شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

تربیت ورزشکاران پهلوان و ترویج فرهنگ پهلوانی بر ورزش قهرمانی ارجحیت دارد

فرهنگ پهلوانی

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و پیشکسوت ورزش زورخانه‌ای و کشتی عنوان کرد: باید با زنده نگهداشتن یاد شهیدان و تشویق جوانان به این امر، می‌توان روح ایثار و فداکاری را بین مردم بالاخص قشر جوان جامعه زنده نگه داشت.

به گزارش مفدا رفسنجان، "مهدی خیرخواه" مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان که از پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای و کشتی است از دغدغه‌های فرهنگ پهلوانی در جامعه می‌گوید.

خبرنگار مفدا به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای گفتگوی صمیمی با وی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

مفدا رفسنجان: به عنوان نخستین سوال بفرمایید فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای چه نقشی در شکل گیری شخصیت و زندگی شخصی شما داشته است؟

با سلام عرض ادب خدمت تمامی بزرگان مکتب پهلوانی، با توجه به اینکه آئین پهلوانی از دیرباز در این مملکت شهره عام و خاص بوده و الگو گرفتن از پوریای ولی و جهان پهلوان تختی همیشه برای کشتی گیران الگو بوده، بنده حقیر هم  همیشه سعی کرده بتوانم از این بزرگان الگو گرفته و چراغ راه در مسیر زندگی شخصی و کاری ام قرار بدهم.

مفدا رفسنجان: با توجه به اینکه شما از پیشکسوتان  ورزش زورخانه‌ای و کشتی هستید٬ آیا فرهنگ پهلوانی نسبت به زمان گذشته در جامعه ورزشی حال حاضر کمرنگ شده یا خیر؟

متاسفانه همانطور که در جامعه شاهد هستیم این فرهنگ روز به روز در جامعه کم رنگ شده در صورتی که زمان قدیم پهلوانان وعیاران حامی حفظ جان و ناموس مردم بودند و شهرها با بودن پهلوانان در امنیت کامل بود، بازم با این حال باید با تلاش وکوشش بتوانیم این آئین را در جامعه زنده نگهداریم.

مفدا رفسنجان: شما به عنوان مدیر تربیت بدنی دانشگاه در راستای ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه خانه‌ای برای دانشجویان چه اقداماتی انجام داده اید؟

در این خصوص تربیت بدنی دانشگاه با رهنمودهای معاونت دانشجویی فرهنگی در صدد برگزاری مسابقات و ایجاد پایگاه پهلوانی و قهرمانی در طول سال در مجموعه ورزشی خوابگاه‌ها دانشجویی سعی کرده ورزشکاران دانشجو را در یک رقابت سالم و اخلاقی تشویق نماید و در مسابقات مختلف به بهترین‌ها جام اخلاق اهدا کرده است. تربیت ورزشکاران پهلوان و ترویج فرهنگ پهلوانی بر ورزش قهرمانی ارجحیت دارد و اولویت ما در ورزش دانشگاه توسعه این فرهنگ مقدس است.

مفدا رفسنجان: فرهنگ پهلوانی ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد و الگوی بارز این فرهنگ را میتوان حضرت علی (ع) نام برد٬ در این خصوص اگه توضیحی دارید ارائه بفرمایید؟

با توجه به اهمیت ترویج روح پهلوانی، جوانمردی و پیشینه کهن آن در فرهنگ ایرانی، همه باید بر پایه روح جوانمردی با الگوپذیری از مولای متقیان حضرت علی (ع) و با اقتدا به ایشان که بی شک والاترین پهلوان عالم است، برای احیاء و گسترش اخلاق جوانمردی تلاش کنیم تا بتوانیم فرهنگ پهلوانی را بیش از پیش در جامعه مان گسترش دهیم. پهلوانی دارای ۱۴ صفت شاخص است که ریشه و اساس آن گذشت و ایثار است و این روحیه و اوج مردانگی و ولایت مداری در شخصیت و سیره حضرت ابوالفضل العباس (ع) در حادثه کربلا نمود پیدا می کند.

مفدا رفسنجان: به نظر شما مسئولان در ترویج فرهنگ پهلوانی و روحیه ایثار و فداکاری در جامعه ورزشی چه اقداماتی باید انجام دهند؟

در این خصوص مسولین میبایست با زنده نگهداشتن یاد شهیدان، جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و همچنین تشویق جوانان به به این امر، روح ایثار و فداکاری را در بین مردم بالاخص قشر جوان جامعه زنده نگه دارند.

مفدا رفسنجان: در آخر اگر نکته ای در این خصوص دارید  بفرمایید؟

بزرگترین پهلوانان جامعه شهدای اسلام هستند که با گذشتن از جان خود بعنوان با ارزشترین دارایی هر انسان، ایثار را بارور کردند. در پایان جا دارد از شما و کلیه همکاران در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی که همیشه یار و مددکار اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هستند قدردانی کنم و توفیقات روز افزون کلیه همکاران را از خداوند قادر متعال خواهانم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.