شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹

شور، شادی، هیجان و افتخار در ششمین جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه

ششمین جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران

ششمین جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور رییس دانشگاه برگزار شد.

وارد تالار بزرگ وزارت کشور که می‌شوی، فوران انرژی دانشجویان فضا را پر کرده است؛ حرارت و انرژی اینجا حتی از گرمای میانه تیرماه تهران هم بیشتر است؛ هرجایی که سر برمی‌گردانی، جمعی از دانشجویان را می‌بینی که با شور و هیجان، مشغول ثبت خاطرات یکی از بهترین روزهای زندگی خود هستند؛ در گوشه و کنار هم پدران و مادرانی را می‌بینی که با افتخار، نتایج عمری تلاش و ازخودگذشتگی خود را می‌بینند و قند هست که مدام در دلشان آب می‌شود...؛ دقیق‌تر که می‌شوی استادان بزرگ دانشگاه را می‌بینی که حاصل تلاش چندین ساله خود را باذوق نگاه می‌کنند و اگر دقیق‌تر باشی می‌بینی هنوز با رفتار- و گاهی گفتاری دوستانه و کوتاه - به دانشجویان خود درس بزرگی و بزرگ‌منشی می‌آموزند.
مراسم آغاز می‌شود؛ سالن پر است از شور و شادی؛ دکتر سیداحمدیان این روز را روز بزرگی برای نظام سلامت معرفی می‌کند؛ دکتر نیما رضایی – افتخار جوان دانشگاه – با ادبیاتی شیرین و آهنگین، برای جوان‌ترها مسیر پیشرفت را ترسیم می‌کند؛ دکتر فاضل با کوهی از تجربه و افتخار از مردم‌داری برای دانش‌آموختگان می‌گوید؛ آقای رئیس – که پیش از مراسم به گروه اجرایی تأکید کرده بود همه حاضرین این سالن در حکم فرزندانش هستند و می‌خواهد امروز به همه آن‌ها خوش بگذرد– مثل همیشه از منش والای دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران سخن می‌گوید و افتخارِ حضور در دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای همه دانش‌آموختگان دانشگاه یادآوری می‌کند و استاد بهادری بزرگ، با بیانی شیوا و نوایی سرشار از ابهت و افتخار، سوگندنامه را قرائت می‌کند.
بله! اینجا شور است و شادی است و هیجان است و افتخار... اینجا ششمین جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

به گزارش مفدا تهران، ششمین جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران از ساعت 16 روز پنجشنبه، 15 تیر 96 با حضور رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه، روسای دانشکده‌ها، جمعی از استادان برگزیده دانشگاه و حدود 2 هزار دانش‌آموخته دانشگاه و خانواده‌هایشان در تالار بزرگ وزرت کشور برگزار شد.
این مراسم با تلاوت کلام‌الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد؛ در ادامه نماهنگی از دانشکده‌های مختلف دانشگاه پخش شد و سپس در کلیپی، روسای دانشکده‌ها جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان را به آنان تبریک گفتند.

امروز روز مبارکی برای مجموعه سلامت کشور است
در ادامه برنامه دکتر سیداحمدیان، دبیر دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه ضمن خیرمقدم به همه دانشجویان و خانواده‌هایشان گفت: امروز را به همه شما دانشجویان نخبه کشور تبریک می‌گویم، همین‌طور به خانواده‌هایتان به‌واسطه موفقت شما و به همه استادان دانشگاه که نتایج زحمات چندساله خود را مشاهده می‌کنند.
وی افزود: امروز روز مبارکی برای مجموعه سلامت کشور است؛ زیرا نزدیک به 2 هزار دانشجوی نخبه کشور وارد چرخه سلامت و خدمت‌رسانی به بیماران می‌شوند.
دکتر سیداحمدیان با اشاره به سابقه 12 ساله تأسیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران افتخار دارد در بسیاری از زمینه‌ها در کشور پیشگام بوده و یکی از این موارد که در دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه پیگیری شده است؛ برگزاری جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه است.
وی در خاتمه با اشاره به اینکه برگزاری جشن یکپارچه یک رسم متداول در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا است؛ گفت: به حمدالله امسال ششمین دوره این جشن را در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌کنیم و تلاش کردیم در بزرگ‌ترین فضای سرپوشیده ممکن این مراسم را برگزار کنیم و اگر محدودیت فضای فیزیکی باعث شد در خدمت تعداد کمتری از اعضای خانواده دانشجویان باشیم لازم است از همه بزرگواران عذرخواهی کنیم.

اگر برای تک‌تک لحظات عمرمان برنامه نداشته باشیم؛ زندگی را باخته‌ایم
در ادامه برنامه دکتر نیما رضایی استاد دانشگاه علوم پزشی تهران، به‌عنوان دانش‌آموخته برگزیده سابق با بیان اینکه افتخار بزرگی است که امروز در این مراسم و در حضور استادان بزرگ دانشگاه علوم پزشکی تهران صحبت کنم؛ گفت: یادم می آید 15 سال پیش در چنین مراسمی حضور داشتم و هنوز لغت به لغت سوگند نامه ای که خواندیم را به یاد دارم و افتخار می کنم که این سوگند نامه توسط استاد بهادری برای ما خوانده شد.
وی افزود: چه کسی بهتر از استاد بهادری که استاد نسل پیش من، نسل من و نسل بعدی من بوده و چه افتخار و خوشبختی بالاتر از این که در آن مراسم هم پرواز زندگی من – خانم دکتر محمودی – همراه من بده و چه بهتر از اینکه در تمام این سال ها نه تنها در آسمان زندگی، بلکه در آسمان کاری ام هم پرواز من بوده، هست و امید دارم همچنان باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دوراهی ماندن یا رفتن که گریبان گیر بسیاری از دانش‌آموختگان دانشگاه است؛ گفت: به نظر من مسئله اصلی این نیست و اگرچه شاید آسمان درجایی صاف‌تر و رنگی‌تر و در جای دیگری کمی ابری و کدر باشد، اما مطمئنم پرواز در هیچ آسمانی لذت‌بخش‌تر از پرواز در آسمان این دیار نیست.
پژوهشگر برتر 10 سال اخیر کشور در حوزه علوم پزشکی با اشاره به اهداف خود در 15 سال اخیر گفت: باید بدانیم که زمان بسیار کوتاه است و کارهای نکرده بسیار و اگر می‌خواهیم در آینده به آنچه امروز می‌خواهیم برسیم باید یادمان باشد «او» را فراموش نکنیم و ایمان داشته باشیم که او همه‌جا حاضر و ناظر است.
وی افزود: باید هدف خود را درست انتخاب کنیم و بدانیم که از چه مسیری باید به هدف خود برسیم و برای روزبه‌روز، ماه‌به‌ماه و سال‌به‌سال زندگی خود برنامه داشته باشیم که اگر برنامه نباشد؛ زندگی خود را هم باخته‌ایم.
دکتر رضایی در خاتمه با آرزوی سلامت و دل‌خوش برای همه فارغ‌التحصیلان امروز دانشگاه گفت: یادمان باشد پرنده عاشق پرواز است پس نباید اسیر آب و دانه شود که آب و دانه یعنی قفس و قفس یعنی مرگ پرنده و یادمان باشد سمان این دیار برای پرواز همه پرندگانش وسعت دارد و کسی اینجا جای کسی را تنگ نمی‌کند.

خدمت در حوزه سلامت، یک افتخار بزرگ است
در ادامه برنامه دکتر فاضل استاد پیشکسوت دانشگاه و رئیس جامعه جراحان کشور با اشاره به اینکه این جشن یکی از زیباترین گردهمایی‌های علمی کشور است گفت: افتخار دارم حدود 50 سال پیش جزء دانشجویانی بودم که اولین جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه را در محوطه بیرونی دانشگاه تهران برگزار کردیم.
وی با اشاره به شأن بالای خدمت‌رسانی در حوزه سلامت گفت: همه شما نشان شدگانی هستید که در رشته‌ای حیات‌بخش فعالیت خواهید کرد و این‌یک امر عظیم است که دغدغه همه ما سلامت مردم است و افتخار می‌کنیم در این شغل همواره حکم به سلامت و حیات انسان‌ها می‌دهیم.
وی با اشاره به قدرشناسی مردم ایران گفت: به‌عنوان فردی که بخشی از زندگی حرفه‌ای خود را در خارج از کشور گذرانده‌ام به همه شما اطمینان می‌دهم که انسان در هیچ جای دنیا عزت و احترام وطن خود را ندارد و مردم ما قدرشناس‌ترین انسان‌ها در برابر خدمتگزاران خود هستند.
دکتر فاضل در خاتمه سخنان خود با تأکید بر رعایت اصول اخلاقی در مواجهه با بیماران گفت: شاید بعضی از اوقات ما نتوانیم بیمار را درمان کنیم؛ ولی همواره می‌توانیم او را راضی روانه کنیم که اگر موفق به این کار شویم؛ کامیاب دنیا و آخرت خواهیم بود.

دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران باید در هرجایی که حضور دارد تأثیرگذار باشد
در ادامه برنامه دکتر جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز خوشوقتی از حضور در این مراسم گفت: به همه شما دانشجویان، به خانواده شما و به همه همکاران عزیزم این روز را تبریک می‌گویم و خوشوقتم برای چهارمین بار در جشن یکپارچه فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران شرکت می‌کنم.
وی در ادامه با اشاره به سابقه بیش از 80 ساله دانشگاه گفت: لازم است از همه شمایی که دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید تشکر می‌کنم و افتخار داریم افرادی این دانشگاه را انتخاب می‌کنند که انسان‌های باانگیزه و توانمندی هستند. همچنین یادآوری می‌کنم این دانشگاه به فرم دانشگاه بیش از 83 سال و اگر دارالفنون را حساب کنیم بیش از 160 سال سابقه دارد و درمجموع در همه این سال‌ها بیش از 85 هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند در سطوح مختلف به ارائه خدمات سلامت پرداخته‌اند و امروز شما به جمع این افراد وارد می‌شوید و امیدوارم این ورود، ورود مبارکی باشد.
رئیس دانشگاه با اشاره به محدودیت دانشگاه درزمینهٔ امکانات و مسائل سخت‌افزاری گفت: علیرغم همه این محدودیت‌ها، همه ما اعتقادداریم این دانشگاه مَنِشی به همه ما می‌دهد که همواره با ماست که این منش، بخشی به علت حضور استادان بزرگ در این دانشگاه است و بخش دیگری مربوط به دانشجویان این دانشگاه – از بین بهترین نخبگان کشور هستند – است.
وی افزود: برای خود من افتخار بزرگی است که همه مقاطع تحصیلی خود را در این دانشگاه گذرانده‌ام و با قاطعیت می‌گویم یکی از بزرگ‌ترین افتخارهای زندگی هر فردی می‌تواند معلمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران باشد.
دکتر جعفریان در بخش دوم سخنان خود با تأکید بر اهمیت مفهوم تعهد حرفه‌ای در مشاغل مربوط به حوزه سلامت گفت: همه ما که خدمت در این حوزه را انتخاب کرده‌ایم باید بدانیم که در این شغل مفهومی به نام تعهد حرفه‌ای داریم که این مسئله در این حرفه اصل است؛ یعنی باید بدانیم که هر مصلحتی برای ما در مقابل مصالح بیمار در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به لزوم توجه به همه ابعاد زندگی برای تعالی فرد گفت: نکته دومی که می‌خواهم به آن اشاره‌کنم این است که زندگی همان چیزی است که اکنون در حال سپری کردن آن هستیم و باید تلاش کنیم از تک‌تک لحظات این فرصت حیات – که بزرگ‌ترین نعمتی است که خدا به همه ما عطا کرده است – به‌درستی استفاده کنیم و همه جوانب زندگی خود را در کنار هم مدیریت کنیم و نگذاریم هیچ بخشی از ابعاد زندگی، سایر ابعاد آن را تحت‌الشعاع قرار دهد و تلاش کنیم هر چیزی را در جای خود قرار دهیم.
رئیس دانشگاه تهران در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه از دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران انتظار می‌رود در هرجایی که حضور دارد تأثیرگذار باشد؛ گفت: اعتقاد من این است که اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم – که قطعاً هم لیاقتش را داریم و هم توانش را – باید دو شرط را رعایت کنیم و در جامعه به‌طور عام و در جامعه علمی به‌طور خاص در مفهوم «تفکر» و «اخلاق» را موردتوجه قرار دهیم.
وی افزود: این مائیم که می‌توانیم این مفاهیم را نهادینه کنیم و اگر تفکر با اخلاق همراه باشد؛ قطعاً جامعه‌ای خواهیم داشت که همه ما به حضور در این جامعه افتخار خواهیم کرد.
پس از سخنرانی دکتر جعفریان، مراسم تقدیر از استادان و دانش‌آموختگان برگزیده دانشگاه برگزار شد.

مراسم قرائت سوگندنامه
در بخش بعدی برنامه استاد دکتر بهادری، رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه ضمن تبریک مجدد به همه دانش‌آموختگان دانشگاه گفت: به‌طور ویژه از خانواده دانش‌آموختگان دانشگاه تشکر می‌کنم که بهترین نمونه‌های دانشجویی را تحویل ما دادند و ما هم امیدواریم بهترین افراد را تحویل جامعه داده باشیم.
وی افزود: از امروز همه شما عضوی از دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه هستید و از همه شما دعوت می‌کنیم ارتباط خود را ا دانشگاه حفظ کنید و ما را در جریان فعالیت‌ها و اقدامات خود قرار دهید.
در ادامه مراسم قرائت سوگندنامه برگزار شد.
بخش پایانی برنامه اجرای موسیقی زنده توسط گروه «سون» بود و مراسم ساعت 21 به پایان رسید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.