگری از جوایز برگزیدگان بخش معارف قرآنی برنامه دیگر مراسم افتتاحیه بود و پس از آن علیرضا سلیمی، قاری نوجوان و نفر نخست مسابقات شکوفه های کشور به تلاوت آیاتی از سوره های قمر و الرحمن پرداخت تا مراسم افتتاحیه جشنواره همانگونه که با با آیات قرآن آغاز شده بود به پایان برسد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.