شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳

به گزارش خبرگزاری مفدا - جهرم

مشاوره تلفنی اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی جهرم

مشاوره تلفنی اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی جهرم

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم به منظور توسعه خدمات مشاوره ای ، در زمینه مشاوره تلفنی در یک یا چند شیفت کاری همه روزه به صورت Help line از ساعت ۱۶ الی ۲۱ , و Hot line از ساعت ۱۷ الی ۲۳ حتی در ایام تعطیل پاسخگوی دانشجویان است .

به گزارش خبرگزاری مفدا جهرم  "  به نقل از فاطمه ابراهیمی کارشناس مشاوره اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی جهرم  در این دانشگاه مراجعه کنندگان تلفنی اداره مشاوره ، شامل  ۱۰۰ درصد دانشجویان  می باشد  .

وی در ادامه گفت  :  مشاوره تلفنی یکی از شیوه های مداخلاتی جدید است که به سرعت درسرتاسر جهان گسترش کمی و کیفی می یابد. در کشور ایران به دلیل وسعت جغرافیایی، افزایش جمعیت و وجود پاره ای اعتقادات سنتی و مذهبی ،  استفاده از مشاوره تلفنی بسیار شایع و متداول است  .

مشاوره تلفنی به معنای ایجاد یک رابطه قرار دادی و مداوم تلفنی با رعایت اصول مشاوره ای بین یک مشاور متخصص و مجرب و یک تماس گیرنده است  .  هدف از مشاوره تلفنی برطرف نمودن نیازهای فوری تماس گیرندگان و تثبت یا بهبود احساس سلامت روانی و جسمی آنان است  .

با توجه به تنوع تماس گیرندگان و گوناگونی مشکلات آنان گاه ضرورت می یابد که برای ارایه راهنمایی و مشاوره مناسب، تماس گیرندگان به مراکز مشاوره حضوری و دیگر منابع حمایتی ارجاع داده شوند. بنابراین ارجاع تماس گیرندگان یکی از اقدامات خدماتی- تکمیلی مشاوران تلفنی محسوب می شود  .

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم  به منظور توسعه خدمات مشاوره ای  ،   فعالیت خود را در زمینه مشاوره تلفنی در یک یا چند شیفت کاری همه روزه  به صورت Help line   از ساعت ۱۶ الی ۲۱    , و Hot line   از ساعت ۱۷  الی ۲۳  حتی در ایام تعطیل پاسخگوی دانشجویان است  .

جمعیت هدف اولیه جهت ارایه خدمات تخصصی مشاوره ای ، کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم می باشند  . دانشجویان ساکن در مجتمع خوابگاههای دانشجویی می توانند با شماره های مستقیم  و موبایل از این خدمات بهره مند شوند  .

وی اظهار داشت در سال ۱۳۹۵  تعداد مشاوره های تلفنی دانشجویان به تفکیک موضوع  ،   در مشکلات بین فردی ۴۳ درصد   ،   مشکلات عاطفی ۳۸ درصد   ،   ارائه راهنمایی ازدواج   ۲۴ درصد   ،   اعتماد به نفس  ۱۲ درصد   ،   اختلال افسدگی   ۱۱ درصد  بوده است  .  

مشاور دانشگاه  علوم پزشکی جهرم به صورت تخصصی در زمینه های   مشاوره خانواده ،   مشاوره ازدواج  ،  مشاوره جنسی و مشاوره طلاق فعالیت می‌کند  . در کنار این حوزه ها به صورت حرفه ای در زمینه مشکلات فردی  (  استرس  ،  اضطراب  ،  افسردگی  ،  وسواس  ،  ترس  ،  اختلال های شخصیتی  ،  بیماری های روان تنی و سایر موارد  ) نیز فعالیت ویژه دارد  .

کارشناس مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان این مطلب که ،   هر فردی حداقل در یک مرحله از زندگی‌اش نیاز به ارتباط با روانشناس را حس کرده است  گفت  :  مشاوره تلفنی به‌عنوان یک آزمایش پاسخ خوبی به این نیاز داده است و نه‌تنها به درمان فرد کمک کرده است بلکه اعتماد او به این ارتباط را کامل کرده است   .  مشاوره روانشناسی در حوزه های مختلف آن به دلیل تاثیرگذاری بر روی انتخاب و تصمیم مراجع و عواقب سرنوشت سازی که در پی دارد ،   از اهمیت ویژه ای برخوردار است  .  لذا مرکز مشاوره تلفنی دانشگاه علوم پزشکی جهرم تلاش کرده است تا هم خودش احساس توانمندی کند و هم مفید و مؤثر واقع شود. مهارت‌های لازم روانشناس جلب اعتماد مخاطب ،  قدرت ارتباط قوی،  همدلی و درک،  انتقال آرامش  ،  تنظیم هیجانات منفی مخاطب  ،  رازداری ،    توان گفت‌وگوی هدفمند است  .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.