شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴

به همت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛

برپایی دورهمی فعالان حوزه سلامت کرمانشاه برای ترویج فرهنگ کاهش مصرف دخانیات

کرمانشاه

فعالان حوزه سلامت استان کرمانشاه به همت دانشگاه علوم پزشکی در بوستان نوبهار این شهر گردهم آمدند و با اجرای برنامه‌های فرهنگی، تبلیغی و آموزشی، مضرات مصرف دخانیات را در جامعه به مردم گوشزد و بر کاهش مصرف مواد دخانی تاکید کردند.

 به گزارش مفدا کرمانشاه، این برنامه به منظور ارتقاء سطح آگاهی عموم جامعه در هفته ملی بدون دخانیات، با همکاری سازمان های مردم نهاد و ارگان‌های مرتبط برگزار شد.

برپایی نمایشگاه با محتوای دنیای بدون دخانیات، برپایی کارناوال توسط هیات اتومبیلرانی استان کرمانشاه از بوستان نوبهار تا سه راه مسکن با شعار شهر بدون دخانیات، تئاتر خیابانی با موضوع دخانیات، استقرار اتوبوس نمایشگاهی با نصب پوستر و تراکت‌های آموزشی و به همراه سرگرمی کودکانه با نقاشی و سخنرانی مسئولان مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه از جمله بخش‌های این برنامه فرهنگی بود.

دکتر بحیرایی؛ رئیس مرکز بهداشت کرمانشاه در این مراسم اقدام های انجام شده در راستای برنامه کنترل دخانیات در این شهرستان و برنامه‌های کلینیک مشاوره و ترک دخانیات این شبکه را تشریح کرد.

۱۰ تا ۱۶ تیر ماه به عنوان هفته مبارزه با دخانیات نامگذاری شده و از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برنامه های فرهنگ سازی، آموزشی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سطح دانش عمومی مردم در ارتباط با مضرات مصرف دخانیات در طول این هفته برگزار می شود.

روز شنبه دهم تیر ماه با عنوان"'دخانیات تهدیدی برای جوانان" ، یکشنبه یازدهم "دخانیات تهدیدی برای زنان" ، دوشنبه دوازدهم "دخانیات تهدیدی برای محیط زیست" ، سه شنبه سیزدهم "دخانیات تهدیدی برای توسعه پایدار" ، چهارشنبه چهاردهم "دخانیات تهدیدی برای سلامت"، پنجشنبه پانزدهم "سفیران سلامت علیه دخانیات" و جمعه شانزدهم تیرماه "نقش آموزه‌های دینی در کنترل مصرف دخانیات" نامگذاری شده است.

کارشناس مسئول برنامه دخانیات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز اهم برنامه‌های دخانیات این معاونت را تشریح کرد و از برنامه ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع و ساماندهی عرضه محصولات دخانی در مراکز مجاز، احیاء کلینیک‌های مشاوره و ترک دخانیات و برنامه‌های آموزشی و پیشگیری از مصرف مواد دخانی به عنوان بخشی از فعالیت‌های انجام شده نام برد.

مژگان رستمی فر، همچنین عمده فعالیت های انجام شده در راستای برنامه دخانیات در استان را توزیع و نصب تابلو و علائم هشدار دهنده ممنوعیت استعمال دخانیات در تمام اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع و پارک ها، اخذ حکم دادستانی برای پلمب مراکز فاقد مجوز عرضه قلیان در کرمانشاه و تعطیلی ۹۶ واحد متخلف در استان و جمع آوری و ضبط بیش از چهار هزار قلیان و ۷۶ بسته تنباکو اعلام کرد.

وی راه اندازی و آموزش نیروی تخصصی ۱۳ کلینیک مشاوره و ترک دخانیات با ارائه خدمات رایگان و آموزش مضرات استعمال دخانیات به ۲۳۸ هزار و ۹۵۶ نفر در گروه سنی ۷۰- ۶ سال در سطح استان را از جمله دیگر اقدام‌های انجام شده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ارتباط با کاهش مصرف دخانیات ذکر کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.