شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰

اختراع دستگاه تنظیم اتوماتیک اکسیژن برای بیماران تنفسی توسط دانشجوی علوم بهزیستی و توانبخشی

تنظیم اکسیژن

"محمدجواد حسین آبادی فراهانی" دانشجوی دکترای پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دستگاه تنظیم و کنترل اتوماتیک اکسیژن برای بیماران تنفسی را اختراع کرد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی، "محمدجواد حسین آبادی فراهانی" درباره اختراع خود گفت: "فلومتر دیجیتال" (دستگاه اختراع شده) به صورت اتوماتیک به بیماران تنفسی کمک می‌کند تا براساس شرایط تنفسی و نیازشان میزان اکسیژن لازم را دریافت کنند.

وی درباره اهمیت کارکرد این دستگاه افزود: با دستگاه‌های معمولی، چون تنظیم و کنترل اکسیژن بصورت دستی انجام می‌شود، ممکن است که بیمار بیش از نیاز خود اکسیژن دریافت کند و با خطر مسمومیت اکسیژن روبه رو شود و یا کمبود اکسیژن در وضعیت تنفسی او اختلال بوجود بیاورد. بنابراین وجود سیستمی که بتواند اکسیژن را براساس نیاز واقعی بیمار تنظیم و کنترل کند بسیار حائز اهمیت است.

به‌گفته وی، این درحالی است که با وجود دستگاه "فلومتر دیجیتال"، بیمار و اطرافیان او اطمینان خواهند داشت که میزان دریافت اکسیژن توسط بیمار با توجه به شرایط جسمی و نیاز تنفسی او تنظیم می‌شود، ضمن آنکه با نوسانات تنفسی بیمار نیز به‌صورت خودکار همراهی کرده و از خطاهای انسانی که سبب اختلالات تنفسی یا مسمومیت اکسیژن خواهد شد پیشگیری می‌کند.

این مخترع جوان درباره عملکرد این دستگاه گفت: ورودی به فلومتر که به نام "پالس اکسیمتر" در بازار موجود است، به انگشت بیمار وصل می‌شود و اطلاعات مربوط به شرایط جسمی بیمار که همان اشباع هموگلوبین از اکسیژن است از طریق پالس اکسیمتر به دستگاه اعلام می‌شود.

وی افزود: اطلاعات وقتی به دستگاه فلومتر دیجیتال می‌رسد، دستگاه براساس این اطلاعات میزان اکسیژن دریافتی بیمار را بصورت اتوماتیک تنظیم و کنترل می‌کند.

حسین آبادی فراهانی با اشاره به دیگر قابلیت‌های اختراع خود، اظهارداشت: صفحه دیجیتال فلومتر اختراع شده، میزان اشباع هموگلوبین بیمار را به‌صورت دیداری نیز نشان می‌دهد، ضمن آنکه وضعیت ضربان قلب بیمار نیز روی این صفحه قابل مشاهده می‌باشد.

وی افزود: در کنار تمام قابلیت‌های اعلام شده، هشدار دهنده‌ای نیز روی دستگاه نصب شده که اگر به هر دلیل جریان اکسیژن برای بیمار قطع شود، هشدار دهنده بصورت صوتی اعلام خطر کرده و به اطرافیان بیمار هشدار می‌دهد.

این مخترع جوان در عین حال تصریح کرد: تمام فعالیت دستگاه اختراع شده و قابلیت‌های آن، سبب نشده که دستگاه را نتوان بصورت دستی تنظیم و کنترل کرد، بلکه این امکان نیز برای دستگاه اختراع شده وجود دارد تا در صورت لزوم، تنظیم و کنترل میزان اکسیژن دریافتی بیمار بصورت دستی انجام شود.

 این دانشجوی دکترای رشته پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پایان تاکید کرد: در زمانی که شاهد کمبود نیروی پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستیم و در منزل نیز اکثریت بیماران از وجود نیروی متخصص در کنار خود بی بهره اند، دستگاه اختراع شده با عملکرد اتوماتیکش این کمبود را جبران کرده و با میزان اکسیژن حساب شده‌ای که به بیمار می‌دهد، به سلامتی او کمک می‌کند.

گفتنی است، "فلومتر دیجیتال" بعنوان اختراع "محمدجواد حسین آبادی فراهانی" در سازمان ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است.

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کند و از طریق ۲۲ دپارتمان آموزشی و هشت مرکز تحقیقات نسبت به تعلیم و تربیت نیروی متخصص در سه حوزه "توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روانی" اقدام می‌کند که ۶۰ درصد آنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می‌باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.