شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲

معاونین فرهنگی و دانشجویی عمل به برنامه عملیاتی را اولویت اول خود قرار دهند

ویدئو کنفرانس دکتر فراهانی با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی به روایت تصویر

طاهر موهبتی، معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی، حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با حضور در نخستین اجلاس ویدئوکنفرانس معاونان و مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، از آنان خواست، برنامه عملیاتی مشترک ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی را اولویت نخست خود قرار دهند.

به گزارش مفدا، طاهر موهبتی، معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی، حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در این اجلاس که امروز هفدهم تیرماه به صورت ویدئوکنفرانس میان ستاد وزارت بهداشت و مراکز دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد، با قدردانی از تلاش‌های معاونان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای عمل به برنامه عملیاتی مشترک گفت: مشکل ما این است که در برخی موارد مدعی برنامه‌محوری هستیم و آن را تنها روی کاغذ انجام می‌دهیم و بر این اساس در برخی مواقع ارزیابی صحیحی نداریم.

وی با اشاره به اینکه، برنامه عملیاتی افراد را مقید می‌کند که بدون مستندات صحبت نکنند، گفت: اگر برنامه‌محوری را پایش و بر اساس این پایش، فعالیت‌هایمان را ارزیابی کنیم، می‌توانیم به جلو گام برداریم.

موهبتی با بیان اینکه در سال اول اجرای برنامه عملیاتی به دنبال یکپارچه‌سازی برنامه‌ها بودیم، گفت: باید بپذیریم که همه از یک روش واحد پیروی کنیم؛ در این راستا همه معاونت‌ها برنامه‌هایی داشتند که شاید پیش از این پایش نمی‌شد؛ بنابراین یکی از گزینه ها استفاده از برنامه استراتژیک بود و اگر چنین می‌کردیم در نقطه‌ مطلوبی که امروز قرار داریم، نمی بودیم.

وی با تشریح روند تدوین و تبیین برنامه عملیاتی مشترک ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: با توجه به اینکه سال‌ها در وزارت بهداشت تولید محتوا صورت گرفته بود، تلاش کردیم که از ادبیات گذشته گذر کنیم؛ در ادامه نیز این ادبیات بلافاصله به اهداف کلی و کمی تبدیل، ابلاغ و در برنامه ششم توسعه کشور وارد شد.

موهبتی عنوان کرد: برای حفاظت از برنامه عملیاتی در آینده باید اقداماتی صورت داد که یکی از آن‌ها آشنایی بدنه مجموعه با این کار و درگیر کردن و مشارکت دادن آن ها در تدوین، اجرا، نظارت و پایش این برنامه است و در صورت برقرار شدن این ارتباط مجموعه احساس مالکیت و مشارکت می کند و تا اندازه زیادی می توان برنامه را از آسیب های احتمالی مصون نگه داشت. اکنون مدعی داشتن برنامه‌ای بدون ایراد به لحاظ روش و محتوا نیستیم اما مدعی هستیم که هر کس به برنامه عملیاتی ایرادی وارد می‌کند بلافاصله در صدد رفع آن بر خواهیم آمد. نکته دیگر ایجاد دغدغه در معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به برنامه عملیاتی است؛ معاونین فرهنگی اگر اولویت اول خود را عمل به برنامه عملیاتی نگذارند بدون شک مجموعه دستخوش آسیب خواهد شد و بنابراین باید به سمتی برویم که کاری جدی در این حوزه انجام شود و برنامه عملیاتی دغدغه و اولویت نخست رییس دانشگاه در فاز اجرا باشد.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.